Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

BDDK ve SPK'dan Sakaryalı iki firmaya yetki!

BDDK ve SPK'nın yetki verdiği 2 Sakaryalı şirket gayrimenkul projelerine değerleme hizmeti verebilecek.

22:07   |   30.11.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi

Sermaye Piyasa Kurumu(SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Sakaryalı 2 firmaya gayrimenkul değerlenme kuruluşu yetkisi verdi


20 Kasım 2017 günü itibariyle Türkiye'de SPK tarafından 131, BDDK tarafından 130 adet yetkilendirilmiş Değerleme Şirketi bulunduğu,  bunların 13 ayrı ilde yer aldığı açıklandı.


Gayrimenkul Değerleme Şirketlerinin %91 i İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa Merkezli iken, Bu iller dışında 9 ilde Değerleme şirketi Bulunduğu görülüyor. Bunlardan 2'si ise Sakarya'da yer alıyor. 


Gayrimenkul değerlendirmenin teknik bir kıymet takdiri olarak tanımlanmasının ardından yasa ve yönetmeliklerle değerlendirme raporları büyük önem kazandı.


Alıcı ve satıcıların tapu senedine bakarak birçok bilginin o evrakta yazılı olduğunu zannettiğine dikkat çekilirken,  değerlendirme raporuna ihtiyaç duyulmasının nedenleri ilan edildi. 


Teminat karşılığı bayilik sistemi ile çalışan kurumlar, miras paylaşımı, boşanma, yer değer tespit, eskiye dönük tespit, kentsel dönüşüm tespiti, alım satımda hukuki tespit, SGK ve vergi dairesi teminatı gibi durumlarda değerlendirme raporuna ihtiyaç duyulduğu belirtildi. 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 139561 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 6795 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler