Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ekonomide kritik önlem. Devlet kredileri süresiz kefil oldu

Devletin bankaların işletmelerin alacaklarına kefil olduğu Kredi Garanti Fonu süresiz olarak uzatıldı.

11:57   |   01.11.2017
Haber Resmi

İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Kredi Garanti Fonu mekanizması başlangıçta o mevzii nakit sıkışıklığı için 2017'nin başında ortaya konmuştu.

Aldığımız yeni kararla bunu protatif hale. Bundan böyle KGF sürekli olarak dönen kredilerde kullanmak sureti ile piyasaya işletmelerimize kaynak temin etmeye devam edecek.


ARKADAŞLAR TEREDDÜT ETTİLER

Böylece ekonomideki büyüme canlanma ihracatın süreklilik kazanması için ciddi bir tedbir kaynak oluşacak. Bunu niye yapıyoruz. Arkadaşlar tereddüt ettiler efendim işte bunu yaparsak bir takım sıkı para politikası vs. halel gelir dediler.

Ben bunun doğru olmadığını hep söyledim. Zaman da haklı gösterdi çünkü KGF'yi aştıktan sonra takibe düşen alacaklarda azalma oldu. 3.3 sorunlu riskli kredi oranımız varken 2.8'e geriledi. Demek ki işletmelerimiz sorumluluklarının farkında kaynak akışı devam ettikçe daha fazla katma değer sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.


KREDİ GARANTİ FONU NEDİR?

Kredi Garanti Fonu (KFG) kâr amacı gütmeyen bir anonim şirket olup, küçük ve orta ölçekli işletmelere kefalet sağlayarak, yatırım ve işletmelerin finansmanında kredi kullanımının kolaylaştırılmasını amaçlıyor. Özellikle yeni kurulan KOBİ'lerin bankalardan kredi alabilmesi için büyük bir teminat ödemesi gerekiyor. Uzun vadeli kredilerde de bankalar tarafından oldukça yüksek teminatlar isteniyor. Kredi Garanti Fonu, verdiği kefalet ve üstlendiği riskle KOBİ'lerin de bankalardan uzun vadeli ve uygun maliyetli kredi alabilmelerini sağlıyor. KFG kefaletlerinde özellikle genç ve kadın girişimcilerin desteklenmesi temel amaç. Özellikle ileri teknoloji içeren, ihracatı destekleyen, istihdam artışını sağlayacak ve bölgesek kalkınmayı gözeten yatırımlar Kredi Garanti Fonu kefaletlerinde öncelikli olarak değerlendiriliyor.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 84127 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1344 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler