Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

AİBÜ öğrencileri SEDAŞ'ın projesini inceledi

SEDAŞ'ın bölgesindeki Üniversiteler ile eğitime katkı sağlamak ve Ar-Ge'yi teşvik etmek için düzenlediği "Proje Fikri Fikri Yarışmasında" liderliği iki yıldır kimseye kaptırmayan AİBÜ öğrencilerine açtı.

08:58   |   20.12.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi

SEDAŞ'tan eğitime destek


Bilişim teknolojilerinden yararlanılarak elektrik şebekelerine uzaktan müdahale edilebilmesine ve şebekeye ait milyonlarca verinin saniyeler mertebesinde raporlanmasına imkân sağlayan SEDAŞ'ın 40 Milyon TL yatırım yaparak gerçekleştirdiği SCADA Projesine ait kumanda merkezi ve Çağrı Merkezinin kapıları AİBÜ öğrencilerinin mesleki gelişimine katkı sağlamak amacıyla açıldı.


Öğrenciler bilgilendirildiler


SEDAŞ Çağrı Merkezi ve Şebeke Yönetimi Grup Müdürlüğü yöneticileri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik bölümünde öğrenim gören 25 öğrenci ile bir araya geldi. SEDAŞ yöneticileri öğrencilerle yakından ilgilenerek misafirperver bir yaklaşımla SCADA sisteminin işleyişi ve çağrı merkezinin çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler verdiler. SEDAŞ'ın bilişim teknolojileri sayesinde şebekesinde yer alan trafo merkezleri ile haberleşmeyi sağlayarak uzaktan gerçekleştirdiği operasyonları yerinde inceleme imkanı bulan öğrenciler, çağrı merkezinin işleyişini de yakından incelediler.


Uygulanan teknolojiyi beğendiler


SCADA Merkezinde, 2500 fider çıkışının uzaktan izlenebildiği, TEİAŞ'ın indirici merkezlerindeki kesintilerin, SEDAŞ orta gerilim dağıtım hatlarında 34 bin 500 Volt gerilim seviyesinde oluşan enerji kesintilerinin kumanda merkezinden anında görülebildiği ve sahadaki ekiplerin en hızlı ve en doğru şekilde arıza noktalarına yönlendirilebildiği, sahadaki şebeke operasyonunun, SCADA merkezi ile işbirliği içinde sağlandığı bilgileri mühendislik fakültesi öğrencilerine aktarılırken, tüm sorularına da ayrıntılı açıklamalar getirildi. Pek çok teknik heyetin ve Enerji Bakanlığı ve TEDAŞ yetkililerinin de beğeni ile yerinde incelediği bu projeyi Üniversite öğrencileri de çok beğendiklerini ifade ettiler.


SEDAŞ'a teşekkür ettiler


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik bölümünde öğrenim gören öğrenciler, bu projenin işleyişi hakkında çok değerli bilgiler aldıklarını belirterek kendileri ile yakından ilgilenen, eğitime katkı sağlamak amacıyla kendilerine bu imkanı yaratan SEDAŞ Ailesine ve SEDAŞ Çağrı Merkezi Eğitim ve İş Geliştirme Uzmanı Merve Erdemir ile SEDAŞ Şebeke Yönetimi Grup Müdürlüğü Geliştirme ve Bakım Uzmanı Turan Aldırmaz'a ayrı ayrı teşekkür ettiler.SEDAŞ hakkında


SEDAŞ, Doğu Marmara'da yer alan Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan yaklaşık 20 bin kilometrekarelik yüz ölçüm üzerinde, toplam 4 il, 45 ilçe, 49 Belediye, 766 köy ve 1344 mahalle'de 1,6 milyon tüketiciye, 3,4 milyon nüfusa 1700 çalışanıyla, 24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti vermektedir. Türkiye'nin önde gelen sanayi gruplarından Akkök Holding ile Avrupa'nın en büyük on lider enerji şirketi arasında yer alan CEZ Group'a ait bir kuruluş olan SEDAŞ, elektrik dağıtım faaliyetleri kapsamında, bölgesindeki abonelere kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti vermeyi hedefleyerek, bu kapsamda oluşan arızalara hızla müdahale eder, 7/24 kesintisiz ve güvenilir hizmet vermek üzere elektrik dağıtım şebekesinde gerekli operasyonları gerçekleştirir. Bu faaliyetleri, sayısı 33'e varan dağıtım merkezi ve toplamda 21 Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden yürüten SEDAŞ'ın, 2016 yılsonu itibarıyla Doğu Marmara'yı kapsayan faaliyet bölgesindeki 4 ilde, dağıtılan toplam elektrik miktarı 9,31 milyar kWh'tir.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 154979 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 486 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler