Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Karasu nere Kurtalan nere dedirten bir haber

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlüğü tarafından 2016 yılında 46 milyon TL'lik borçlanma ve buna bağlı olarak gerçekleştirmiş ihaleyle ilgili Karasu Belediyesi'nde yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan raporda çarpıcı detaylar var

23:05   |   26.07.2017
Haber Resmi

Bakanlık Kontrolörü Fatih Çaça tarafından hazırlanıp 20 Mayıs 2016 tarihinde Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilen 75 sayfalık bilgi notları başta olmak üzere fotoğraf ve diğer belgelerle birlikte 1870 parça evraktan oluşan Tevdi Raporu'nda, birbirine yakın tarihlerde Karasu, Bitlis-Tatvan ve Siirt-Kurtalan belediyelerinde gerçekleştirilen üç ayrı ihalenin birlikte incelendiğine vurgu yapılarak her üç ihalede kuşku doğuracak nitelikte benzerlikler bulunduğu iddia ediliyor.


Sihirli madde 21-b

karasuhaber.com'un haberine göre; Mahalli İdareler Kontrolörü Fatih Çaça Karasu Belediyesi'nde çalışmalarını sürdürürken, internet ortamında Karasu'dakine benzer başka ihalelerin olup olmadığını araştırmış. Raporun 38. sayfasındaki 21 nolu başlıkta şu ibareler yer alıyor:

 ?Kontrolörlüğümce internette yapılan incelemelerde Vadi Botanik Ltd. Şti'nin Bitlis-Tatvan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce 19.03.2015 tarihinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21-b maddesine göre pazarlık usulü ile mevzuata aykırı olarak düzenlenen 2015/30212 kayıt numaralı ?Tatvan Sahil Park Peyzaj Uygulama Yapım İşi' ihalesini üstlendiği tespit edilmiş ve bunun üzerine Tatvan Belediyesi'ne yazılan 18.04.2016 tarih ve 138/4-106 sayılı yazı ile ihale işlem dosyasının bazı evraklarının Kontrolörlüğüme sunulması istenmiştir. Tatvan Belediye başkanlığı istenilen evrakları tarafıma sunmuştur.?

Diğer ilçe Kurtalan

Fatih Çaça, aynı sayfanın 22 numaralı başlığında da yine internet ortamında yaptığı incelemede Vadi Botanik Ltd. Şti.-Girişimciler Ltd. Şti.'nin Siirt-Kurtalan Belediyesi'nce 16.09.2015 tarihinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21-b maddesine göre pazarlık usulü ile mevzuata aykırı olarak ihale düzenlendiğini tespit ettiğini belirterek ?2015/125347 kayıt numaralı Kurtalan İlçesi Muhtelif Cadde ve Sokaklarda İçme Suyu Yağmur Suyu ve Kanalizasyon Alt Yapı İnşaat İşi' ihalesini üstlendiği ve bu belediyeden gelen yazılarla bunun doğrulandığı? bilgilerine yer veriyor.

Hep aynı firmalar

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörü Çaça, soruşturma konusu olan ve Karasu Belediyesi'nce 23.11.2015 tarihli ihalesi yapılan 2015/157728 kayıt numaralı ihale ile aynı yıl içinde Tatvan ve Kurtalan Belediyelerinin yaptığı ihalelerin işlem dosyalarında yapılan incelemede; bu üç ihalenin de mevzuata aykırı olarak 4734 sayılı Kanunun 21 Maddesi B bendine göre yapıldığı, üç ihaleye de aynı firmaların davet edildiği, bu ihalelere aynı firmaların katıldığı, piyasa araştırmasına ilişkin teklif mektuplarının aynı firmalardan alındığının anlaşıldığına işaret ediyor.

Belediyelerle anlaşmalı mı?

Her üç ilçedeki ihaleye katılan firmalarla ilgili çizelgenin yer aldığı Tevdi Raporu'nun 39. Sayfasında şu değerlendirme yer alıyor:

?Tablolardan görüleceği üzere 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21-b maddesine göre yapılan bu ihalelerde belediye yönetimi ile firmaların anlaşmalı olduğu, hep aynı firmalardan teklif mektubu alınarak fahiş yaklaşık maliyetin oluşturulduğu, ihaleye çağırılan ve ihaleye teklif veren firmaların bir biri ile öteden beri hep ilişkili olduğu, bu firmaların aralarında yapmış olduğu gizli anlaşmalarla ihaleleri yüksek teklifler sunarak üstlendiği, ihale öncesi bu firmaların belediye başkanları ile anlaşarak sonucu önceden belli olan ve belediyeleri fahiş miktarlarda zarara uğratan ihaleleri yaptıkları açıkça anlaşılmaktadır.?

Sanal rekabet ortamı

?Zira görünürde bir ihale yapılmış ve rekabet ortamı sağlanmış gibi gösterilmek için bir biri ile ilişkili olan firmalarla ihale yapılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren yüz binlerce firma varken hep aynı firmaların ihalelere davet edilmeleri ve hep aynı firmalardan yaklaşık maliyet belirlenmesi için fahiş fiyat teklif alınması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu ihalelerde asıl amaç, başka firmaların ihaleye girmesinin önlenmesi ve fahiş fiyatlarla bu firmalara işin bırakılmasıdır.?


Karasu ve Kurtalan kurban mı seçildi!

Raporda özellikle Karasu ve Kurtalan Belediyelerinin söz konusu ihalelerde büyük miktarlarda zarara uğratıldığı iddiası resmi ve özel seçilmiş şirketlerin verdiği yaklaşık maliyet karşılaştırmaları ile gerçek ve şişirilmiş değerler kıyaslamalarıyla ortaya konuluyor. Rapora göre yaklaşık maliyeti 74.370.938 TL olan ve 69.927.961,37 TL bedelle Vadi Botanik-Girişimciler iş ortaklığı üzerine ihale edilen Kurtalan İlçesi Muhtelif Cadde ve Sokaklarda İçme Suyu Yağmur Suyu ve Kanalizasyon Alt Yapı İnşaat İşi'nde Bayındırlık (Çevre ve Şehircilik) birim fiyatlarına göre yaklaşık maliyet 20.615.668,15 TL iken 68.114.663,00 TL'ye ihale edilerek belediyenin en az 47.498.994,85 TL zarara uğratıldığı iddia ediliyor. Aynı raporda Karasu Belediyesi'nin de benzer şekilde 12 milyon ili 15 milyon TL arasında yaklaşık maliyeti olan işin 46 milyon TL'ye mal edilerek yapımda en az 30 milyon TL, 10 yıl vadeli geri ödemenin ise faizi ile birlikte 76 milyon TL olduğu dikkate alındığında belediyenin 61 milyon TL zarara sokulduğu iddiası öne sürülüyor.Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Arka Kapı

Medyabar.com bugun 143484 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4059 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
alperen akıncı
27.07.2017 19:02
EEEY AK PARTİNİN YETKİLİLERİ,,,HATIRINIZA BİNAEN BU GÜNE KADAR DESTEK VERDİK. AMA BİLİN Kİ, BİZİ BİR DAHA BU KİŞİYE OY VERDİREMEZSİNİZ. BÜYÜK RESİM, KÜÇÜK RESİM HEPSİ DAHİL VERDİREMEZSİNİZ...HATTA ŞU MİLLETVEKİLİ LİSTESİNİ DEĞİŞTİRMEZSENİZ BELKİ ONLARA BİLE VERDİREMEZSİNİZ. SİZİ ŞİMDİDEN UYARALIM. ..YALANIN BİNİ BİR PARA, MEMLEKET TOPTAN 49 YILLIĞINA KİRAYA VERİLMİŞ, SAHTE TEMİNATLI KREDİLERLE GELECEK YOK EDİLMİŞ, HİÇ KİMSE NE GELİR, NE GİDER,,,GELİRSEDE SADECE KENDİ ADAMINA UĞRAR...TELEFON AÇAN YOK...NE BU YA...SİZDE HİÇ Mİ ALLAH KORKUSU YOK...MİLLETE BİR SORUN BAKAYIM MİLLET NE DİYOR...EEEY AK PARTİNİN YUKARIDAKİLERİ...
Online Ziyaretçiler