Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

12 ilçede Mekke'nin ve Kudüs'ün fethini kutladılar

Her sene tüm Türkiye'de gerçekleştirilen Mekke'nin ve Kudüs'ün Fethi programı bu sene de Sakarya'nın 12 ilçesinde büyük coşkuyla icra edildi.

13:58   |   01.01.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
 1. Haber Resmi
 2. Haber Resmi
 3. Haber Resmi
 4. Haber Resmi
 5. Haber Resmi
 6. Haber Resmi
 7. Haber Resmi
 8. Haber Resmi
 9. Haber Resmi
 10. Haber Resmi
 11. Haber Resmi

Adapazarı, Akyazı, Ferizli, Geyve, Hendek, Karasu, Kaynarca, Karapürçek Kocaali, Pamukova, Sapanca ve Taraklı ilçelerinde gerçekleştirilen programlar tüm salonlar misafirler tarafından hınca hınç dolduruldu.


AGD Sakarya Şube Başkanı Hasan Zengin de Mekke'nin ve Kudüs'ün Fethi programına Geyve ilçesinde katıldı. 


Zengin, yaptığı konuşmada "Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü, ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz.


Ayrıca biz, İstanbul'un Fethini Diyarbakır'a, Diyarbakır'ın Fethini Kudüs'e, Kudüs'ün Fethini Mekke'ye ve Mekke'nin Fethi'ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz.


Aralık ayında yaşanılan gelişmeler zaten duyarlı olduğumuz Kudüs meselesinde daha çok adım atmamız gerektirdiğini göstermiştir. Hem Kudüs'teki 100 yıllık işgali hem de Kudüs'ün doğusuyla batısıyla bir bütün olduğu gerçeğini gündemde tutmak adına geleneksel olarak düzenlediğimiz Mekke'nin Fethi Programında bir değişikliğe gittik ve programın adını Mekke'nin ve Kudüs'ün Fethi yaptık.


Kaosun, sömürünün, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyamızın her zamankinden daha fazla fetih ruhuna ve anlayışına ihtiyacı vardır. Fetih kavramı da anlamından saptırılmaya çalışılsa da biz hem kavramlarımıza hem de bu kavramların bize yüklediği sorumluluklara sahip çıkmaya devam edeceğiz.


Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam'a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim'in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır.


Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz." dedi.


Birbirinden farklı içeriklerle devam eden Mekke'nin ve Kudüs'ün Fethi programı tüm ilçelerimizde 16 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması'nın ödül töreni ile sona erdi.


Sınava katılan tüm öğrenciler sonuçlarını efendimizinizinde.com adresinden öğrenebilirler.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 12848 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1362 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
SUSUN
02.01.2018 09:31
yahu programa gitmiyosunuz, oturduğunuz yerden konuşuyosunuz !! programa katılsaydınız emin olun bunları düşünemez, yazamazdınız .. şimdi yavaşca elinizdeki kumandayı bırakın ve TV'nizi kapatın ;)
Yasin
02.01.2018 09:18
Ülkemizde son yıllarda Mekke?nin fetih tarihi 10 gün önceye çekilerek Miladi 31 Aralık/1 Ocak?ta kutlanmaya başlandı.Bu kutlamalar kimi zaman ?alternatif yılbaşı kutlaması? adı altında yapılıyor.Oysa Mekke?nin fethi, tarihi kaynaklara göre;(İbn İshâk, İbn Hişâm,Belâzûrî, Vâkıdî, İbn Esir, İbn Kesir, Taberî gibi pek çok tarihçinin ittifakla verdiği tarih) Hicrî takvime göre 20 Ramazan 8?de (Hicretin 8. yılı) gerçekleşmiştir.Bu Hicri tarih Milâdî takvime uyarlanınca 11 Ocak 630 tarihi elde edilir.Benim anlamadığım alternatif programı anlarımda yalanla milleti kandırmaya ne gerek var onu anlamam."Yalandan uzak durun, zira yalan fücur ile birliktedir ve her ikisi de ateştedir."İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din,3.Cilt, s.299;İbni Mace ve Nesai'den
Ertan Şen
01.01.2018 16:24
Ne Hz. Peygamber zamanında, ne daha sonra hiç bir yerde kutlanmayan bir olayı sırf yılbaşı eğlencelerine inat diye sonradan uydurdunuz. Bu bid'at tan vazgeçin, gönülleri fethetmeye odaklaşın. Bu çağ dışı fetih anlayışını bırakıp, atomu, doğayı,, uzayı, evreni fethedin.
Online Ziyaretçiler