Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İyi uyumak için neler yapmalı?...

Özel Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yahya Çelik Uyku Apnesi olarak bilinen rahatsızlıkla ilgili bilgiler verek tedavi yöntemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

11:57   |   28.11.2017
Haber Resmi

Özel Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yahya Çelik, normalden az uyuyan insanlarda kilo almaya, depresyona ve diyabete eğilimin arttığını belirterek; "Yetişkinler için normal uyku süresi 6 ? 8 saat arasındadır." dedi.

 

Prof. Dr. Yahya Çelik, uykunun insan sağlığı için bilinenden çok daha önemli bir ihtiyaç olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti; "Uykusuzluk önü alınmaz sorunlara yol açabilir. Birkaç gün arka arkaya uykusuz kalmak ölümle eşdeğerdir. İki gün, üç gün uyumazsanız ciddi psikiyatrik problemlerle ardından ölümle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uykunun süresi hep tartışıla gelmiştir ama normal bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır."

 

Uyku apnesi bilinenden daha yaygın

 

Düzensiz uykunun cinsel isteksizlikten, uykuda felç geçirmeye hatta kalp krizine neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Çelik, 'uyku apnesi' hastalığının fazla bilinmemesine rağmen, çok yaygın olduğunu kaydetti.

 

Prof. Dr. Çelik, "Bize başvuran hastaları sorgularken saat kaçta yattığını, akşam yatağa yattığında uyuyup uyuyamadığını, sık sık uyanıp uyanmadığını, tuvalete kalkıp kalkmadığını, sabah zinde kalkıp kalkmadığını, uykudayken nefes açlığı yaşayıp yaşamadığını öğrenmemiz gerekiyor. Bir insanın nefesi uykuda duruyorsa, bu nefes durmasının sıklığı ve şiddeti de önemlidir. Bu şikayeti olan insanlar uykuda kalp krizi geçirebilir. Uykuda kalp ritim problemi yaşayabilirler. Uykuda felç geçirebilir ve kimse de bunun farkına varmaz. Bunun için özellikle kilo problemi olan, kilo veremeyen ve tansiyonu kontrol altına alınamayan hastaların, uyku apnesi sendromu açısından sorgulanması gerekir." dedi.

 

Uyku hijyeni çok önemli

 

"İyi bir uyku uyuyabilmemiz için uyku hijyenine dikkat etmemiz gerekir." diyen Prof. Dr. Yahya Çelik, hijyenik bir uyku için yapmamız gerekenleri şöyle sıraladı:

 

Akşam saatlerinden sonra çay, kahve, uyarıcı içeren enerji içecekleri kullanılmamalı

 

Yatağa uykunuz geldiği zaman girmeniz gerekir

 

Yatak odasında televizyon olmamalı

 

Yatak odasında derin felsefi kitaplar okunmamalı

 

Konsantrenizi bozacak, uykudan uyandıracak olan olaylardan uzak durulması gerekli

 

Ortamın karanlık olması önemli

 

Yatak ergonomik açıdan iyi olmalı

 

 

Tedavi şart

 

Uyku apnesi hastalığının bir hafta gibi kısa bir sürede tedavi edilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Yahya Çelik, "Hastalarımız sırt üstü değil; yan yatmalıdır. Akşamları alkol alınmaması gerekir. Tedavinin başlangıcında hastalarımızın adapte olması zordur; ancak kaliteli bir uyku uyumaya başladıklarında tansiyonları düşer, daha rahat kilo verirler, baş ağrılarından kurtulup, sağlıklı ve zinde olurlar." dedi.

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 16820 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2872 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Akın kuşaklı
28.11.2017 20:27
Yahya hocamız ,başka bir şikayetten gittiğimde uyku apnesinden şüphelendi.saolsun tedavi oluyorum. Teşekkürler hocam
Online Ziyaretçiler