Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ayva polemiğinde rakamlarla cevap

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, ayva üretimi konusundaki tartışmalar ve açıklamalar ile ilgili olarak bilgiler verdi.

22:40   |   02.12.2017
Haber Resmi

Vali irfan Balkanlıoğlu'nun Pamukova ziyaretinde, "Geyve ayva üretiminde 60 bin ton üretiyoruz diyor"deyince İlçe Belediye Başkanı Cevat Keser,  "Vallahi billahi yalan söylüyor valim. Siyasilere inanmayın. Siyasiler atar biraz" dedi.


O sözler sonrasında Geyve Ziraat Odası Başkanı Pınar, " Yörelerin geçmişten gelen ve o yöre ilgili ürünlerin tanıtımına zaman ayırmaktan çok tek ürün üzerinden polemik yaratılmasını anlamakta zorlanıyorum" dedi.


Pınar şunları söyledi; " Geyve İlçe Tarım Müdürlüğünün 2013 yılı brifing dosyasında yer alan bilgilere göre; tarımda kullanılan arazi 21.131 Hektar, tarım dışı kullanılan arazi (çayır, mera, orman, fundalık, orman dışı, mesken yeri, taşlık..) 44.157 Hektar olarak görülmektedir. İlçemizde çay ve narenciye dışında her bitki yetişmektedir.2015 yılı verilerine göre son zamanlarda elmalarda görülen hastalıklar dolayısıyla yapılan mücadele artı masraflar getirdiğinden, üretici para kazanamaz duruma geldi. Elma bahçelerini sökmeye başladı. 22 bin dekarlık elma bahçesi alanı 7 bin dekara indi. Elma yerine, daha az masraflı ve ilçe hava koşullarına daha elverişli olması nedeniyle ayve ve üzüme yönelme başladı. 65 bin ton ayva üretimi yapıldı. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde dikili alanın 15 bin dekara ve üretimin ise 70 ? 75 bin ton civarında olacağını düşünüyorum

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 25345 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1298 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler