Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Longozu bekleyen tehlike

DSİ, İstanbul içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kaynarca'da iki baraj yapacak. Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sezai Matur “Her iki barajı besleyecek derelerin ortak özelliği Acarlar Longozu 'nu besleyen dereler olması. Buraya akan suları keserseniz Longoz 'un hiçbir özelliği kalmaz” uyarısında bulundu.

23:40   |   18.10.2017
Haber Resmi

KÖŞESİNDE TAŞIDI

Sezai Matur  Sakarya Yenihaber Gazetesi'ndeki gazetede köşe yazısında Devlet Su İşleri'nin yaptıracağı Kandıra ve Kaynarca sınırları içinde yer alacak Kemerdere ve Yırtmaçdere barajları hakkında bilgiler verdi. Kemerdere Barajı işlemlerinin büyük ölçüde tamamlandığına dikkat çeken Matur, her iki barajın verimli tarım arazileri üzerinde kurulacağına işaret etti.


İKİ DERE LONGOZU BESLİYOR

Sezai Matur sözlerin şöyle sürdürdü: "Her iki barajın kurulacağı derelerin ortak özelliği Acarlar Longozu'nu besleyen dereler olması. Barajların ÇED raporlarında her ne kadar longozun korunması için gerekli önlemlerin alınacağı belirtilse de buna inanmak çok zor. Acalral Longozu subasar ormanı. Longoza akan suyu kıstığınızda hiçbir özelliği kalmaz"


NEDEN GÖREMEDİM?

Şimdiye kadar bu bu tehlikeyi göremediği için kendine kızdığını hatırlatan Sezai Matur yazısını şöyle tamamladı: "Ayrıca her iki barajın yapılacağı araziler yemyeşil verimli tarım arazileri. İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için bu verimli toprakları yok etmenin mantığı yok. Kaynarcalı ve Kandıralı koca manavlar hiç değilse Yırtmaçdere baraj suları altında kalacak verimli tarım arazilerine sahip çıksınlar. Belki bu baraj engellenirse Acarlar bir nebze korunmuş olur."

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Medya

Medyabar.com bugun 22047 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4806 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
send işçi
19.10.2017 22:41
bu longozdan dünyada 3 türkiye 2 malesef 1 i bizde doğal kaynak şansızlığı
cafer
19.10.2017 00:30
Acarların en büyük yok edicisi oradaki tesislerin işletmecileri.
Online Ziyaretçiler