Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

O ihalenin komisyon başkanı mahkemeye gelmeyince...

Karasu Belediyesi'ndeki 46 Milyon liralık ihaleyle ilgili davanın duruşmasına katılmayan ihale komisyonu başkanı için 'zorla getirme' çıkartıldı

11:07   |   29.12.2017
Haber Resmi


Karasu Belediyesi yetkilileri hakkında açılan 46 milyon ihaleye fesat karıştırma davasının ikinci duruşmasıKarasu Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 


Mahkeme ikinci kez duruşmaya katılmayan İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kuçhan için 'mahkemeye zorla getirme' kararı çıkardı. 

Kuçhan yakalandığı yerin yakınındaki Asliye Ceza Mahkemesi'ne ifade verecek.


İzleyicilere uyarı


Duruşmanın başında mahkemenin sükûnetini bozacak davranışlardan kaçınılması uyarısı yapan Hâkim Serpil Kaya, Belediye Meclisi Üyesi Raşit Eryılmaz, CHP İlçe Başkanı Nurhan Aydın ve dört ilçe yöneticisi ile Nedim Çalık'ın davaya müdahillik dilekçesi verdiklerini hatırlattı. Daha sonra ifadesinin alınmasına başlanan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Gençbay, ihale sürecinden bilgisi olmadığını ve Başkan'a yönelik güveni dolayısıyla içeriğine bakmadan dosyayı imzaladığını söyledi.


'İmzam yok'


Hâkim Kaya'nın yargılamaya konu ihale dosyasında imzası bulunup bulunmadığına ilişkin sorusuna 'hayır yok' yanıtı veren Yakup Gençbay daha sonra bunu düzelterek "Dosyada imzam var ancak içeriği hakkında bilgim olmadı. Başkan'a olan güvenim dolayısıyla içine bakmadan imza attım. Herhangi bir baskı görmedim" diye konuştu. 


Gençbay ifadesinin devamında İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kuçhan'ın İzmir Gaziemir Belediyesi'nden geçici görevle geldiğini ve ihale için özel bir görevlendirme olup olmadığını bilmediğini söyledi.


'Nasıl okumazsın?'


Yakup Gençbay Hâkim'in, 43 milyon liralık bir ihalede dosya içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan imza atmasının doğru olup olmadığı sorusuna da bilmediği konularda sorumluluk üstlenmek istemediği için dosyayı kendisine ilk getirildiğinde imzalamadığını, daha sonra Başkan'ın ısrarı üzerine odasına gidip ona güvenerek imza attığını kaydetti. Gençbay, üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirterek beraatini istedi.


Müdahilliklere ret, Kuçhan'a yakalama ve 'zorla getirme'


Gençbay'ın ifadesinin tamamlanmasından sonra müdahillik talepleriyle ilgili kararını veren Hâkim Serpil Kaya, dilekçe verenlerin doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle taleplerinin reddedildiğini bildirdi. 

Hakim Kaya ikinci duruşmaya da katılmayan dönemin Belediye Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kuçhan için yakalama ve 'mahkemeye zorla getirme' kararı verdi. 

Buna göre Cengiz Kuçhan yakalandığı yerde en yakın Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifadesi alınarak salıverilecek.

 Davanın üçüncü duruşması 22 Mart 2018 günü görülecek.
karasuhaber.com 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 139039 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1814 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler