Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Yabancılar, hangi tip konutlara yatırım yapıyor?

abancı yatırımcılar, Türkiye'de İstanbul, Antalya gibi bölgelerin yanı sıra Bursa, Sakarya ya da Yalova gibi gelişmekte olan şehirlere de gayrimenkul yatırımı yapıyor

23:51   |   29.11.2017
Haber Resmi

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'de yatırım yapan yabancılara gerekli koşulları yerine getirmeleri halinde vatandaşlık hakkı tanınması da konut satışlarında etkisini gösteriyor. Türkiye'de yatırım yapan yabancılar arasında vatandaşlık hakkı elde edeceklerin en az 1,5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı almaları gerekiyor.


En çok 3+1'ler tercih edildi
Yabancı yatırımcıların özellikle yeni konut projelerine yöneldiği görülüyor. Peki, yabancı yatırımcılar yeni konut projelerinin yüzde kaçına sahip? Konut satın alırken hangi daire tipini tercih ediyor?


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre ekim ayında bir önceki aya göre; markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5'lik kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı.


Bu rakamın Eylül 2017'de yüzde 3, Ağustos 2017'de ise yüzde 6 olduğu görülüyor. Yeni konut satışlarında yabancı yatırımcılara yapılan konut satışlarının son altı aylık ortalaması ise yüzde 4.8 olarak yer alıyor.

Peki, yabancı yatırımcılar yeni konutlarda hangi tip konutları tercih ediyor. Ekim ayı rakamlarına bakıldığında yabancı yatırımcıların yeni konutlardaki tercih noktasının ağırlıklı olarak 3+1 (%41) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemleniyor. Yeni konutlarda 1+1'lerin yüzde 26'sı, 2+1'lerin yüzde 19'u, 3+1'lerin yüzde 41'i ve 4+1'lerin yüzde 15'i yabancı yatırımcılara satıldı.


Yabancıya emlak satışında bilinmesi gerekenler

  • Yabancı yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkul sahibi olabilmesi için ikamet izni alma şartı bulunmuyor.
  • Yabancılar, gayrimenkul sahibi olduğu ilçenin yüzölçümünün en çok yüzde 10'una kadar taşınmaz satın alabiliyor.
  • Arsa ya da tarla gibi üzerinde yapı bulunmayan taşınmaz satın alan yabancı yatırımcıların, söz konusu arazide geliştireceği projeyi iki yıl içerisinde ilgili bakanlığa onaya sunması gerekiyor.
  • Gayrimenkul sahibi veya yetkili temsilcisinin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ön başvurusuyla başlayan tapu işlemlerinde ödenmesi zorunlu olan harç ve vergilerde yabancılarla T.C. vatandaşları arasında bir farklılık gözetilmiyor.
  • Alım-satım işlemlerinde taşınmaz malın bedelinin yüzde 2'si oranında harç alınıyor. Ayrıca döner sermaye ücreti tahsil edilmiyor.

Kaynak: Zingat

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 76403 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 819 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler