Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Kosova Arı Yetiştiricileri Birliği'nden ziyaret

Kosova Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zymer Bajraktari, Sakarya Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Ör'ü ziyaret etti.

13:50   |   31.12.2017
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi

Birlik binasını gezen Bajraktari, Ör'den yürütülen projelerin sahadaki yansımaları hakkında detaylı bilgi aldı.


Sakarya İli Arıcılar Birlik Başkanı Mustafa Ör, geleceğe dönük ortaya koyulacak ortak proje çalışmaları için  Bajraktari ve birlik yöneticileriyle görüş alışverişinde bulundu.

Bajraktari, ziyaret sonrasında yaptığı konuşmada, arıcılık için özel bir coğrafyaya ve zengin çiçek florasına sahip olduklarını dikkati çekerek, ortak çalışmalar için bugüne kadar çok geç kaldıklarını söyledi.


Arıcılığın vizyonu ve geleceği oluşturmak için Mustafa Ör ile çözüm önerilerini paylaşacaklarını belirten Bajraktari, şunları söyledi: 


"Bu çalışmada sadece arıcılıkla kalite ve verim artışı değil, arıcılıkla ilgili bütün sorunlarımızı çok değerli başkanımızla bütün yönleriyle çözüm arayıp bilgi aktarımı sağlayacağız. Türkiye'de yapılan arıcılıkla Kosova'da yapılan arıcılık sektörüne birde Sakarya'dan bakacağız. Bu ziyaretimiz bundan sonra yapacağımız çalışmalar için bize ışık tutacak ve bizleri yönlendirecektir." 


Ör de Bajraktari'nin gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı memnun olduğunu söyledi. 

Arı Kayıt Sistemi (AKS) hakkında da bilgi veren Ör, şunları kaydetti:


"Sakarya olarak arıcılık kayıt sistemine geçtik. Ne kadar arımız var, ne kadar kovanımız var, ne kadar bal üretebiliyoruz AKS sisteminden bunları görebiliyoruz. Dünyada AKS sistemini ilk Türkiye yaptı. Arıcılara verdiğimiz plaka sistemiyle birlikte arılar başka bir yere de giderse gitsin hangi arının nerede olduğunu görebiliyoruz. Sakarya balının marka değerini arttırmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Fakat bu yetmez. Hep ısrarcı bir şekilde şunu da yapmamız lazım; kaliteyi mutlaka korumamız lazım. Kısa vadeli düşünüyorsak her türlü şey yapılabilir. Fakat gerçekten orta ve uzun vadede biz bu Sakarya Balını yurt dışında tanıtacaksak, katma değeri yükselteceksek, mutlaka hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Üretimimizi yaparken kaliteye çok büyük önem vermeliyiz dedi. Başkan Ör, kaliteye ne kadar önem verirsek o kadar markalaşacağız. O kadar yüksek fiyata balımızı satacağız."

Ziyaretin ardından Ör, Zymer Bajraktari'ye arıcılık hakkında kitap hediye etti.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 17110 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 656 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler