Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Yoğurt her derde deva...

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız ülkemizde üretilen yoğurdun faydalarını dikkat çekici bir şekilde açıkladığı yazı yayımladı.

09:11   |   29.12.2017
Haber Resmi

"Bilim, Türk yoğurdunun insanlar üzerindeki yeni faydalarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Ayrıca bilimsel gelişmelere paralel olarak da yoğurtun her gün yeni bir faydası listeye ekleniyor.


Yoğurt, içerdiği proteinden, kalsiyumdan tutunda soğuk algınlığı geçirmenizi önlemede, aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur.


Yoğurtun en önemli faydalarından birisi de herkesin bilgisi dahilinde olan probiyotiklerdir.Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan canlı bakterilerdir. Bağırsak sağlığı ve de insan sağlığı için probiyotiklerin önemi yadsınamaz.Probiyotikler bağırsaklarda aynı zamanda patojen olarak nitelediğimiz hastalık yapıcı etkenlere karşıda savaşması sayesinde vücudun genel sağlığını da destekliyor.


Probiyotiklerin bulundukları ve de yaşadıkları yer olan bağırsaklar ,insanlar için en çok sinir hücresi barındıran beyinden sonra ikinci organdır.Bağırsaklara ikinci beyin olarak da tanımlayabiliriz. Yoğurt tanımlanmasında özellikle yoğurtun gerçek sahipleri olan Türk yoğurdundan söz ediyoruz.Binlerce yıldır atalarımızın yapmış olduğu şekilde evlerde doğal mayalardan elde etmiş olduğumuz yoğurttan bahsediyoruz.


Günümüz piyasalarında oldukça değişik lezzette üretilmiş değişik yoğurtlar mevcuttur.Bunlardan örnekler verecek olursak kaymaklı,kaymaksız,meyveli v.b. sayabiliriz.


100 gram tam yağlı yoğurt (kaymağı hariç)yaklaşık 65 kalori ve günlük protein ihtiyacının %10 nuna denk gelen 5,2 gram protein içerir. Yoğurtun içeriğiyle oynayarak bileşimindeki protein oranını artırmak mümkündür. Bu yöntemle spor yapan vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu proteini çok ucuza temin etmiş oluruz.Spor esnasında yıpranmış olan kasların onarılmasını yoğurt sayesinde elde ettiğimiz proteinle onarabiliriz. Yoğurt insanlar için çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum insanlar için son derece önemlidir.


Yoğurt yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.Her gün %70'imiz önerilen tuz miktarından iki katından fazla tuz tüketiyor;zamanla hipertansiyon ,böbrek ve kalp hastalığına yol açabilir.Yoğurttaki potasyum aşırı sodyumun vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabilir.Bu yolla yoğurt tüketenlerle, az tüketenlerin kan basıncı %54 daha düşük tespit ediliyor.Yoğurt ağız diş sağlığını olumlu yönde destekliyor.


Günlük yoğurt tüketenlerle tüketmeyenler kıyaslandığında periodontal (ağız,diş sağlığı) hastalık geçirme riski %60 oranında daha düşüktür."

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 142596 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1084 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
DOĞRUCU DAVUT
29.12.2017 11:38
teşekkürler mustafa bey. topluma karşı olan duyarlılığınızdan dolayı. evet yoğurt yemek faydalı... doğal yoğurt yemek en faydalı.çoğu PAKET yoğurtlar yurtdışından gelen süttozları ile yapılıyor ve bu yoğurtlardaki katkı maddeleri süttozundan da fazla. tarımı ve hayvancılığımızı geliştirelim.. üretelimve doğal tüketelim ki sağlıklı olalım. çünkü SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR. şu an millet olarak sağlam kafalara ve düşünebilen düşüanmeye gayret eden nesile ihtiyaç var.
Duyarlı
29.12.2017 10:02
Abidik kubidik haberlere ağzı açıp bakıp, lagırdısına yorumlar yaparsınız. Sağlık haberinin okunma sayısına bakın okuyan yok. Eeyyy Biz Türk Milleti ne olacak bu cahilliklerimiz.
Online Ziyaretçiler