Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ada Treni için acı gerçek!

SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, Ada Treninin şehir merkezine gelmesi için TCDD'nin şartlarını açıkladı

16:09   |   08.05.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi
  6. Haber Resmi
  7. Haber Resmi
  8. Haber Resmi
  9. Haber Resmi
  10. Haber Resmi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.


Mecliste 5 ilave gündem maddesi ile birlikte toplam 65 madde karara bağlandı. Başkan Toçoğlu, son dönemlerde gündemde yoğun olarak konuşulan Ada Treni konusuna açıklık getirdi.


Müze teklifi

Gündem dışı söz alan Milliyetçi Hareket Partisi grup sözcüsü Erkal Etçioğlu, "Uzunçarşı'da gerçekleştirilen çalışmalarda bir eksiklik var. İslam Ticaret Bankası İngilizlere karşı kurulan ilk milli bankamız. Uzunçarşı'daki düzenlemede bu bankada yer almalı. Bunun için ilgili bakanlığa müracaat edilerek Sakarya'ya müze olarak kazandırılabilir. Tren konusu Sakarya için çok önemli. 40 bin imza toplandı. Belediyemiz üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Gerekli düzenlemeler yapılarak alt ve üst geçitler TCDD'ye yaptırabilir diye düşünüyorum" diye konuştu.


Hat şehri ortadan ikiye bölüyor

İslam Ticaret Bankası'nın devir imkanı varsa gerekeni yapacaklarını, tarihi olarak kalan her yapıya sahip çıktıklarını söyleyen Başkan Toçoğlu,


    "Trenin merkeze gelmesi konusu sürekli tartışılıyor. Tabiki tren merkeze gelebilir. Mevcut tren hatlarının şehirin merkezini tam ortadan ikiye bölmesi bizim açımızdan önemli bir sorun. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın aldığı karar gereği trenler artık bariyer sistemi ile çalışmıyor. Henzemin geçitler ya kapatılıyor ya da alt veya üstgeçit yapılıyor. Şunu net söyleyelim. TCDD diyor ki; 'Ben şehir merkezine tren çalıştıracaksam ya geçit yaparım ya da kapatırım.' Böyle olunca bize gelen teklif şu; ikinci ve üçüncü geçit yani, Ofis ve Donatım geçitlerini tamamen kapatmak. Birinci geçitte de Atatürk Anadolu Lisesi tarafından gelen kısımda 200 metrelik bir köprü ile geçiş düşünüyorlar. Tabi orada sağa ve sola dönüşler söz konusu değil. Dolayısıyla soruyoruz donatımdaki ve ofisin oradaki geçitler tamamen kapandığı zaman siz bu işi nasıl çözmüş olacaksınız? Bu şekilde trafik yönetilebilir mi?" ifadelerini kullandı.


Gerçekçi olmak gerek

Başkan Toçoğlu,


"İmzalar toplanıyor, yazılar yazılıyor, ısrarla bu konu gündemde tutuluyor. Tren tabiki merkeze gelsin. Ben de buna itiraz etmiyorum. Ama bu şartlarda mümkün değil. Altgeçitle bu işin nasıl çözülmeye çalışıldığına ilişkin iki tane örnek var: Arifiye ve Alifuatpaşa. Arifiye'de altgeçit yapıldı, Alifuatpaşa'da geçit yapıldı.


Ona benzer bir geçitin şehrin merkezinde yapılması teknik olarak mümkün mü? İkinci geçit kapanacak. Bütün trafik Atatürk Anadolu Lisesi'nin oradan kavşağa verilecek. Bu kavşaklar bu trafiği kaldırabilir mi? Ya da Bosna Caddesi'nden gelip sola dönüp Atatürk Bulvarı'na gideceksiniz. Bu mümkün mü?


TCDD yetkilileri 4 sefer Sakarya'ya geldiler. Kontrol edildi. Geçite müsait mi? Altgeçit, üstgeçit, bariyer kapanma bütün alternatifler tek tek değerlendirildi. TCDD ile tüm formüller masaya yatırıldı. Birinci geçite sağa ve sola dönüş olmadan altgeçit yapılacak. İkinci ve üçüncü geçit tamamen trafiğe kapanacak.


Tren ancak bu şekilde şehir merkezine gelecek. Bu şekilde trafik yönetilebilir mi? Trenin merkeze gelmesini bizde istiyoruz. Ama gerçekçi olalım. Tren yer altına alınırsa sorunsuz bir şekilde merkeze gelmiş olur."


İmza toplamaya gerek yok

Herkes gibi kendisinin de trenin şehir merkezine gelmesini istediğini ifade eden Başkan Toçoğlu, "Bunun için imza toplamaya gerek yok. Ama gerçekleri göz önünde bulundurarak konuşmak gerekiyor. Konu sadece trenin merkeze gelip gelmemesi değil. Bunu hepimizin görmesi gerekiyor. Biz şehir merkezinde raylı sistemi geliştirmeyi düşünürken buna nasıl olur da itiraz ederiz? Trenin yer altına alınması, altgeçit yapılmasını tabiki kabul ederiz. Ama ortada TCDD ile Ulaştırma,Denizcilik ve Bakanlığı'nın aldığı bir karar var" şeklinde konuştu.


Asfalt kredisine onay

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Yol Bakım ve Asfalt Şube Müdürlüğü'nün Büyükşehir sorumluluğuna giren yollarda yapacağı asfalt ve yol yapım çalışmaları ile ilgili olarak 25 milyonluk kredi alınması ve bu krediye ilişkin her türlü işlemin yürütülebilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na oybirliği ile yetki verildi.


Şehrin tanıtımı için müdürlük kuruluyor

Sakarya'nın daha iyi tanıtılabilmesi, bu konuda politikalar belirlenebilmesi noktasında gerekli faaliyetleri yürütecek Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösterecek Turizm ve Tanıtım Şube Müdürlüğü'nün kurulmasına meclis üyelerinin oylarıyla karar verildi.


Gündem maddeleri

Gündemin görüşüldüğü maddelerde kesin hesapla ilgili olan 60.maddenin 65.maddenin yerine alınması ve diğer maddelerin teselsül usulü kaydırılması oy birliği ile kabul edildi. 1-30.maddeler komisyonlardan geldikleri şekilde oybirliği ile kabul edildi. 31-50.maddeler oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale edildi. Uzunçarşı'da yer alan tescilli yapıların restorasyonu ile ilgili 51.madde oybirliği ile kabul edildi. 52,53,54,55,56,57.maddeler oybirliği ile kabul edildi. 58.madde Ulaşım ile Plan ve Bütçe Komisyonlarına havale edildi. 59.madde Hukuk Komisyonu'na havale edildi.


Teselsül olarak kaydırılan maddelerden 60.madde olan Esentepe Park'ın işletmesinin Pamukova Belediyesi'ne bedeli yıllık 9 bin TL olarak değiştirilerek verilmesi oybirliği ile kabul edildi.


61,62, 63. maddeler oybirliği ile kabul edildi. 64. madde İmar Komisyonu'na havale edildi. Kesin hesabı içeren 65. madde Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edilirken birleşime 12 Mayıs 2017 tarihine kadar ara verildi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Arka Kapı

Medyabar.com bugun 30261 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 21805 kere okundu
YORUMLAR 28 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
bülent eminoğlu
15.05.2017 14:08
Ada-ray iptal olacak ,Ada eskpresi gelecek ne değişecek anlamıyorum.Sanki garı kaldırınca tüm trafik sorunu çözülecekmi? Önce okuldan bozma büyükşehir belediyesini oaradan kaldırın bütün adapazarı oradan geçiyor.
Cevat Atçı
11.05.2017 19:46
Acı gerçek falan yok, isteksiz ve beceriksiz baş var
Tuğra modaevi
11.05.2017 01:24
Treni şehir içinde Yer altına indireceklerine yer üstünden geçirsinler Adapazarı'nda yer altı tünel için zeminmi var? Havadan geçirsinler Ülkede bir ilk olur
yucin
09.05.2017 15:35
Başkan Haklı. Kargaşaya gerek yok. Mithatpaşa uzak değil. Yürüme bile gelinir şehre. Şu Sakaryalılar çok tembel. İstanbul'da yaşasalar ölmüşlerdi demek ki.
vatandaş
09.05.2017 14:24
okadar bos bos cahılce yorumalr yapılmıskı yazmadan durmadım adaray dedıgnız sey tramvaydır tramvayla trenı ve kullanacagı yolu bır tutmak gercekten cehallette sınıf atlatıyor artık hızlı trenler var kac kere bındınız yada gordunuz bu trenlerı ? kullandıgı yolları bıle gormemıssınzıkı zınk dıe gececek sanıyorsunuz arıfıye garı merkeze 7 km uzaklıkta bır zahmet adarayla gıdıp trenınıze bınıverın ordan sehrın bın tane eksıgı ıhtıyacı varken boyle sacma sapan bır yatırıma hıc gerek yok trafık zaten mahfolmus durumda ııce felc etmeye gerek yok
Zeki Arslan
12.05.2017 11:35

