Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Esnafa çok önemli yazar kasa uyarısı

Sakarya Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı, yazar kasanın hafızalarının doluncaya kadar kullanılabileceği hakkında açıklamalarda bulundu.

17:17   |   21.12.2017
Haber Resmi

SESOB Başkanı Hasan Alişan, ödeme kaydedici cihazlarla ilgili açıklama yaptı. Alişan eski yazar kasaların hafızaları doluncaya kadar kullanılabileceğini söyledi.


HAFIZASI DOLANA KADAR

2018 itibariyle yazar kasalarda yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu geliyor. Eski yazar kasalarını kullananlar hafıza doluncaya kadar kullanabilecek. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirilen ve 2018 yılında uygulamaya dahil olacak bazı mükellefler, mevcut eski nesil ödeme kaydedici cihazlarını mali hafızaları doluncaya veya mali hafıza değişimini gerektiren durum oluşuncaya kadar kullanabileceğini açıkladı.


TEBLİĞ YAYINLANDI

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımına yönelik zorunluluklar içeren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğinin, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Alişan "İlgili kanuna göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan esnaf ve sanatkarımız mevcut yazar kasalarını hafızaları doluncaya kadar kullanabilecek. Sadece hafıza değişikliği gerektiren durumlarda yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almaları gerekecek" dedi.


ESKİLERİ ATMAYIN

Başkan Alişan yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle yeni nesil cihaz alımının hemen zorunlu olmadığına dikkat çekerek "Esnaf ve sanatkarımız mevcut cihazlarını mali hafıza değişimine tabi tutamayacak ve mali hafızası dolduğu durumda yenisini alacak. Mevcut yazar kasaların hemen çöpe gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Yazar kasanın hafızası dolana kadar kullanmaya devam edecekler. Dileyen esnafımız Bakanlıkça onaylanmış yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanabilirler" dedi.


ERTELEME GELDİ

Konuyla ilgili yapılan yeni açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Büyük işletmeler tarafından kullanılmaya başlanan ancak 2014 yılı cirosu 150 bin TL'nin altında olan esnaflar için daha önce 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacağı duyurulan yeni nesil yazar kasaların kullanımına erteleme geldi."Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 12961 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2862 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
VATANDAS
22.12.2017 08:31
ne yapsın baskan maymuna bak maymuna oynuyor dediya bir daha aday olmayacagım diye şimdi esnafım cok istiyor taktikleri için turubune oynuyor unutturma taktikleri hadi direk 43 bin esnafın oy kullanacagı direk sesoba baskan sececekleri bir secim yap gorelim bakalım kac oy alacaksın sesobda bulmussun kuzu gibi sessiz asker baskanları istediğin gibi yuruyorsun 50 yılda kalırsın harbiden ama gittikten sonra arkandan ne dedikleri onemli neye layıksak oyle yonetiliriz sahipsiz sehir mal varlıgı olmayan tek esnaf birliği turkiyede
Mali müşavir
21.12.2017 21:43
Birileri resmî gazetede ki bildiriyi eksik OKUMUŞ ve esnafı yanlış yönlendiriyor. Yıllık cirosu 150 bin tl.nin altında olan esnaflar için bu tebliğ geçerlidir. Her esnaf için değil. Esnafları doğru bilgilendirin. Verdiğiniz yanlış haber yüzünden esnafların bir çoğuna ceza yazıyorlar.
fatih demir
21.12.2017 22:30

esnaf esnafa ceza mı yazar? saçmalamayın, bunlar hep muhalif tutumlar...

Online Ziyaretçiler