Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Nejat Tezcan anısına konser

Sapanca'da Eylül ayında aramızdan ayrılan Nejat Tezcan anısına ücretsiz konser düzenlenecek.

01:04   |   27.12.2017
Haber Resmi

Ömrünün ve çalışmalarının son çeyrek asrını Sapanca'da geçirmiş, ilçenin önde gelen kültür-sanat abidelerinden Nejat Tezcan anısına, kurucusu olduğu Gülizar Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu tarafından bir anma konseri düzenlenecek.


Gülizar Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu'ndan yapılan açıklamada; 27 Aralık 2017 Çarşamba akşamı saat 20:00'de, Sapanca Halk Eğitim Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleşecek konsere tüm Sapancalılar davet edildi.


NEJAT TEZCAN KİMDİR?

1941 yılında, Erenler semtinin yerlilerinden bir ailenin ikinci oğlu olarak, Adapazarı'nda doğdu. İlk ve ortaokulu Adapazarı'nda, liseyi İstanbul Kabataş Lisesi'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümüne girdi. İlk musiki derslerini, henüz çocuk yaşta, Yesari Asım'ın da hocası olan, kiracıları Recai Molo'dan aldı. İstanbul'da geçirdiği lise ve üniversite hayatı süresince, aynı zamanda Neyzen Salih Dede'nin torunu olan saz yapımcısı Neyzen Agah İdem'den ney talim etti. İstanbul Üniversitesi Korosu ile neyzen ve korist olarak radyo programlarına katıldı. Üniversite eğitiminin ardından Adapazarı'na döndü ve muhtelif kademelerde hizmet ettiği Sakarya Musiki Derneği ile çalışmalara devam etti. 1967'den itibaren, her sene aralık ayında Mevlana İhtifalleri için Konya'ya giden ekibin bir parçası oldu. Aynı ekiple beraber İstanbul Uluslararası Kültür-Sanat Festivali'nde ayin icralarına katıldı.

1992 yılında Sakarya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu'nun kurulmasına öncülük etti; 1999'a kadar çalışmalarına aralıksız devam eden bu topluluğun şefliğini üstlendi. 1999 Adapazarı depreminin tesiriyle çalışmaları sekteye uğrayan topluluk, 2007'den bu yana, her Çarşamba akşamı, Tezcan ailesinin Sapanca'daki evinde bir araya gelerek musiki toplantıları geleneğini canlı tutmaya, tekke musikisi ve tasavvuf geleneğinin sonraki nesillere aktarılmasına fayda sağlamaya çalışmaktadır.

1968'de Mualla Acıkan Hanım ile evlenen Nejat Tezcan, her şeyiyle tam bir musiki adamı oluşunu işaret edercesine, doğan iki çocuğunu da, Türk musikisinin iki müstesna makamıyla, Saba ve Neva olarak isimlendirmiştir.

Sikkesi 1968 yılında Bahariye Mevlevihanesi son şeyhi Selman Tüzün tarafından tekbirlenen Tezcan'a, yaklaşık 40 yıllık hizmetinin ardından 2006 Ağustos'unda bir Miraç Kandili günü Hüseyin Top eliyle dedelik mertebesi tevdi edilmiş olup, kendi tabiriyle kalan ömrünü bu vazifeye layık olmaya çalışarak geçirmiştir.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 247559 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 712 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler