Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Çocuklarına yemek yapabilmenin hayalini kuruyor

Sakarya'da fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle ayağında şişlikler ve yaralar oluştuğu için zor günler geçiren 4 çocuk annesi Sevim Bal, bir an evvel sağlığına kavuşarak çocuklarına yemek yapabilmenin hayalini kuruyor

11:37   |   03.01.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi


Adapazarı'nda fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle 250 kiloya ulaşan ve yatağa bağımlı halde yaşayan Sevim Bal, bir an evvel sağlığına kavuşarak çocuklarına yemek yapabilmenin hayalini kuruyor. 


Güneşler Mahallesi'nde eşinin 7 yıl önce hayatını kaybetmesiyle 4 çocuğuyla bir başına yaşamak zorunda kalan 45 yaşındaki anne Bal, bacaklarında oluşan şişlik ve yaralar nedeniyle hastaneye başvurdu. Tedavi olmak için başvurmadığı hastane kalmayan Bal'a en son fil hastalığı (lenfödem) teşhisi konuldu. 


Her geçen gün şişen bacaklarındaki yaralar nedeniyle zor günler geçiren anne Bal, aldığı kilolar yüzünden 250 kiloya kadar ulaştı. 


6 yıldır ne ev işi ne de çocuklarına bir tas çorba yapabilen acılı anne, kirada oturdukları evde kendisine bakmak için üniversite öğrenimini donduran kızı Ömür (22) ve diğer çocuklarına bağımlı halde yaşıyor.


Rahatsızlığı nedeniyle oturarak uyuyan, yıllardır yatak yüzü görmeyen ve tuvalet ihtiyacını dahi çocuklarının yardımıyla giderebilen anne Bal'ın en büyük isteği, sağlığına kavuşarak çocuklarına yemek yapabilmek.


Hastanelerde en fazla 200 kilo olan hastalara göre tasarlanan ekipmanların yetersiz kalması nedeniyle tedavi olamayan ancak bazı özel hastanelerden kabul gören Bal, bir an önce normal yaşantısına dönebilmek için yetkililerden yardım bekliyor. 


- "Yalvarıyorum, bana da yardım eli uzatın"


Anne Bal,  yaptığı açıklamada, eşi öldükten sonra ayaklarında ağrı olduğunu, hastanelere gittiğinde tedavisine bir çözüm bulamadığını söyledi.


Rahatsızlığından dolayı ayaklarında yaralar çıktığını aktaran Bal, "O yüzden hastaneye gittim. Doktor hatta 'Annenize ne yaptınız? Stres, bunalma, üzüntü.. Bu yaralar nereden oldu?' demişti. Sonradan fil hastalığı olduğunu öğrendik ama gitmediğim hastane kalmadı. Samsun'a, İstanbul'a, Ankara'ya gittim fakat hiçbir şekilde tedavimi bulamadım." diye konuştu. 


Bal, çocuklarının kendisine baktığını, tuvalete dahi gidemediğini anlatarak, şöyle devam etti: 


"Kalkamıyorum hiç. Çok kötü durumdayım. Ben de yardım istiyorum. Ne olur büyüklerim bana yardım etsinler. Beni tedavi ettirebilecek bir hastane arıyorum. Yardım edin ne olursunuz? Çok zor durumdayım, yavrularıma bakamıyorum. Onlar bakıyor bana, daha küçükler. Okula gidiyorlar, benle uğraşıyorlar. Geceleri kalkıyorlar, tuvaletimi yaptırıyorlar. Ben de tedavi olmak, sağlığıma kavuşmak istiyorum. Yalvarıyorum, bana da yardım eli uzatın, çaresiz durumdayım. Yataklara kapandım böyle. Hep camın önünde oturuyorum, gelen geçeni izliyorum. Ben de gezip tozmak, yavrularıma yemek yapmak istiyorum." 


Tedavisine özel hastanelerde cevap bulduğunu, ona da maddi gücünün yetmediğini vurgulayan Sevim Bal, kirada oturduğunu, engelli maaşıyla geçimini sağlamaya çalıştığını kaydetti. 


- "Gece hep ağzımı sıkarak ağlıyorum"


Anne Bal, parasızlık yüzünden kızlarını bazen okula gönderemediğini dile getirerek, "Gidemiyorlar yalan değil. Kiradayız, zar zor geçiniyoruz, olmuyor, yetmiyor. Ben bir tek sağlığıma kavuşmak istiyorum. Özel hastaneler tedavim için 60-100 milyar para istiyor. Onu da nereden bulacaksın ki? Geçen sene Ankara'ya gittim ama komşularımın para göndermesiyle gittim. Ama orada da tedavime sonuç bulamadım. Yavrularım çok küçük daha, kaldım onların eline. Yapamıyorlar bazen, üzülüyor, ağlıyorlar. Bazen tartışıyoruz, onlara da yazık günah. Bunalıyorlar, benim yüzümden hiçbir yere gidemiyorlar. Hiçbir sosyal güvenceleri yok. İkisi gitse bile biri evde kalıyor. Hiç hep beraber gezemiyorlar." ifadelerini kullandı. 


Kaç senedir yatak yüzü görmediğini, yatıp uyuyamadığını aktaran Bal, "Hep böyle oturuyorum. Ben de 'Allah'ım ne olur uyuyayım, sırt üstü yatabileyim.' diyorum. Ama hiç yatak yüzü göremiyorum. Hep böyle oturup kaldım. Bir o tarafa, bir bu tarafa dönüyorum. Büyüklerim yardım etsin bana ne olur. Çok zorlanıyorum, yardım etsinler. Rutubetli evde olmuyor, hastayım, çok daha kötü oluyorum." dedi. 


Evlendiğinde 70 kilo olduğunu, doğumlardan sonra kilo almaya başladığını belirten Bal, ikinci bebeğinin ters doğduğunu, doktorların hastalığın ondan kaynaklı olabileceğini söylediğini aktardı. 


"En çok sağlığıma kavuşmayı istiyorum." diyen anne Sevim Bal, "Gezip tozmak, çocuklarıma yemek yapmak.. En çok ikisini istiyorum. Çocuklarım yeter ki rahatlasın. Oturdum, camın önünde ölümü bekliyorum. Hiçbir çarem yok. Artık çok bunalıyorum. Allah rızası için benim de elimden tutsunlar. Hep böyle ağlıyorum gece gündüz. Ayaklarım hep yanıyor. Hiçbir ilaç fayda etmiyor. Çocuklarım duyacak diye sesli sesli ağlayamıyorum bile. Gece hep ağzımı sıkarak ağlıyorum. Çok sancılarım oluyor, hiç yatamıyorum." şeklinde konuştu.


Kızının kendisine bakmak için üniversiteyi bıraktığına da değinen Bal, okuyan çocukları için yardımseverlere çağrıda bulundu.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 30357 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 11168 kere okundu
YORUMLAR 13 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
abc 123
04.01.2018 18:29
Gerçekten çok zor ve üzücü bir durum. Allah yardımcısı olsun. Gerekli izinler alınıp resmi bir yardım hesabı açılsa, tedavi için o meblağ toplanır. Yetkililer bu çağrıya duyarlı olmalı. Sayın Medyabar, sizler de çağrının yetkili makamlara ulaşmasına öncülük edebilirsiniz. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tedavi masrafı, süreci, hesap numarası gibi bilgileri de yayınlayabilirsiniz. Destek olmak isteyen çok vatandaşımız olduğuna eminim. Yardım çağrısını duyduk. Devamı da gelmeli. Biraz daha duyarlılık lütfen.
BİRİSİ
04.01.2018 17:27
ARKADAŞLAR VALİLİK MAKAMINCA HESAP AÇILIRSA BURDAN MEDYABARDAKİ KARDEŞLERİME SESLENİYORUM ABLAMIZIN RESMİNİ KALDIRMASIN HER GÜN YAYINLASIN ÜÇ BEŞ NEYSE EL ELE VERİRSEK SAKARYA OLARAK ABLAMIZ SAĞLIĞINA KAVUŞUR RABBİM HİÇ KİMSEYİ ÇARESİZ BIRAKMASIN YEMİN EDERİM GERÇEKTEN YÜKSEK MİKTARDA PARAM OLSA GÜNEŞLERDSE OTURUYORMUŞ GİDER HEMEN VERİRİDİM LAKİN BU KADAR PARAM YOK AMA HESAP NUMARASI OLURSA HEPİMİZ VERİRSEK BELKİ BİR HAFTADA TOPLARIZ HADİ KARDEŞLERİM EL ELE VERELİM BİRİ BİZE ÖNDERLİK YAPSIN AMALİYAT OLACAĞI HASTANEYLE KONUŞALIM BELEDİYE BEŞKENIM YADA BİR HAYIRSEVER SAKARYALI BİRİS ÖNCÜLÜK YAPSIN BİZ ARKASINDAN GİDELİM VALLAHİ BİR İNSANIN BİR EVLADIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEK CENNET KAPILARINI AÇTIRIR.
Seferberlik zamanı
04.01.2018 00:54
Sayın medyabar yetkilileri top sizde Haberi yayından kaldırmayın Ablamıza destek olacağız Ailesine destek olacağız Haberi yayından kaldırırsanız bu yardım ateşi söner Biz Sakarya halkı olarak ablamıza destek olacağız ablamızı ayağa kaldıracak güce sahibiniz Haberi lütfen yayından kaldırmayın bu iş bitene kadar
Ellidört sakarya 54
03.01.2018 23:05
ya şafiii ,,ya şafiii yaşaafii...Rabbım şafii ismiyle tezzamanında şifasını verir inşallahhhh...BENDE VARIM...YAPILMASI GREKEN NE VARSAA..haydiii sakaryaa çık sahayaa...ablabızaa sahipp çıkmayaa..yetkililerrr....ilk adımı sizlerden bekliyoruzzz..geçmiş olsunn.... abla acill şifalar
adadan
03.01.2018 21:51
şehirde onca zengin var bir sürü fabrika sahibi var.tatangalar var.Bu aileye yardım çıkmazsa bu şehirden yazıklar olsun derim.
Sapanca Ufuk
03.01.2018 18:30
Ablamıza yardım edelim hastalığına yardımcı olmaya çalışalım bizim sakaryamız belki kabadayı bilirler ama bu tür şeylerde allahın izniyle herkes yardım eder sonuçta anne bu ablamız 4 çocuğu var oda istemezdi yardım edemessek bile şehrin ileri gelen isimlerine seslensek ordan bile dua almış olutuz allah katında
Ömer
03.01.2018 14:30
Belediye muhasebecisi iken hastaneye müdür yardımcısı olarak atanan arkadaş tedavi maliyetini çıkarsın. Ben yardım eli uzatmaya hazırım...
BİRİSİ
03.01.2018 12:29
KAÇ PARA LAZIM ACABA EMİNİM DEVLETİMİZ YARDIM EDER KALANINIDA DUYARLI İNSANLAR HASTANE YETKİLİLERİYLE KONUŞULUP ANLAŞILIR YARDIMCI OLALIM BU ABLAMIZA SAKARYA BU KADAR KÜÇÜK DEĞİL HEPİMİZ EL VERİRSEK OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Hrnn Snn
03.01.2018 19:37

Medyabar olarak oncu olursaniz yardim etmeye haziriz. Hep beraber yardimci olalim, tekrar hayata baglansin..

Tabiri Caiz
03.01.2018 16:40

Evet aynen katılıyorum,Medyabar olarak sizlerde ablamızın tedavi giderlerini çıkarttırın ve bir ortak yardım hesabını açın,bizlerde karınca kararınca elimizden ne geliyorsa yapalım.

serdivanlı
03.01.2018 12:59

birisi aynen katılıyorum sana elbirligyle herşey olur kime ne düşüyorsa herkez yardımcı olur bu ablamıza

EYÜP BAKIR
03.01.2018 12:27
RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLSUN ABLA...
serdivanlı
03.01.2018 11:56
ALLAH YARDIMCIN OLSUN ABLA
Online Ziyaretçiler