Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İHH'dan acil yardım çağrısı!

Ciddi göç dalgaları geldiği ve uçaklarla gece gündüz yoğun bombardıman altında olan Suriye'nin Doğu Hama bölgesinin acil insani yardım malzemelerine ihtiyacın olduğunu duyurdu.

09:49   |   30.12.2017
Haber Resmi

Sakarya İHH'dan yapılan açıklamada Suriye'de Doğu Hama bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle İdlip kırsalına çok ciddi göç dalgaları geldiği ve uçaklarla gece gündüz yoğun bombardıman altında olduğu bildirildi.


Göç dalgasına destek olmak amacıyla acil bir şekilde çadır, sünger, battaniye, hasır, mat, kışlık bot, mont, içlik, kazak, çizme, yağmurluk, hijyen ve bebek paketleri gibi insani yardım malzemelerine ihtiyaç olduğu çağrısında bulunuldu.


Sakarya İHH Başkanı Sebahattn Aydın yaptığı açıklamada; 2011'de rejimin katliamlarıyla başlayan çatışmaların yayılması ve yoğunlaşmasıyla en az 450 bin insanın hayatını kaybettiği Suriye'deki savaş vahim bir insani krizin doğmasına sebep oldu. 


BM verilerine göre 6.1 milyon insan yaşadığı yeri terk edip Suriye içinde başka bölgelere göç etti. 4.8 milyon insan ise başka ülkelere sığındı. Tahminen 1 milyon kişi, kuşatma altındaki bölgelerde yaşıyor ve temel hayat kurtarıcı yardımlardan ve insani destekten mahrum bırakılıyor. Hapishanelerdeki işkence ve kötü muamelenin kontrolden çıktığı Suriye'de savaşın başlangıcından bu yana 120 binden fazla kişi hapsedildi veya kayboldu, en az 12 bin insan hapiste öldürüldü. 

Kimyasal silahların, misket ve varil bombalarının hiç çekinmeden kullanıldığı ülkede 20 bin çocuk hayatını kaybetti. Küresel güçlerin menfaat çatışması altında büyük bir yıkım ve mağduriyetin yaşandığı Suriye'de yüz binlerce ev yıkıldı; camiler, okullar, hastaneler yerle bir edildi dedi.


Aydın ayrıca, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak savaşın başlangıcından bu yana hem Suriye içerisinde yerinden edilen hem de ülke dışına göçen mültecilerin mağduriyetlerini gidermek için çalışmalar yapıyoruz. Barınma, giyim, eğitim, sağlık, gıda gibi temel ihtiyaçların karşılanması için gerçekleştirilen yardımlar, koordinasyon merkezlerimiz aracılığıyla Suriye halkına ulaştırılıyor. 


Temel yardımların yanı sıra Suriye içerisinde kurduğumuz yetimhane, okul, su kuyusu, fırın, konteyner kent, aşevi, değirmen, hastane gibi kalıcı eserlerle mağdur Suriyeliler üzerindeki savaşın yıkıcı etkisini hafifletmeye çalışıyoruz şeklinde konuşarak desteklerin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 174205 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 981 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler