Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Akyazı'da Bin 171 öğrenciye işitme testi

Akyazı İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki 41 okulda Bin 171 öğrenciye işitme testi yaptı

12:19   |   30.12.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi
  6. Haber Resmi


Akyazı İlçe Sağlık müdürlüğüne bağlı ekipler 15 Kasımda başladıkları Akyazı geneli 41 okulda eğitim gören 1171 tane 1. sınıf öğrencisine yönelik işitme tarama testi gerçekleştirdiler.


İŞİTME TARAMASININ AMACI NEDİR?


İşitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımaktır.


İŞİTME TARAMASI İLE HANGİ HASTALIKLARIN ERKEN TANISI KONULABİLİR?


İşitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir. Tarama programı ile çocuklarda bu hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyonları yapılabilecektir.


KİMLERE, KİMLER TARAFINDAN UYGULANIR?


? Yenidoğan bebeklere "Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı" kapsamında doğdukları hastanelerde bulunan tarama ünitelerinde işitme testi yapılmaktadır. İşitme kaybı şüphesi olan bebekler referans merkezlere ileri tanı ve tedavi amacıyla sevk edilmektedir.


? İlköğretim 1. Sınıfa devam eden çocuklara ise Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan ebe, hemşire, sağlık memuru ya da ilde görev yapan odyometristler tarafından, okullarda tarama odyometri cihazı ile test yapılmakta olup yapılan testte şüpheli sonuç çıkanlara 48 saat- 1 hafta içinde okulda ya da TSM'nin uygun bir odasında, aynı sağlık personeli tarafından test tekrarı yapılacaktır. Testte işitme kaybı şüphesi tespit edilen çocuklar o ilde çalışan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) uzmanına sevk edilecektir. KBB uzmanı tarafından sorun saptanan ya da klinik tanısı konulamayan çocuklar ileri tanı ve tedavi amacıyla referans merkezlere (YDİTP Referans Merkezleri bu tarama programında da referans merkez olarak görev yapacaklardır.) sevk edileceklerdir.


Alaattin Onur 


Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 89435 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 958 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Porr
31.12.2017 21:17
Yasin beye teşekkür ederiz.
Online Ziyaretçiler