Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Türkiye O'nu konuşuyordu, artık bizim öğretmenimiz!

VAN'ın İran sınırındaki ortaokulda rüzgar tribünü ile elektrik üreterek gündeme gelen fen bilgisi öğretmeni, Mahmut Çakır ilimize atandı..

14:43   |   18.11.2017
Haber Resmi

Aziz Güvener ve Azim Çelik'in haberi


MEDYABAR.COM: Van Çaldıran'da sürekli elektrik kesintisinin yaşandığı Galatasaray Ortaokulu'nda devrilen aydınlatma direğini kesip, rüzgar türbünü yaparak elektrik üreten fen bilgisi öğretmeni Mahmut Çakır Türkiye'nin sevgisini kazandı.






Bu yıl tayini çıktığı  Arifiye İlçesi Açmalar Ortaokulu'nda göreve başlayan ülkenin konuştuğu Mahmut Çakır, haberin yayınlanması ardından yüzlerce kutlama mesajı aldığını söyledi.


Çakır, projeyi yaparken amacının elektrik üretmek değil, öğrencilerinin gönlünü fethetmek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"2013-14 eğitim yılında Van'ın Çaldıran İlçesi Çubuklu Köyü Galatasaray Ortaokulu'na tayinim çıktı. Van'da birçok çalışmaya imza atmıştım. Bu çalışmalardan en çok yankı uyandıranı rüzgar türbünü olmuştu. Okulumuzun fiziki şartlarından dolayı elektrikler kesiliyordu. Eğitimi aksatıyordu bu. Buradaki amaç aslında tamamen elektrik üretmek değildi, öğrencilerin gönüllerini fethedebilmek, onlar için bir şey yaptığıma inandırabilmekti. 3.5 ay boyunca süren mücadele vardı. Okulumuzda rüzgar türbünü kurdum. Belirli bölgelerde elektrik üretmeye ve kullanmaya başladık. Okulun bahçe aydınlatması, içindeki teknolojik alanların kullanılması için şarj ünitesinin kurulması, Milli Eğitim'le iletişim sağlanması için en az 1 veya 2 bilgisayarın çalıştırılması, fotokopi makinesi ve akıllı tahta çalıştırılması konusunda büyük bir başarı elde etmiştik."

Projenin bu kadar duyulabileceğini tahmin etmediğini ifade eden Mahmut Çakır, "Bazı haber sitelerinde elektriğin tamamını üretiyormuşum gibi bir haber yansımış. Bu gerçekleştirilebilir, ancak fiziki şartlara göre bu şekilde bir proje gerçekleştirmiş oldum. Bu projeyi yaparken aslında bu kadar duyulabileceğini, insanlar tarafından beğenileceğini hiç tahmin etmemiştim. Van'da bunu yapınca, öğrenciler, okullar birçok kişi tarafından olumlu görüşler aldım. Son günlerde düşen bu haberler sebebiyle yüzlerce mesaj ve mail aldım. Bu konuda çok memnunum" diye konuştu.

Çakır, bu projenin zor şartlarda gerçekleştirildiğini herkesin bilmesini istediğini, asıl amacının ise öğrencilerin küçük, masum kalplerine dokunabilmek olduğunu vurguladı. Çakır, "Bu çalışmalardan beni en çok etkileyen, rüzgar türbininden daha etkilendiğim doğa koridoru projesi vardı. Bölge çok çetin kış şartlarında olduğu için orada belirli ağaç, canlı türü bulunmamakta. Öğrencilerim kozalağın ne olduğunu ifade edemezken ben de böyle bir proje yapmak istedim. Temennim bu gibi projeleri yapabilmek" dedi.

Mahmut Çakır, yeni atandığı okulda da birçok projeyi hayata geçirmeyi hedeflediğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Arifiye'deki bu okula geldiğim ilk günden beri okulda bir labaratuvar eksikliği bulunuyor. Van'a gittiğimde nasıl bir labaratuvar kurduysam buradaki öğrencilerim için de hayalim bir labaratuvar kurmak. Bunu gerçekleştirebilmek için beni duyan varsa desteklerini esirgememelerini istiyorum. Ne kadar destek bulursam o kadar güçlü adımlarla yürürüm. Sadece labaratuvar kurmak değil, TÜBİTAK fuarı için başvuruda bulundum. Kabul olursa mayısta bilim fuarı gerçekleştirilecek. Öğrencilerin canlı sevgisini yaşaması için birçok proje yapacağım. Bu sadece benim projem değil, belki de diğer öğretmenler tarafından gerçekleştirilmiştir. Burada mesele öğrencilerin ne denli büyük, geniş, kapsamlı olduğu değil; bir tane öğrencinin gönlünü fethediyor olmak, projenin büyüklüğünü önemsiz kılıyor."





Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 254716 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 6621 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Cafer
19.11.2017 13:57
Sahsi adina oduldur ancak geldigi yerdeki sikintilari bir nebze elinden geldigince cozmeye calisan bu arkadasimizin yerine kim gorev yapacak ve onun hassaiyetini gozetecek mi? Sahsina odul verilen bu hocamizi ve yaptiklarini tebrik eder ve hocamin arkasinda kalan o elektriksiz okuldaki cocuklarimiza ise Allah yardimcilari olsun diyorum. (Zeki adamlari daha kirsala gonderip kirsali kalkindirmak yerine sehrin kohneligine hapsederek tembellige iten zihniyettir asil bu memleketin dusmani)
Hafız 54
19.11.2017 10:18
Hafızın gelmesiyle Sakarya eğitimde artık çağ atlar.Yakında bizim okullarada hidro, termik vb santralleri yapmaya başlar. Fakkat olmazsa olmazımız NÜKLEER SANTRAL bunu unutmasın hafız.
egitimci
19.11.2017 09:34
Kırsal kesimde yaptığı bu katkı için eyv. Olmayan bir şeyi icat etmedi. Teşekkür ettik. Branşında okul öğrencileri ilde kaçıncı olacak umuda araştırıp yazarsanız sevinirim. Yoksa sahneye oynamak kolay. Bir öğrenciyi sırtına al başına ver meşhur oldun gittin. Icraat önemli. Gorecez bakalım. Inşaallah başarılı olur.
Sade Vatandaş
18.11.2017 16:19
Sakarya'da çalışan,üreten insanı sevmezler hocam.Aman dikkatli ol.İnşallah umduğundan çok daha fazla katkı vermeni sağlayacak bir çevren olur.
Online Ziyaretçiler