Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Taşkent 'Eşitlik ve Adalet' etkinliğinde konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ayça Taşkent Ankara'da düzenlenen 'Eşitlik ve Adalet' etkinliğinde kürsüye çıktı.

12:53   |   06.12.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent partisinin Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlediği Kadına verilen Seçme ve seçilme hakkının 83. yıl dönümünde günün anlam ve önemiyle ilgili kürsüde konuşma yaptı.


Başkan Ayça Taşkent konuşmasında,
"Sayın Genel Başkanım,
Sevgili Yol Arkadaşlarım
Bugün burada, bu anlamlı günde siyasi hayatının önemli bölümünü kadın örgütünde geçiren seçilmiş bir kadın il başkanı arkadaşınız olarak sizlere hitap etmekten çok mutluyum..Bu onuru bana verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.


Hepiniz hoş geldiniz.
Sevgili Kadınlar,


Yaşadığımız coğrafyada kadınlarımız 1800'lü yılların ikinci yarısında yükselmeye başlayan kadın hareketinin de katkılarıyla, o günün koşullarında çoğu Avrupa ülkesinden daha önce bu adımı atma öngörüsünde bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleriyle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştular.


Öncelikle Mustafa Kemal Atatürk'ün dehası ve aydınlanma mücadelesinin açtığı yolda yürümeye devam ederken, bu mücadelenin içinde yer alan Nezihe Muhiddin ve arkadaşlarını, bu hakkın alınmasına emek veren tüm kadın ve erkekleri saygıyla anıyoruz.


Yüzyıllardır tüm dünyada büyük sıkıntılara katlanılarak, olağanüstü fedakarlıklarla ve çoğu kez can pahasına verilen, kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesi günümüzde hala devam etmekte.


Haklarımızı kazanmamızın üzerinden 83 yıl geçmesine rağmen bugün parlamentodaki kadın temsil oranında dünyada 140 ülke arasında 131 nci sıradayız.


Ve yine bugün nüfusumuzun yarısını kadınların oluşturmasına rağmen seçilmiş kadınlarımızın oranı; parlamentoda %14, belediye meclis üyeliğinde %10.7 , belediye başkanlığında % 3 , muhtarlıklarda ise % 1.2
Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için dünya çapında yürütülen kampanyalara rağmen hala kadın temsiliyetinde ilerleme değil bir gerileme gözleniyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun 140 ülke üzerinde yaptığı toplumsal cinsiyet araştırmasına göre ; toplumsal cinsiyet eşitliği için 2016 yılında 83 yıl geçmesi gerekirken, 2017 yılındaki aynı araştırmaya göre artık bu farkın kapanması için 100 yıl geçmesi gerekiyor.


"Erkek egemen" yönetim anlayışının gölgesi altında yaşamaya ve "siyaset" yapmaya zorlanan kadınlar bugün hala, "sözde" verilen hakların ?özde' kullanılmasını sağlamak için mücadele veriyorlar. Kadınların özgür ve eşit bireyler durumuna gelmesi için mücadele etmek, yalnızca kadınlar tarafından değil, Laik, Demokratik,Sosyal Hukuk Devleti idealine inanan herkesin görevidir. Kadın sorununun doğru ve radikal biçimde kavranması, sorunların çözümü için yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ve kadını ikincilleştiren, yok sayan hatta yaşam hakkı tanımayan zihniyete karşı yapılması gereken kapsamlı mücadele bir bütün olarak ele alınmalıdır.


Kadınların işgücüne katılım oranının düşük olmasının , her gün kocaları, babaları, kardeşleri, sevgilileri tarafından öldürülmesinin; onları eve hapseden yasaların çıkmasının, kadın dostu kentler yaratılamamasının en büyük nedeni; kadınların seçilme özgürlüğüne engel olunmasındaki neden-sonuç ilişkisidir.
Oysa kadınların eşitlik ve adalet mücadelesi bütün toplumun eşitlik ve adalet mücadelesidir.


Gerçek demokrasiye ancak eşit hak ve özgürlüklerle ulaşılır. Çünkü Kadınlara eşit haklar tanınmadan ne demokrasi ne de adalet olur.


Biz;
Eşitlik, Adalet ve Kadın diyoruz çünkü, örgütlü bir dayanışmaya ve kadınların sesini daha etkin yükseltmeye ihtiyacımız var!


Biz;
Kadınlara daha çok çalışmayı tavsiye eden bir siyasi yaklaşım değil, daha çok alan açarak güçlendiren politikalar istiyoruz.


Doğru kadın politikalarının da ancak kadınlar tarafından üretilip uygulanabileceğine inanıyoruz.


Ve bizler kadın ile erkeğin her alanda eşit haklara sahip olduğu bir Türkiye'yi yaratma yolunda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.


Yaşasın Kadınlar!
Yaşasın Kadın Dayanışması!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! "
ifadeleri yer aldı.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Siyaset

Medyabar.com bugun 16668 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 526 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler