Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Atalay taşeron işçilerle ilgili net konuştu

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, KİT'lere bağlı taşeron işçiler ve asgari ücret hakkında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. -

23:21   |   16.12.2017
Haber Resmi

Atalay 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretle ilgili, "TÜRK-İŞ olarak bizim resmi talebimiz 2018 yılında net bin 893 lira 90 kuruş. Bu rakamı bize versinler, biz hemen yarın buna imza atalım." dedi.


İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci toplantısını TÜRK-İŞ'te yaptı.


Taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye de değinen Atalay, "Bugün geldiğimiz noktada KİT'lerdeki problemin de büyük bölümünün çözüleceği gözüküyor. Sayın Çalışma Bakanı bununla ilgili sizlere açıklama yapacaktır diye düşünüyorum. KİT'lerde demiryollarında, PTT'de değişik kurumlarda problem vardı. Bunlarla ilgi Başbakanın talimat neticesinde Maliye ile Çalışma bakanlıkları bir çalışma yürütüyor. Bugün Sayın Çalışma Bakanı iile da beraberdik. Bununla ilgili problem olmayacağını söylediler. Ama sonucu görmek için Sayın Bakanın yapacağı açıklamasını bekleyeceğiz."


KİT'lerdeki çalışanların kadroya alınıp alınmayacağına dair kamuoyunda büyük bir merak olduğunu ifade eden Atalay, "Bunların kadroya geçmesiyle ilgili hükümet çalışma yapıyor. Bu çalışanların bu kapsamın dışında olmadığını şu anda ben düşünüyorum. Resmi açıklayan Sayın Bakanın yapması lazım" dedi.

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde sınav şartına da değinen Atalay, "Biz sınavın işçilerin kadroya geçirilmesinde engel olduğunu düşünmüyoruz. Bu vasıfları kim karşılıyorsa, kim 12 ay çalışıyorsa bunlar kadroya alınacak. Bununla ilgili tereddüt var ama bu tereddüte gerek yok." dedi.


- Yıl sonuna kadar TBMM'ye sunulur

Genel Başkan Ergün Atalay, TÜRK-İŞ olarak taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda yıllardır büyük çaba harcadıklarını belirterek, taşeron sorunun çözülme aşamasına gelmesinde kendileri ve hükümet kadar basın mensuplarının da büyük katkısının bulunduğunu söyledi.


Hükümetin taşerona kadro düzenlemesini yılbaşı bitmeden TBMM'ye sunacağı görüşünü paylaşan Atalay, "Benim aldığım bilgi sene sonu olmadan taşeron düzenlemesi yasalaşacak." dedi.


Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 13847 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4487 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
merda
18.12.2017 15:45
LAA NE BABASI 15 YILDIR NE GÖRDÜNÜZ SENDİKALARDAN YALANDAN BAŞKA ... HEP TRAŞŞ.. MİLLETİN ÇOCUGU EN AZ LİSE VE ÜSTÜ OKUL İÇİN YOLLARDA SABAHIN 6 LARINDA KAR DEMEDEN KIŞ DEMEDEN BUNLARDA OY UĞRUNA İLKOKL MEZUNUNA KAMUYU PEŞKEŞ ÇEKİYOR.. VERECEKSEN LİSE VE ÜSTÜ MEZUN TASERONA MEMURLUK VERİN ANAYASA EŞİTLİK İLKESİNCE DE GÖRELİM ADALETİİİ
Serdivanlı
17.12.2017 12:11
Buyuk baba iscinin babasi ergun baba
Online Ziyaretçiler