Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

21 yıl sonra Türkiye'nin deprem haritası yenilendi

Türkiye'nin 21 yıl sonra güncellenen deprem haritasında Sakarya detayı dikkat çekti. Haritada deprem riskini ifade eden kırmızı alanın haritada ilimizin üzerini tamamen kapladığı görüldü

08:58   |   29.12.2017
Haber Resmi

TÜRKİYE'nin deprem haritası 21 yılın ardından güncellendi. ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversitesi, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü ve AFAD yetkililerinin çalışmalarıyla hazırlanan haritanın pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor. Deprem tehlikesini mahalle mahalle gösteren haritada, İstanbul'un Avrupa yakasında artış dikkat çekti. Van ve Erzincan'da riskin

sınırlı gösterilmesi şimdiden tartışma yarattı. Ankara'da ise risk ciddi oranda azaldı.


Sakarya üzerinden geçiyor


Haritadaki Sakarya detayı ise dikkat çekti. Harita üzerinde riski ifade eden kırmızı şeridin Sakarya ve Kocaeli üzerinde yoğunlaşarak ilerlediği görüldü.


Hürriyet'in ulaştığı yeni harita ile derece uygulaması kalktı. Mühendisler bu haritaya göre deprem yükünü hesaplayarak inşaat yapacaklar. Derecenin yerini, uzun yıllardır Amerika ve Avrupa'da uygulanan ivme yöntemi aldı.


Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Akkar, yenilikleri Hürriyet'e şöyle anlattı:

Türkiye'nin deprem haritası yenilendi

Eski deprem haritası

"Bir önceki haritada temel işlemler aynı deprem tehlikesini bölgelere bölüyordu. Yeni çalışma fay hatlarından sismik kaynaklara yaklaştıkça deprem tehlikesinin arttığını, uzaklaştıkça azaldığının kabulüdür. Şu anki harita kontür haritası olarak veriliyor."

Türkiye'nin deprem haritası yenilendi

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 25386 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 11640 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Memduh ünlü
29.12.2017 15:55
Sakarya ili merkez ve merkez ilçelerinin Gemlik hassasiyetinde değerlendirilip ,Yenikent ve Kuzeyin imar edilmesi kaçınılmazdır. Radikal karar ve tedbirler alınmazsa Sakaryamızda çok cana mal olacak sonuçların faturasını kimse karşılayamaz. İmar calısmalar, Sosyal donatilar ve özellikle Raylı sistem gözardı edilemez
Laz ziya
29.12.2017 10:41
Birsey olmaz mütahitler yapi denetim tarafindan denetleniyor ya...hersey uygun sikinti yok...buradan hükümete sesleniyorum depreme dayanikli ceza evi yapsin...depremden sonra cok mütahit ve yapi denetim buraya tikanir...belediyeler akili topu atarlar yapi denetime..
Online Ziyaretçiler