Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Muhtarlıktan çıkıp alevlere koşuyor...

İlimizde muhtarlık görevi yapan Halil İbrahim Kuru aynı zamanda itfaiyecilikte yapıyor. Bir yandan yangına müdahalede bulunuyor, diğer yandan da mahallelinin sorunlarını çözmeye gayret ediyor.

11:23   |   03.01.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi
  6. Haber Resmi
  7. Haber Resmi
  8. Haber Resmi

Adapazarı Kentpark'ta güvenlik amiri olarak çalışan evli ve 4 çocuk babası Kuru, 2010 yılında itfaiyeci olmaya karar verdi. 


Gerekli eğitimleri aldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda itfaiye eri ve şoförü olarak yeni mesleğine başlayan Kuru, çok sevdiği mahallesine hizmet etmek için 2014 yılında yapılan yerel seçimlere de Kamışlı Mahallesi muhtar adayı olarak girdi. 


Mahallenin desteğini alarak muhtar olmayı başaran Kuru, bir yandan vatandaşların sorunları ve talepleriyle ilgileniyor, diğer yandan da yangın, trafik kazası ve hayvan kurtarma gibi olaylara müdahale etmeye çalışıyor. Hayatın hem tatlı hem de acı yüzünü bir arada gören Kuru, çok sevdiği iki mesleğini bir arada yürütmenin mutluluğunu yaşıyor.


"Hem ağlıyorum hem gülüyorum"


Kamışlı Mahallesi muhtarı ve itfaiyeci Halil İbrahim Kuru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşa, mahallesine, köyüne elinden geldiği kadar hizmet etmeye çalıştığını anlattı.


İnsanlara hizmet etmeyi sevdiğini dile getiren Kuru, "Bir yandan güzel şeyler yapıyoruz, itfaiyede de güzel şeyler yapıyoruz ama çoğu zaman burada üzücü şeylerle karşılaşıyoruz. Biz üzücü şeylerle karşılaşmamak istiyoruz ama insanların kaderi bu. Mevlam öyle nasip ediyor. Herkesten itfaiyeci olmaz, herkesten de muhtar olmaz. Her iki işi de bana nasip ettiği için Mevlama şükrediyorum. Binlerce şükür olsun." diye konuştu.


Her iki mesleğin de zor yanlarının olduğunu vurgulayan Kuru, muhtarlıkta iyi şeyler yaptığına sevindiğini söyledi. 


"İtfaiyeye geldiğim zaman hem ağlıyorum hem gülüyorum." diyen Kuru, bir canlıyı, çocuk, yaşlı veya herhangi birini kurtardıklarında sevindiklerini ancak sevinçleri ne kadar güzelse zaman zaman hüznü de yaşadıklarını belirtti.


Kuru, vatandaşın her türlü sorununu çözmekle mükellef olduğunu aktararak, "Ben onu sevmiyorum, o bana oy vermedi." demenin Allah katında yerinin olmadığını, o nedenle kendisini seven ya da sevmeyen herkese eşit mesafede koştuğunu vurguladı. 


"Severek, isteyerek yaparsanız zor olmaz" 


İtfaiyeciliğin çok daha zor bir meslek olduğuna işaret eden Kuru, "Kimsenin giremeyeceği yangına giriyorsun. Canını oradaki insan için, vatandaşın malı için tehlikeye atıyorsun. Tehlikeli bir iş, zor ama itfaiyeciliği severek, isteyerek yaparsanız zor olduğunu düşünmüyorum." ifadelerini kullandı. 


Kuru, itfaiyeciliğin ana mesleği olduğunu, ailesinin rızkını buradan temin ettiğini belirterek, şöyle devam etti:


"İtfaiyeden kalan sürede de mahalleme nasıl itfaiyede mücadele ediyorsam, nasıl vatandaşın acısına ortak oluyorsam, kederine derman olmaya çalışıyorsam mahalle halkına da muhtarlık sürem içerisinde derman olmaya çalışacağım. Çalıştığım süre içerisinde her zaman önceliğim itfaiyedir. Muhtarlık gelip geçicidir. Vatandaşım bugün 'Yürü.' yarın seçime girdiğimizde 'Tamam Halil İbrahim Kuru, sen dur, senin yerine Ahmet, Mehmet geçecek.' der. Saygımız sonsuzdur ama itfaiyede işimizi düzgün yaptığımız süre içerisinde bir şey olacağını düşünmüyorum."


Her iki meslekte de farklı olaylarla karşılaştığını anlatan Kuru, muhtarlığının ilk günlerinde mahallesinde bir anne ile oğlunun tavuk ve horoz kavgasına müdahil olduğunu söyledi. Her ikisine de evinden tavuk ve horoz getirerek kavgayı sonlandırdığını aktaran Kuru, bu olayı hiç unutmadığını kaydetti.


Kuru, itfaiyecilikte de trafik kazalarında yaşadığı üzücü olayları unutamadığını sözlerine ekledi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 155316 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 5038 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
çağdaş acar
03.01.2018 18:58
ohh ne güzel hayat hem itfaiye hem muhtar gelsin çift maaş bizlerde kpss den yıllarca giremediğimiz bir devlet kurumu için hayaller kuralım ne güzel hayat be buna böyle imkanı sunan devletimize teşekkürler ..bize de bi el atsın bu adam da en azından bir devlet kurumunda belediye de işe soksun
Vay arkadaş
03.01.2018 16:28
bende itfaiyece olmaya karar verdim. yarın başlayabilirmiyim.!!! Ülke size güzel.
okuyucu
03.01.2018 16:16
BU NASIL OLUYOR? KAMU DA ÇALIŞACAN VE AYNI ZAMANDA MUHTARLIK YAPACAN.İK,İ MAAŞ BİRDEN. KAMU KURUMU OLAN BELEDİYE HUKU İŞLERİ BİR AÇIKLAMA YAPARMI ACABA? BU İŞTE BİR TUHAFLIK VAR BANCE...... İYİ NİSAN OLABİLİR.HİZMETTE YAPABİLİR AMA BİR DE KANUNLAR VAR . MEMUR EMEKLİSİ KAMU D A ÇALIŞANMIYOR. AYRICA ÇALIŞAN BİRİ NASIL ADAY OLUYOR ?????. KURUM İZİN VRİDİMİ ACABA?
Haydar İbrahim Kurumeşe
03.01.2018 15:52
Çifte maaş nasıl oluyor. İyi valla medyatik kuru kardeş bu işi biliyor
Şenol Koş
03.01.2018 13:44
Halil abi hizmet aşığı bir büyüğümüz. Allah razı olsun.
hakan Turhan
03.01.2018 12:56
Mahellende yaptığın çalışmaları taktirle ve hayranlıkla takip ediyorum... İtfaiyecilik mesleğin ne kadar sürer bilmem ama Muhtarlıktan kolay kolay yakanı kurtaramazsın sen istemedikçe haberin olsun...
sorumsuz
03.01.2018 12:10
süpermen yangında uyumazsın inşaallah
Online Ziyaretçiler