Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

TOKİ konutları için kafa karıştıran iddia!

Kocaali Ortaköy halkı için inşa edilen 448 konut için yapılan kura çekimi tartışma yarattı. Ortaköy halkı kura çekimine hazırlıksız yakalandıklarını belirterek, bazı iddialar ve taleplerde bulundu.

20:43   |   25.11.2017
Haber Resmi

HABER: AZİM ÇELİK

Kocaali Ortaköy Mahallesi'nde yıllar önce köylüler İstanbul'un su sorununu çözmek için yapılan Melen Barajı'nın yapımı için evlerini kamulaştırarak köylerinden ayrılmıştı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) tarafından evlerinden ayrılan vatandaşlara yeni bir yaşam alanı kurulması için yapımına başlanan 2 etaplık kentsel dönüşüm projesinin 448 konutluk ilk etabı tamamlandı.


Burada ev sahibi olmak için başvuru yapan vatandaşlar için bugün Kocaali ilçe merkezindeki belediyeye ait salonda kura çekimi yapıldı.


2,3 ve 4 katlı binalarda 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilen ve fiyatları 150 bin lira ve 220 bin lira arasında değişen daireler için yapılan çekilişlerde ismi çıkan 300 vatandaş konutlar için hak sahibi oldu.


İşte bu kuıra çekimi o köylülerin tepkisini topladı


Kura çekiminden kısa süre önce hak sahiplerine bilgilendirme yapıldığını anlatarak imza kampanyası başlatan köylüler, " Hazırlıksız yakalanan hak sahipleri sözleşme yapamazsa haklarının kaybedecek ve daire başkasına satılacak. Proje ihale edilirken oluşturulan takvim hakkında hiçbir hak sahibi bilgilendirilmedi. Ayrıca 448 adet olarak başvuruları alınan konutların bitmemesine rağmen aceleyle eksik sayıda kurası çekildi. Hak sahiplerinin karşılaştığı sürprizler bunlardan ibaret olmayıp daire fiyatlarınında başvuru esnasında bildirilen fiyatlardan 15-20 bin daha fazla olması idi. TOKİ ile yapılan telefon görüşmelerinde tüm yetki Kocaali Belediyesi olarak ve tüm planlamalar belediye tarafından yapıldığı, muhatabın belediye olduğu söylenmekte. Kocaali Belediyesi Ortaköy üzerinde hiçbir hak sahipliliği olmadığı halde Ortaköy sakinlerine ve derneğe danışmadan kendi kendine kararlar almaktadır. Konutlarda kiralanamaz ve satılamaz grubunda yer alan Alt Gelir Grubuna dahil edilmiş" açıklaması yapıldı. 


Taleplerini sıralayan vatandaşlar, "Sözleşmeler daireler bitip teslim alındığında olmalı, Daire fiyatları başvuru esnasında duyurulan fiyatlara geri çekilmeli ve daireler bitmiş olarak teslim edilmeli, Başvuru yapan tüm hak sahiplerinin daireleri belirtilen tarihte eksiksiz teslim edilmeli, Konutlar Alt Gelir Grubundan çıkarılmalı" dedi
Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Sizden Gelenler

Medyabar.com bugun 73360 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 10460 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Koca sinan
26.11.2017 12:10
Bu nasıl bir imarplanı kardeşim. Bu resimde bile dağınık düzen. Bide yeni yapıldı. Binaları blok halinde yapacaklarına serpme yapmışlar. Yazıklar olsun şu mimarlara.
Teoman kozan
26.11.2017 16:52

Evlerin hepsi güneş görsün diye böyle planlanmış olabilir mi sizce? Çok biliyon ya...

send işçi
26.11.2017 00:22
nasıl hazırlıksız yakalanmışlar ya benim bile haberim var sizin nasıl yok ? para zaten bol ? :d neyse önce memleketinizden oldunuz ses çıkarmadınız şimdi sesiniz gelmeye başladı geçmiş olsun
Porr
25.11.2017 23:54
Hep köylü mu kurnaz olucak..arada küçük kazik da yiyecek.oyunun kuralı bu.
Online Ziyaretçiler