Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Perdeyi ünlü yazar Yusuf Kaplan kapattı

Sakarya Üniversitesi Yedi Hilal Topluluğunca düzenlenen "7 Güzel Okuma" etkinliklerinin kapanış programına Yeni Şafak Gazetesi yazarı Yusuf Kaplan katıldı.

16:15   |   15.12.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Çağrısı, Çağını Kuracak Bir Gençlik" adlı konferansta konuşan Yusuf Kaplan, medeniyet bağlamında coğrafya ve gerçeklik kavramlarını ele aldı. 


İslam coğrafyasında yaşayan insanların köklü bir geleceğin çocukları olduğunu ifade eden Kaplan, "Hakikat yolculuğunun çilesini çekerek ilerlemeye çalışan insanlarız. Biz bütün insanlığın yükünü omuzlarında taşıyan insanlar olmalıyız. Biz aynı anda ülkenin, coğrafyanın ve insanlığın sorumluluğunu omuzlarımızda taşımalıyız. Sadece ülke ya da coğrafyaya odaklanırsanız köle olursunuz" dedi.


Çin'in hedefini düşünmeliyiz
Geçmişte sosyalist üretim sistemini kullanan Çin'in kapitalizme direnemediğini söyleyen Kaplan, "İslam dünyası tarihinin ikinci büyük krizini yaşıyor. Kan, gözyaşı almış başını gidiyor. Amerikalıların yaptığı araştırmaya göre Çin, Amerika'yı sollayacak. Çin madem Amerika'yı geçmeye başladı, neden Amerika'yı korkutmaya çalışmıyor? Neden hala İslam'a yönelik, İslam'ı kötüleyici şekilde davranarak Amerika'ya karşı teslim bayrağını çekiyor? Bunları düşünmek lazım" diye konuştu.


Yaşadığınız çağı tanıyın
Medeniyetten genel olarak Batı uygarlığının anlaşıldığını belirten Kaplan, ABD'de günümüzde uygulanan doktora programı sisteminin geçmişte kullanılan medrese sistemi olduğunu, bunun ise eğitim sisteminin zirvesi olduğunu söyledi. Tarihin yeniden yapıldığını söyleyen Kaplan, "Tarihin kırılma anları, tarihin yeniden kurulma anlarıdır. Tarihi yazamazsanız tarih yapamazsınız. İçinde yaşadığınız çağı tanıyamazsınız, tanımlanırsınız. Tanıyamadığınız bir çağı değiştirme iddiasında bulunamazsınız. Tanırsanız tanımlarsınız" şeklinde konuştu. 


Yaşadığınız yer sizi etkiler
"Bilgi bilince dönüşerek kör bilinç oluşuyor" diyen Kaplan, başkalarının kanunlarıyla yerel bir dünya kurulamayacağını söyledi. Kaplan, "Kendi dünyanızı kurmak için kavramlarınızın size ait olması gerekiyor. Yaşadığımız yer bizi etkiliyor. Konuşlandığınız yer konuşmanızın içeriğini ve durduğunuz yeri belirler" ifadelerini kullandı.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 30349 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1048 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
adnan bey
15.12.2017 20:22
Ya buadamın ne konuştuğu anlaşılmıyorki Lafı ağzında geveliyor ve ne sölediği iç anlaşılmıyor be !Geçtiğimiz yıllarda bir çok sakaryada yaşayan insanı söüzm ona mülakata tuttuydu sonuç fasa fiso çıktı kimdir Allahaşkına bu adam yanesi ünlü ben iç bişi anlamadım yaaaaaaaaaaaaaa!
Online Ziyaretçiler