Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Meslektaşlarına Kalça Artroskopisini Anlattı

Özel Konak Hastanesi Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Enis Yıldırım, kalça artroskopisi bilgilendirme semineri düzenledi.

15:34   |   20.12.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi


BİLGİLENDİRME SEMİNERİ


Best Western Premier Otel'de "Kalçada Sıkışma" bilgilendirme semineri düzenleyen Özel Konak Hastanesi Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Enis Yıldırım, kasık ağrısında unutulan bir sebep olan "Femoroasetabuler Sıkışma"yı hatırlattı ve uygulanan tedavi ile ilgili bilgiler verdi.


Seminere katılan hekimlere sunum yapan Yıldırım, "Kalça eklemi artroskopisi, diğer eklem artroskopilerine benzer bir şekilde 1.5-2 cmlik kesilerden, 5mm çapında bir kamera yardımı ile eklemin içine girilerek görüntülenmesi ve eklemi ilgilendiren hastalıkların tedavisinin yapılmasıdır. Diğer eklemlerden farklı olarak, kalçanın derinde olması ve aletlerin yerleşimi ve hareket etmesi için alanın çok dar olması nedeniyle teknik olarak zordur" dedi.


KALÇA ARTROSKOPİSİ


Kalça Artroskopisinin genel veya bölgesel anestezi altında yapılabildiği bilgisini veren Op. Dr. Yıldırım, "Kalça artroskopisi ile tedavi edilebilen en önemli hastalık "Femoroasetabuler Sıkışma hastalığıdır. Bu hastalıkta kemik yapıdaki doğuştan olan küçük değişiklikler, kalçada ağrı ve kıkırdak hasarından başlayıp, protez gerektiren şiddetli bir kireçlenmeye kadar gidebilen bir tablo oluşturur. Kalça eklemi yuvasının aşırı derin olması veya femur baş/boyun bölgesinin yuvarlaklığının bozularak tümsek haline gelmesi şeklinde görülen bu küçük değişimlerin, tedavi edilmedikleri takdirde yıllar içinde kalça ekleminde hasara yol açtığı son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmaktadır" diye konuştu.


Seminerin ardından katılan hekimlerle düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 138803 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3311 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
kertenkele
21.12.2017 09:46
Önde oturan şahısın da,yerinde oturup anlatmak yerine ''saygı'dan ayakta durup bir konu anlatan meslektaşı'na ve çevresindekilere saygısı yok belliki..Toplum içerisinde öyle oturulmaz ve bir bayanın öyle uyguınsuz lakayt oturamayacağı gibi erkek de oturamaz.Bacak bacak üzerine atmanında bir üslübu adabı vardır.
Online Ziyaretçiler