Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ergün Atalay isyan etti! 'Kabul edilemez'

Net bin 603 lira olarak açıklanan asgari ücretle ilgili konuşan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Biz TÜRK-İŞ heyeti olarak bunun bizim için kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ettik.” dedi.

21:48   |   29.12.2017
Haber Resmi

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren ve heyecanla beklenen 2018 asgari ücret zam oranı için yapılan görüşme sona erdi.


Toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018 asgari ücret zammını açıkladı.


Buna göre 2018 asgari ücret brüt olarak 2 bin 29 TL, net olarak bin 603 TL olarak açıklandı. Asgari ücrete yüzde 14,2 zam yapılmış oldu. Bu açıklamanın hemen ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve yapılan zamma muhalefet edeceklerini belirterek, kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi.Ergün Atalay sözlerine şöyle devam etti:"Bir aydır devam eden asgari ücret pazarlığı 2 dakika önce sonuçlandı. Bu dördüncü toplantı. Bin 603 lira net, 2 bin 29 buçuk lira brüt ortalama 14.17'lik bir zam yapıldı. Biz Türk-İş olarak bundan bir ay önce ilk toplantıda dedik ki devletin resmi kurumu olan TÜİK'in rakamı bizim için geçerlidir. TÜİK resmi rakamını bin 893 lira olarak açıkladı. Bizlerde resmi teklifimizi bin 893 lira olduğunu ifade ettik. Bu süreç zarfında Çalışma Bakanı yetkilileriyle görüştük, Bakanla, Başbakan ile defalarca görüşme imkanı bulduk ve dedik ki bizim talebimiz budur. "Sizin resim kurumun rakamı budur, bizde onu talep ediyoruz' dedik. Maalesef geldiğimiz nokta şuanda bin 603 lira. Biz Türk-İş heyeti olarak bunun bizim için kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ettik. Buna muhalefet edeceğimizi kamuoyuna buradan açıklıyorum. Bin 603 lira için hayırlı olsun demekten başka bir şey yok. 5 saatlik uzun bir süre oldu. Her seferinde yarım saatte bitmesi gereken bir pazarlıktı. İş verenin teklifi yüzde 7 civarlarındaydı galiba. Eğer ki yüzde 20 civarlarını bulsaydık oturup konuşabileceğimizi ifade ettik. Fakat maalesef bu 14.17 bizim için yeterli değil. İşverenlerimiz bu ülke şartlarında bizim açıkladığımız rakamın çok fazla olduğunu söylüyordu. Bizde, bin 603 liranın da ülke şartları için az olduğunu ifade ediyoruz. Geçinilebilecek bir rakam olmadığını belirtiyoruz. Keşke mükemmel bir haber verseydik ama maalesef olmadı""40 sene içinde sadece 4 kere işçi, işveren ve hükümet beraber imza atma imkanı bulduk" diyene Atalay, "Gönül isterdi ki bu 5'inci olsun maalesef olmadı. Bununla ilgili kamuoyuna talebimizi açık ve net ifade ettik. Bizim rakamımız uçuk bir rakam değildi. Özellikle örgütü olan iş yerlerinde 100 liralık katkı payının devam etmesini talep etmiştik. Galiba onların 9 aylık bu katkı payının devam edeceği söyleniyor. Bu katkı payı onlara verilmese asgari ücretin üzerine verselerdi olumlu ortak bir netice alabilirdik. Belki onlar için yeterli bir rakam ama bizim için yeterli bir rakam değil"ifadelerini kullandıBaşbakan'ın sözlerine de değinen Atalay, "İki gün önce Başbakan Arabistan'a giderken enflasyonu ezdirmeyeceğiz dedi. Hükümet açısından enflasyonun üzerinde bir rakam açıklandı. Hükümet, Bakanlık ve işverenler için yeterli bir rakam ama bizim için yeterli değil"şeklinde konuştu.


Taşeronda 1 milyon işçinin kadroya geçtiğini belirten Atalay, "Fakat 50 bin kişi kadroya geçmedi. 1 milyon kişinin kadroya geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz ama biran önce bu 50 bin kişinin sorununun çözülmesini istiyoruz. 1 milyon insanın mutluluğu, 50 bin kişinin gölgesinde kalmasın" ifadelerine yer verdi.


Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 136989 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 7735 kere okundu
YORUMLAR 13 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Mustafa Demir
30.12.2017 18:59
Kızmak sana yakışıyor derlerdi de,inanmazdım!
işveren
30.12.2017 15:46
Sigorta ve vergi maliyetleri düşmeden asgari ücreti yükseltmek işverene haksızlık, işveren denince aklınıza hep zengin işadamları gelmesin. Asgari ücret alan her 10 kişiden en az 6-7 tanesinde akıllı telefon var, herkez hesabını iyi yapsın. Bekara k.rı boşamak kolay derler, Allah hepinize işveren olmayı nasip etsin inşallah o zaman anlarsınız az mı çok mu.
Bahri
30.12.2017 11:39
İsyan etme istifa et
Cafer
30.12.2017 10:51
O brut maasla vergi dilimine hos geldiniz asgari ucretli kardeslerimiz. Vergi dilimi + sendika aidati + diger zamlar. Bu rakam %14.7 den cok %5 ler olarak realize edilecektir. Allah yardimciniz olsun. Umarim hersey gonlunuzce olurdegerli emekciler.
Doğrucu davut
30.12.2017 10:45
Beyler 1600 olmuş az gelmiş.Cahil olmayalım 2000olsa3000 yapsalar ne olacak?Elektrik%8.8 zam mazot zam.Daha neye zam gelecek.Arkadaşlar ya hayat geçim rahat olsun vergi olmasın 1600 yeter.Yada 3000 versinler zam yapmasınlar.Ama ben devlete kızamıyorum.devlet kendi işçisine veriyor özel sektör vermiyor beyler.Devlet te mecbur asgari ücret liden vergi alıyor devlete asgari ucretliler bakıyor.Yapacak bişey yok bu na da şükür.Suriyeyi görüyoruz.Aç açık olalım VATANSIZ olmayalım.Refah ferah için çalışıp üretmek lazım.dogal kaynaklar üretim sanayi bizi yükseltip dünyanın süper gücü yapacak.Çalısp kendi makinemizi yapalım kendi petrolumuzu borumuzu çıkarıp kendimiz isleyelim kendimizi çocuklarımızı eğitip geliştrelim. Kulağınıza küpe olsun
DÜZEN BATSIN
30.12.2017 10:05
ERGÜN BEY BUNA MUHALEFET EDECEĞİNİZİ KAMUOYUNA AÇIKLADINIZ. DEVAMINDA DA ŞUNU EKLEDİNİZ 1603 TL İÇİN HAYIRLISI DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YOK DEDİNİZ. SİZ BİR ŞEY YOK DEDİNİZ AMA VAR. AKILLI DÜŞÜNELİM. ENFLASYONDAN DOLAYI MAAŞIN BİR YERE ÇEKİLMESİ GEREKİYORDU. HEMEN HEMEN O NOKTAYA GELDİ. AMA BUNUN ÜZERİNDE EKSTRA BİR ŞEY OLMADI. SENDİKA OLARAK ELİNİZDEN NASIL BİR ŞEY GELMEZ. NASIL GELMEZ YA. SEN STK SIN. KİMDEN KORKUYORSUN. YAPACAK BİRŞEY YOK DEME. KENDİNİ YAK. SENDİKANI YAK. ( GERÇEK ANLAMDA) AKLIM ALMIYOR. İŞÇİ AMELE GİBİ ÇALIŞACAK YEMESİNDEN İÇMESİNDEN KISACAK 1603 TL MAAŞ ALIP ENFLASYONA EZİLECEK YAPACAK BİŞE YOK. VAR YAPACAK ÇOK ŞEY VAR. ELBET BİR GÜN GELECEK BU KAPİTALİST DÜZEN YERLE BİR OLACAK. BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YİYEMEYECEK
Vatandaş
30.12.2017 00:27
Ergün bey sen göya sendika başkanısın göya işçiden yanasın.. Khk ile taşeron yasalaştı sustun kafalarına göre asgari ücret belirlediler yine sustun.. Grev sendikal hak değil mi?. Niye kullandırmıyorsun? Hükümet korkusu var tabi sende haklısın aman yaranmaya devam et..
İhsan cetinkaya
30.12.2017 00:11
Gözümüzle gördüğümüz görmediğimiz herşeye vergi veriyoruz hizmet sıfır yolmus hastaneymis hepsinden muayene ücretleri katkat kesiliyor fişini isterseniz eczanelerden görürsünüz 1603 TL valla zenginliğe koşar adım atmisiz hem olsun işçiye bu vatani en çok seven kadrodur üretmek bizde sabretmek bizde kanatlanip ucucaz az kaldı vaazlara devam edin ardından zamlarida unutmayın HUNKARİM,
Onlar Konuşur
29.12.2017 23:21
15 yılda devlet yardımlarına bağımlı 10 milyonluk insanla 'sadaka toplumu' yarattılar.
Ali Baba
29.12.2017 22:54
-Aç bırak, sesini çıkarmayıp yardımına alışırsa kendine bağlarsın... -Aç bırak, öfkelenirse ona öfkesini yöneltecek ?hainler? bulur gösterirsin... -Aç bırak, düşünüyorsa ve senin gösterdiğin yere değil bizzat sana öfkeleniyorsa, hain ilan eder, yok ettirirsin...Haftaya Cuma 4000 tl maaş alan imamlar,1603 tl alan asgari ücretliye sabretmeyi,şükretmeyi;Bu parayı layık gören idarecilere itaat etmeyi tavsiye edecekler..
Murat demir
30.12.2017 17:23

Bunca olaylar dan sonra Cumhurbaşkanı ndan sonra 3. Kişiyim diyordun tek yapman gereken istifa etmem istifa etmende bir erfemliktir (ama koltuğu kaptırma onca paradan olma)

onnman
29.12.2017 23:33

Tebrikler Ali Baba.

Osman demir
29.12.2017 22:42
1900 ü de vermeyeceksiniz biz ne yapalım? Dalga geçer gibi 1600 tl vermişler. Zammı enflasyondan fazla vermişlermiş.Tenis topundan golf topundan enflasyon rakamı hazırlayıp kılıfına uyduruyorlar. Asgari ücretle geçinen ne yapsın söylesin hükümet ve işverenler bize.
Online Ziyaretçiler