Almanlar senin için düşünmediği için trenler Frankfurt,Munih gibi dev şehirlerin ta göbeğinden kalkar. Fransızlar senin için düşünmediği için trenler Paris'in içinden kalkar. Amerikalılar da senin için düşünmediği için Newyorkun içinden tren geçer. Gazete okuyup ta kültürlü oldum sanma , fetva da verme.Haddini bil, o kadar

ahakuytra
09.05.2017 13:19
Ada treni şehri ortadan bölüyor bu bir gerçek,Tren yer altınada alamıyorlar halbuki maltepenin altında 32 evler girişinin karşısında kocaman bir boşluk var gar buraya gelse ne şehri böler nede uzak olur ve trenin etkilediği 3 ana geçit Ofis,Donatım ve mithatpaşa geçitleri nefes alır
sakaryalı
09.05.2017 12:04
Başkan dediğin sorunları çözer, vatandaşın faydalanacağı hizmetleri zor şartlara rahmen şehrin hizmetine sunar, örneğin İstanbul, Ankara Belediye Başkanları gibi, ama maalesef bizim başkanımız boş boş konuşarak, trafiği aksatıyor gibi masallar anlatarak ada treni olayını yüzüne gözüne bulaştırdı. Hem kendini yıprattı, hem parti yıprandı. Olanda bu hizmetten hala faydalanamayan vatandaşa oldu...
Gündal Erkan
09.05.2017 11:36
Okuduğumuz açıklamalar ve yapılan yorumlar dan, Ada trenin şehir merkezine girmesi önündeki engeller, geçit, trafik vs olmadığını anlamaya başladık herhalde..
yazıklar olsun
09.05.2017 11:31
adaray karşılıklı 44 sefer yapıyor,trafik sıkışmıyor da.ADA EKSPRESİ nasıl olurda trafiği sıkıştırır.Ada ekspresi sayısınca adaray iptal edilir.Halkın mutlak yararına olan tren,o halkın yöneticileri tarafından,kendi üretildiği şehre sokulmuyor,tam bir kara mizah.Neyse ki artık başkanlık sistemi geçti,partiye oy yok,2019 büyükşehir adayının ilk vaadi bu olmalı,hem gerçekleşmesi de çok kolay,istemek,sadece izin vermek...
vatandas
09.05.2017 14:18

tramvay ıle trenı bır tutmak gtercekten efsane olmus :D bak bakalım hızlı trenın boyutu ve yollarına gectıgı guzergaha aynımı

Türkiyeli Sadece Türkiyeli
09.05.2017 10:38
Kim belediye başkanlarına, millet vekillerine bakanlara oy veriyor ki! AKP Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile ayakta. İstikrar istiyoruz, sebebi ülke birlik ve bütünlüğünü koruma çabasından başkası değil. Ülke üzerinde oynan oyunları engellemek gayemiz. Yoksa %70' i kendilerinden sanıp böbürlenenler mi var! Öyle ise bilelim, bu millet hakedene hakkını vermeyi gayet iyi bilir...
KONUYU BİLEN
09.05.2017 10:32
Sayın başkanın yaptığı tamamen laf ebeliği..Arifiye Adapazarı arası çalışan ADARAY günde gidişi geliş 44 sefer yapıyor da geçitlerde sıkıntı yokda,Sakarya lı esnafın,memurun,öğrencinin,emeklinin,gelen giden misafirlerin faydalanacağı,günde sadece 12 sefer olacağı düşünülen ADAPAZARI ekspresimi geçitlerde sıkıntı yaratıyormuş..TCDD geçit isteriz yoksa treni merkeze sokmayız talepi yoktur.Sayın başkan engelini kaldırırsa ,her şeyiyle hazır olan ADAPAZARI EKSPESİ yarın sabah ilk seferine başlayabilir..
Haydar
09.05.2017 10:24
Adam %70 aldı diyen arkadaş onu cumhurbaşkanı aldı. zeki bey değil.
nefes
09.05.2017 09:13
'tren, öpsün seni zeki müren' sözünden sonra trene binmedim
SAKARYALI VE SRDİVANLI
09.05.2017 00:30
BENİM ANLAMADIĞIM BÜYÜKŞEHİR BELEYE BAŞKANINI BEYENMİYORSUNUZ FAKAT ADAM YÜZDE 70 İLE KAZANIYOR.HADİ VERİN CEVABINI
Oğuzhan
09.05.2017 00:14
Boğazın altından geçiyorsa şurada 6 km den mı geçemeyecek. Nerde kaldı vizyon
ahmet bey
08.05.2017 22:31
günde 50 e yakın sefer yapan adaray oradan geçebiliyor ama şuanda 6 sefer yapan ekspres geçemiyor Sakarya'lı olmama rağmen bana bi garip gözüktü olay
Hikmet Öztürk
08.05.2017 22:17
haydar
08.05.2017 19:36
Kaç sene geçti üstünden ne yapılacaksa şimdiye kadar yapılıp bitirilebilirdi. dönemin başbakanı bile söz verdi o zaman neden olmaz demediniz. Raylı sistem adarayla olmaz hafif raylı sistemle olur hafif raylının geçtiği yol trafiğede kapanmıyor. Geniş ufuk lazım. Hiç kimse kusura bakmasın bize ithal belediye başkanı lazım. Genel seçim tamam ama belediye seçimlerinde kesinlikle oy vermem.
tamer
08.05.2017 19:13
teknikmi sayın başkanım.izmite bakında nasıl yapılırmış üst geçitler görün.
MURAT KARASU
08.05.2017 18:21
Sayın Başkan bunun için Eskişehir e gidin bakın orada bu iş nasıl çözülmüş. Eskişehir çok uzak değil ha!
Bahadir emir
08.05.2017 17:55
Sayın tocoglu ancak garip kavşaklar yapar. Bunu da hizmet diye yutturur.
Peki Pepe
08.05.2017 17:02
Tekniğinden olur olmazından anlamam fakat gar meydanından son geçidin oraya kadar tren alttan gidip gelse olmuyor mu ? 2-3 yere köprü alt geçit yapılacağına direk o mesafeye sanırım 2-3 km falandır orası alttan gidip gelsin. Sayın Zeki Toçoğlu bu hamle için geç kaldı. Asfalt park diyor başka birşey demiyor kendileri. Şehirde kocaman bir trafik problemi var ve hiçbir gelişme yok. Daha doğrusu kağıt üzerinde var icraatta yok. Asfalt atınca trafik sorunu çözülmüyor kendilerine bir izah etmek gerekli diye düşünüyorum.
Semtli
08.05.2017 16:54
Eğer tablo buysa mümkün değil gelmesin daha iyi.
Objektif
08.05.2017 16:42
Sapanca'da şimdi Doğançay-Sapanca arasına yeni bir tren yolu hattı yapılmak isteniyor.Bütün alt yapıyı,ana yolları,caddeleri,sokakları,dereleri hatta TEM Otobanını bile kesip biçip geçiyor.1,5 kilometreye 10 metre yüksekliğinde 5 üst geçit yapılacakmış.Altgeçitlerin hali zaten şu an sıkıntı yeni alt geçitler olacakmış.Coğrafi olarak en küçük güzel ilçemizi altını üstüne getirecek yeni YHT hattına niye izin veriliyor?Sapanca'ya yazık olacak yol yakınken başka bir çözüm bulunmalı.Başka Sapanca yok!
Objektif
08.05.2017 16:41
Sapanca'da şimdi Doğançay-Sapanca arasına yeni bir tren yolu hattı yapılmak isteniyor.Bütün alt yapıyı,ana yolları,caddeleri,sokakları,dereleri hatta TEM Otobanını bile kesip biçip geçiyor.1,5 kilometreye 10 metre yüksekliğinde 5 üst geçit yapılacakmış.Altgeçitlerin hali zaten şu an sıkıntı yeni alt geçitler olacakmış.Coğrafi olarak en küçük güzel ilçemizi altını üstüne getirecek yeni YHT hattına niye izin veriliyor?Sapanca'ya yazık olacak yol yakınken başka bir çözüm bulunmalı.Başka Sapanca yok!
adalı
08.05.2017 16:33
Sn.Toçoğlu Serdivan için yaptığı harcamaları kısıp, biraz merkeze yatırım yapıp,üstgeçit-altgeçitler yapsın ada treni merkeze gelsin...
Online Ziyaretçiler