Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Güney Kore ortaklı savunma sanayi fabrikası geliyor

Sakarya 1.OSB'de bulunan Lucas Elektrik, savunma sanayine yatırım yapmak üzere Güney Kore şirketi ile işbirliği anlaşması imzaladı.

00:15   |   16.11.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi

Yerli Savunma Sanayi konusunda Otokar ile önemli bir yerde bulunan Sakarya, BMC'nin de ardından yan sanayi konusunda yatırım almaya devam ediyor.


Sakarya 1.OSB'de bulunan Lucas Elektrik Güney Koreli Dong Sung Electric Machine Co. Ltd. ile savunma sanayilerine yönelik üretim yapmak üzere ortak yatırım kararı aldı. Muhtemel ismi "Lucas Elektrik Dong Sung Savunma Sanayi A.Ş." (LDSS) olarak belirlenen ve ortaklık yapısı yüzde 51 yerli yüzde 49 oranında yabancı sermayeden oluşacak bu yeni savunma sanayi yatırımının Sakarya il sınırları içerisinde yer alması planlanıyor. 


Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Ülkemiz savunma sanayi stratejisi doğrultusunda yerli kara, deniz ve hava araç geliştirilmesi ve üretimi konusunda son yıllarda çok önemli mesafe kaydedilmiş olup şimdi sıra yerli olarak üretilmekte olan bu araçlara uygun güç ve performansa sahip ?yerli? motorların imalatına gelmiştir.Ülkemizin önde gelen sanayi firmaları bu konuda çalışmalarını sürdürürken buna paralel olarak önemli motor alt parçalarının da yerli olarak imal edilebiliyor olması son derece önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, yüzde 100 Yerli sermaye ile Alternatör ve Marş Motorları üreten Lucas Elektrik A.Ş. olarak yine bizler gibi 30 yılı aşkın bir tecrübe ile Kara, Hava ve Deniz Savunma Sanayileri için Alternatör, Marş Motoru, Servo Motor ve özel parçalar üreten Güney Kore menşeili Dong Sung Electric Machine Co. Ltd. ile savunma sanayilerine yönelik üretim yapmak üzere ortak yatırım konusunda mutabık kaldığımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz" denildi.


Ortaklığın ilk adımı olan "Niyet Mektubu"  3 Kasım'da 1. Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasında Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Sakallıoğlu ve Dong Sung Electrical Yönetim Kurulu Başkanı Kim, İn Soo tarafından imzalandı.

Lucas Elektrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 1978 Yılında temeli Merhum Mehmet Hilmi Sakallıoğlu tarafından atılan ME-SA Elektrodizel Anonim Şirketine, 1982 yılında İngiltere kökenli Lucas Industries Plc Şirketinin ortak olması ile yabancı sermayeli bir şirket olarak kurulmuştur. Hisselerin yabancı ortaklardan geri satın alındığı 1998 yılından bu yana 100% bağımsız yerli sermaye ile gelişimine devam eden Şirket Otomotiv,Denizcilik ve Savunma Sanayilerine Sakarya da yer alan fabrikasında Alternatörve Marş Motorları üretmektedir.


Güney Kore menşeili Dong Sung Electric Machine Co.Ltd. 1968 yılında Busan şehrinde kurulmuş olup 1985 yılından bu yana Güney KoreSavunma Sanayine güçlü bir parça tedarikçisi olarak hizmet vermektedir. İnsansızhava araçlarından (İHA) roketlere kadar bir çok savunma sanayi aracında kullanılanürünlerin yanında, Güney Kore milli tankı K2 Black Panther (Kara Panter) üzerindede 10 dan fazla Dong Sung ürünü yer almaktadır.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 95266 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4892 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
merda
16.11.2017 15:31
korelilerden yatırım olsa ne olmasa ne koreli hyundai assan varda ne olduu 2009 yılın da herkezi kriz bahanesinle işten çıkardılar hemde geri çağırma sözü vererekten çıkardığı tek işçiyi geri almadan peçete gibi kullanıp kullanıp attı ve yenilerini aldı onlarıda çıkartıp bir yenilerini ... sistem 5 yıl kullan çıkara döndüüüüü çalışma bakanlığı ve işkur da seyirciii.
hafiye
16.11.2017 08:25
Adamlar resmen hareket çekiyor kol gösteriyor. Sakarya da EREL izmir de TEPAŞ bu tipsizlerin yaptılarının hasosunu yapıyor. Eşit koşullarda biz yerli sanayiciler, bürokratlarımızın deyimi ile merdiven altı firmaları bile bunların kollarını kıvırır .... yapar bir de şunu sorun bu ..... bir Türk firmasını kore ye sokarmı? Masallah yerli sanayicimizde bunların yanında millete .... gösteriyor.
Toprak...
16.11.2017 11:07

100% yerli sermaye ile kurulu bir turk firmasi guney kore gibi bir ulkenin savunma sanayi tedarikcisi bir firma ile %51e %49 bir anlasma yapiyor benim yurdum insanida bunu elestiriyor...Adapazarina hatta ulkeye yatirim demek isdihdam demek aş demek is demek ekmek demek bagimsiz bir ulke demek...onlerinde saygiyla egilip alkislamak gerek...sen hayirdir kimin hafiyesisin...!?

Online Ziyaretçiler