Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Hayvancılık sektöründe iş istihdamı ne durumda?

Veteriner Hekimler Odası İl Başkanı Mustafa Yıldız yeni yıla girerken hayvancılık sektöründeki yeni iş imkanları ile ilgili bilgiler vererek konuyla ilgili yazılı açıklamalarda bulundu

09:42   |   02.01.2018
Haber Resmi

Veteriner Hekimler Odası İl Başkanı Mustafa Yıldız'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; 

"Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde, iş arayışlarında olan vatandaşlarımızı duyar gibiyim. Askerliğimi yaptım; yada bir yerde çalışıyorum fakat kazancım bana yetmiyor.Bir iş kurmalıyım çokta param yok ne yapabilirim diye kendi kendine söylenen vatandaşlarımız için para kazanma imkanları olan fakat çokta üzerinde durmadığımız meslekler hakkında kısa özlü bilgiler vereceğim.


Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ,bakım imkanları olan herkese tavsiye ederim.Gerek süt gerekse et hayvancılığı yada süte dayalı süt ürünleri (küçük çaplı mandıra) üretimini tavsiye ederim.Hayvancılık ,dünya ve de insanlık var oldukça devam edecektir.Ekonomik durumu elverdiği ölçüde bütün Müslümanlar kurban kesmek zorundadır.Ayrıca gerek et gerekse süt ürünlerine olan ihtiyaç her dönemde artan bir oranda devam edecektir.


Koyun ,keçi yetiştiriciliğinde de yukarıda saydıklarım geçerlidir.Yukarıda saymadığım genellemeler koyunlardaki yapağı,yün önemli bir gelir kaynağıdır.Keçi sütü ve de peyniri iyi fiyatlarda alıcı bulmaktadır.Gelecek için iyi bir gelir kaynağı olacağı hiç şüphe götürmemektedir.Kaliteli peynir üretildikten sonra dünyanın her tarafında pazarı olacaktır.


Arıcılık; dünyanın en önemli bal üretim yerlerinin başında Anadolu yarım adası bulunmaktadır.Dünyanın en çok kovanının Türkiye de bulunduğunu istatistiki bilgiler ifade etmektedir.Ne yazık ki kovan başına en çok balı biz üretemiyoruz. Sebep mi? Arıcılığı bilime fenne uygun olarak üretim yapmamaktan geçiyor. Bilime uygun yaptıktan sonra, dünyanın her tarafı Pazar durumundadır.Kaliteli olduktan sonra kesinlikle elde kalmaz satılır. Müteşebbisler için iyi bir gelir kaynağıdır.


Köy tavukçuluğu, 2018'de çok tercih edilecek, tavuğun gerek eti gerekse yumurtası çok kazandıracak.Yetiştirme imkanı olan herkese tavsiye ederim.


Tavşan yetiştiriciliğini de tavsiye ediyoruz. Fazla sayıda üreme yaptığından dolayı, güzel bir kazanç kaynağıdır.


Kanarya, papağan, muhabbet kuşu, vb. yetiştiriciliğini hem iyi bir kazanç kapısı olması hem de çok zevkli bir uğraş olması nedeniyle herkese tavsiye ediyorum.Bu konuda internet üzerinden fiyat araştırması yaptığınızda ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.Yetiştirme sayıları 100'lü,500'lü,1000'li sayılar olduğu zaman kazanç rakamları büyür.


Balık yetiştiriciliğini de herkese tavsiye ediyorum.Artık balıkların çok sağlıklı gıda olduğu,insan sağlığı için olmazsa olmazların içine katılmıştır.Pazar olarak gerek ülkemiz gerekse dünya pazarları kaliteli balığa her zaman ihtiyaçları vardır.


Hayvancılık sektörü en eski uğraşlardan biridir.Belki de en eskisidir.Dün vardı.Bugün var.Yarın da insanlık ,dünya var oldukça olacaktır.Bilimsel olarak yapıldığı taktirde,yapılan işin ilim fenne uygun yapıldığı taktirde kazanmaması diye bir şey söz konusu olamaz.Ülkemiz ,dünya Anadolu'dan çıkacak genç müteşebbisleri bekliyor.Gençler ne duruyorsunuz?"

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 250423 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1143 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
DOĞRUCU DAVUT
02.01.2018 15:40
Sayın Mustafa Yıldız'a duyarlılığı için teşekkürler. Bazı dernekler ve kuruluşlar gibi(nedense son dönemlerde mantar gibi türedi) körler sağırlar birbirini ağırlar tarzında toplantılar yapmıyor. Gençler için çalışıyor..araştırıyor ve fikir üretiyor. Evet bizim toplum olarak aklımızı başımıza toplayıp üretmemiz gerek. Çalışmamız gerek. Rant ekonomisinden kurtulup üretim ekonomisine geçmemiz gerek. Ama öyle tembelliğe alıştırıldık ki gençlerimize çalışmak zor geliyor.
send işçi
02.01.2018 14:24
gençler şuan çiftlikbankta sövüşlenme derdinde :d
barbaros
02.01.2018 16:27

doğru söze ne hacet :)

Yucel Yeygel
02.01.2018 12:36
Değerli meslektaşımı kutlarım, hem ülkemiz hemde dünya da hayvancılık dolayısıyla gıda nın stratejik, ekonomik ve sosyo-dinamik önemi gün geçtikçe önem kazanmakta ve trendi devamlı artmaktadır. İşte bu noktada sektörün içinde direk yada indirek alakalı gençlere yada yeni iş alternatifi arayan girişimcilere ve ikinci bir iş belkide emekli fakat hala o gençliği ve dinamikliği kendinde taşıyan müteşebbisler için kılavuzluk olabilecek yol gösterecek bir makale... Erdemli çalıkan bir toplum İçin; çalışmak çok çalışmak araştırmacı meraklı ve gayretli olmak zorundayız. Tekrar Teşekkürler saygılar. 02.01.2018 Yucel YEYGEL- ANKARA
Online Ziyaretçiler