Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

SAÜ'lü uzman İran'daki protestoları yorumladı

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü İran Uzmanı Caner: -"(Göstericiler) Ruhani'yi, hükümeti, Hamaney'i, İslam devriminin çeşitli değerleri ve sistemi bir bütün olarak hedef alıyor"

12:22   |   02.01.2018
Haber Resmi


Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü İran Uzmanı Mustafa Caner İran'daki protestoların büyüme potansiyelinin çok fazla olmadığını söyledi.


Caner, protestolarda 20'li yaşlardaki göstericilerin ön planda olduğunu belirterek İran halkının geneli göz önünde bulundurulduğunda, protestolara kitlesel destek olduğunun söylenmesi için henüz yeterli verinin bulunmadığını ifade etti.


Özellikle Tahran gibi büyük şehirlerde, sayıları 100-150 kişiyi geçmeyen küçük grupların protestolara katıldığını belirten Caner, bu nedenle protestoların yayılması ve İran için büyük tehdit oluşturmasının olası görülmediğini kaydetti.


Caner, Meşhed kentinin çeşitli bölgeleri, Horasan vilayetinin bazı şehirleri ve Hamedan'da protestoların şiddet içererek devam ettiğini söyleyerek "Şiddet olayları büyürse güvenlik güçleri daha sert müdahalede bulanacak ve olayların yayılmasını önleyecek gibi gözüküyor." dedi.


Protestoların ekonomik taleplerle başladığını ve haziran ayından bu yana ülkedeki ekonomik duruma tepki göstermek amacıyla ufak çapta yapılan gösterilerin devamı niteliğinde olduğunu anlatan Caner, son bir haftada protestoların siyasi renge büründüğünü kaydetti.


Mustafa Caner, "(Göstericiler) Ruhani'yi, hükümeti, Hamaney'i, İslam devriminin çeşitli değerleri ve sistemi bir bütün olarak hedef alıyor. Hatta bazıları monarşiyi çağırıyor. İran'ın son Şahını (Muhammed Rıza Pehlevi) övücü tezahüratlar atıyorlar. Burada karmaşık bir tablo var ve net bir siyasi talebi yok." diye konuştu.


Caner, "Protestolar şiddete bulaştığı ölçüde güvenlik güçlerinin tepkisi de sertleşiyor. Güvenlik güçlerinin tepkisinin sertleşmesi hesap edilmeyen sonuçlar da doğurabilir. Bu da İran için çeşitli zamanlarda tekrar edecek istikrarsızlıklar anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.


Hükümetin ilk etapta çok daha sert açıklamalar yaptığını fakat Ruhani'nin daha sonra protestocuları anlamaya yönelik açıklamalarda bulunduğuna işaret eden Caner, böylelikle hükümetin uzlaşma ve teskin etme siyaseti izlemeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 12903 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 710 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler