Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Geyve'den Pamukova'ya mesaj

Ayva tartışmaları sonrasında Geyve'de Ayva Yetiştiricileri Birliği kurulması kararlaştırıldı.

23:15   |   05.12.2017
Haber Resmi

Geyve'de başta ayva olmak üzere genel olarak meyvecilik konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı. Geyve Kaymakamı İlyas memiş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkanı Murat Kaya, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Hüseyin Saban, Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda Ilıca Mahalle Muhtarı Süleyman Pınar, İlçe Sulama Birliği Başkanı ve aynı zamanda Safibey Mahalle Muhtarı İsmail Aşçıoğlu ile ayvanın yoğun olarak yetiştirildiği mahallelerden Umurbey, Çengel, Bayat, Bozören, Kozan , Sarıgazi, Hırka Mahalle Muhtarları katıldı.


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Hüseyin Saban Müdürlük olarak ayvanın yoğun olarak yetiştirildiği mahallelerdeki muhtarlarla görüşerek ve yerinde incelemeler yaparak yaptıkları çalışmayı paylaştı.


Yaptıkları çalışmaya göre; 8 bin 937 dekar kayıtlı ayva bahçesinin bulunduğunu, son yapılan araştırmalar neticesinde 3737 dekar kayıt dışı bahçenin tespit edildiğini, ayrıca 980 dekar fidan olarak dikilen ve yetişmekte olan ayva bahçesi bulunduğunu ve geçmiş yıllarda ortalama bir dekar alandan 5 ton üretilirken bu sene rekoltenin artması nedeniyle bazı bölgelerde 7-8 tona kadar verim alındığını ve dolayısıyla İlçemizde bu sene yaklaşık 65 bin ton ayva üretildiğini belirtti.


Toplantıda Geyve Ayva Yetiştiricileri Birliği kurulması konusunda çalışma yapılacağını belirtti.


Pamukova'yla ayva rekabeti yapan Geyve'nin çalışmaları dikkat çekiyor 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 159169 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 757 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
arifiyeli
08.12.2017 10:15
30 yıldır bu topraklardayım hiç Pamukova ayvası görmedim duymadım yemedim Cevat KESER neyin kafasını yaşıyorda yılların geyve yada eşme ayvasını yamukova ayvası yapmaya çalışıyor... Bırak bu işleri Başkan Murat Başkanıda Meşgul etme böyle savsatalarla...
Online Ziyaretçiler