Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sağlıkta atamalar için sınav çağrısı

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı İrfan Korkmaz, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık yöneticileri atamaların bir türlü yapılmadığına dikkat çekti.

19:43   |   08.12.2017
Haber Resmi

 Sözleşme uzatılmasına dikkat çeken Korkmaz, "Merkezi bir sınav yerine, idare takdiri ile tüm düzeydeki sağlık yöneticilerini belirlemenin ortaya çıkardığı bir sorundur.  İdarenin takdiri de birçok müdahaleye açık bir alandır. Siyasilerin ve bir takım çevrelerin baskısı, yandaşların istekleri, eş dost hatırı ve kadrolaşmanın derdinde olan bazı gruplarında müdahalesi işi çığırından çıkarmakta, sistemi işlemez bir hale getirmektedir.  Durum böyle bir hal alınca da atama yapılamaması gibi kamu hizmetleri açısından zarar verici bir durum ortaya çıkmaktadır"


Yönetici atamalarının çok önemli bir kısmının merkezi sınavla yapılmasının kamu hizmeti için zorunluluk olduğuna dikkat çeken Korkmaz, "Güvenlik soruşturması ve objektif bir merkezi sınav adaletin tecellisi, işin ehline verilmesi ve kamu için oluşacak sakıncaların ortadan kaldırılması anlamında yeterlidir.   Bu merkezi sınavlarda belli bir şartlarda yöneticilik alanında kademeli yükselişi öngörürse kamu yönetim anlayışını derinden sarsan, adam kayırmacılık ve torpil dışında hiçbir şey ile ifade edilemeyen yükselişlerde son bulacaktır Türkiye'nin kaderinin ehliyet ve liyakatle ne derece bağlantılı olduğu henüz  daha dün kadar geride bıraktığımız  felaketlerde anlaşılmıştır. Birilerinden boşalan alanlara başka birileri değilde ehliyet ve liyakat sahipleri geldiğinde ülkemizin her açıdan daha iyi olacağı şüphesizdir.  Onun için Devlet ve milletin refahı ile huzuru, kamuda adaletin tesisi adına merkezi sınavla atamaların yapılması esas olmalıdır"

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 80392 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2028 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler