Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Bu sözler AK Partili bir meclis üyesine ait! 'Şaibeli işler oluyor'

Karasu Belediye Meclisi'nin yeni yıldaki ilk toplantısın sert tartışmalara sahne oldu. 11 arazinin satışına yönelik teklifler, AK Parti ve MHP'li üyelerin oylarıyla reddedildi.

00:42   |   04.01.2018
Haber Resmi

Mec­lis­te daha sonra De­ne­tim Ko­mis­yo­nu se­çi­mi ger­çek­leş­ti­ril­di. MHP adayı Mu­har­rem Kara 16, AKP aday­la­rı Yakup Ayar ve Hakkı İsken­der 14'er oyla ko­mis­yon üyesi ol­du­lar. 


 Bazı ça­lı­şan­la­rın kadro de­re­ce­le­ri­nin ko­mis­yo­na ha­va­le­si­nin ar­dın­dan arazi sa­tış­la­rı­nın gö­rü­şül­me­si­ne ge­çil­di. Satışı içeren maddeler meclis zabıtlarına şöyle yansıdı: 


Adem Filizfidanoğlu: Sayın Başkan, değerli Meclis üyesirnarkadaşlar, değerli basın mensupları. Seçildiğimiz üç buçuk yıl oldu, bayağı yer sattık. Bunlardan gizli satılan oldu. Encümene yetki verdik, encümenden satılanlar oldu?


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Adem Bey, sadece konuyla ilgili gireceksen, girme..


Adem Filizfidanoğlu: Ben ne konuşacağımı biliyorum, sözümü kesme


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Ama gündemle ilgili konuşacaksan konuş


Adem Filizfidanoğlu: Satışları bekledim, o gelince söz aldım


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Ama satışlarla ilgili üç buçuk yıl önceye gidince milletin kafası karışmasın?


Adem Filizfidanoğlu: Herkes duysun bilsin


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Herkes zaten duyuyor, biliyor. Burada olmayan şeylerle ilgili şeylerle ilgili konuşamazsınız, konuyla ilgili konuşuyor musun konuşmuyor musun?


Adem Filizfidanoğlu: Ben konuyla ilgili konuşuyorum. Hiçbiri burada değil zaten.Genelde öyle yapıyorsunuz işleri. Bu gün yaklaşık 10 tane arsa satışı var. Yaklaşık üç dört tanesi de İhsaniye'den. BMC'nin batısında imara açılacak yerler. İmara açıldığında hepiniz bilirsiniz ki değeri ikiye üçe dörde katlar. Bu nedenle o bölgede satış yapılmasına karşıyım. İkinci nedense, ben iki meclis önce belediyenin sattığı arsalarla ilgili, Karayolları'nın kamulaştırdığı yerle ilgili, istimlak parası geldi mi, geldiyse nereye harcandı diye sordum, Başkan dinledi dinledi çekti gitti. Meclisi adam yerine koyup, ciddiye alıp bilgi vermiyorsanız, kusura bakmayın, Meclis'ten satış yetkisi istemeyin. Takdir arkadaşların. Satışlarda da çok şaibeli işler oluyor. Buradan uyarıyorum. Satın Alma Komisyonu, İmar İşleri. Bu satışla imza atan, faturasını düzenleyen, malı teslim alan, sahte faturalarla paralar ödeniyor belediyeden, cezalar ödeniyor. Bunu İçişleri Bakanlığı'na kadar şikâyet edeceğim. Burada gücümüz yetmiyor, Meclis'te gücümüz yetmiyor.7-8 Meclis üyesi ancak bir araya gelebiliyoruz. İstediğimiz komisyonlara giremediğimiz için araştıramıyoruz. İmza atan atar atmayan atmaz. Ben bunu İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'na kadar yazacağım. Hepinizin bilgisi olsun. Bu satışlara imza atanlar, fatura karşılığı mal alanlar kendilerine dikkat etsinler. Saygılar sunarım, herkesin bilgisine.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Arkadaşlar, burada yapılan satışlar, kamera kayıtları altında yapılıyor. Her yerde ilanlar veriliyor. Bir kişi söyleyebilir mi ki, ben filan arsanın satışına girecektim beni engellediler. Her şey şeffaf oluyor. Her şey de ortada. Onun için.


Adem Filizfidanoğlu: Hamza Bey, ihaleler konusunda sıkıntı yok, ödemeler konusunda var.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Bizim Fen İşleri olarak birçoğu zaten burada kullanılıyor. Ben de Fen İşleri Başkan Yardımcısıyım. Arkadaşlar Karasu'da 400 km yol bozuldu. Doğalgaz ve SASKİ, o da bir hizmet, yatırım yapıldı. 400 km yol, buradan İstanbul'a iki sefer gidip geleceğiz. Sıfırdan bir Karasu inşa edilecek. Satılan arsalar da buralarda kullanılacak. Bu halk bizi buraya niye seçti. Hizmet için seçti. Şu an mevcut çalıştığımızın iki kat fazla çalışmamız lazım ki, bu Karasu'yu tamamıyla asfalt yapalım. Artı, kırk mahalleyiz. Diğer muhtarlarımız her gün benim yanımda. Onlar da hizmet istiyor, tabi ki haklılar. Sadece Karasu merkezle ilgili değil bu. Onun için, bu satılacak olan arsalar tamamen, asfalt, beton, parke gibi işlerde kullanılacak. Gelin muhalefeti bırakın, Karasu bizim başka Karasu yok! Bu milleti bir yıl daha ertelemeye gerek yok. Bu sene attığımız asfalt 40 km ise seneye en az 70 km atmamız lazım. Hep birlikte bu halkın karşısına çıkacağız. Elinizi vicdanınıza koyun, ona göre hareket yapalım.


Ferhat Ekşi: Satılmasında sıkıntı yok, harcanmasında sıkıntı var. Adem Bey'in de söylediği gibi, doğru şekilde harcanıyorsa illa ki hizmet gelsin.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Bu sene sadece 10 milyonluk asfalt bitümü kullanmışız.


Ferhat Ekşi: Bu arsalar satılsın, Karasu'ya hizmet gelsin. Buna hiç kimse karşı değil. Muhalefet de karşı değil. Ama arsaların değerinde satılıp paranın güzel bir şekilde harcanması. 10 liralık şeyi 20 liraya mal etmemizin anlamı yok. Değilse satılmasının bir anlamı yok.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Arkadaşlar, hepimiz biliyoruz. Bunun bir Fiyat Takdir Komisyonu var. Bu emlakçılardan alınan fiyat üzerine de komisyon fiyat vermiştir.


Ferhat Ekşi: Adem Bey'in söylediği şey.. Faturalarla bunların kapatılıp daha ucuza mal edilmesinin engellenmesi diyor. Bence de haklı.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Ne gibi?


Ferhat Ekşi: Yani bir saatten beri söylüyor, dinlemediniz mi? Diyor ki, beş liralık mal verip beş liralık fazla fatura keserek, beş liraya bir arsaya mal ediyorsa bir insan?


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Bu sizin dediğiniz mümkün değil?


AKP Gr. Bşk. Raşit Eryılmaz: İhsaniye'de bundan takriben dört ay önce 23 dönüm bir yer sattık. Metrekaresi 90 liraya. Bu gün çok daha değersiz yerler çıktı ortalama 200 liradan.. Ayrıca biz meclis olarak satıldıktan sonra duyduk.. Terminal arkasında 3,5 dönüm 185 liradan imarlı yer satıldı. Bu yerlerin satışından Meclisin dahi haberi olmadı. O zaman neredeydiniz? Karasu'nun paraya, yola, hizmete ihtiyacı yok muydu.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Raşit Bey, ben herhalde anlatamadım. Bu satış emlakçılardan ve Takdir Komisyonu'ndan alınan fiyatlarla yapılıyor.


Adem Filizfidanoğlu: Hamza Bey, bir şey söyleyeyim.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Hayır konuşmuyorsun.


Adem Filizfidanoğlu: Konuşacağım.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Sana söz verdim, tamam.


Adem Filizfidanoğlu: 183 liraya arsa satarken, 46 milyonihale yaparken hizmet aklınızda yok muydu. Hizmet yaptınız, birilerine peşkeş çektiniz.


Bşk. Vek. Hamza Uğur: Adem Bey, kimsenin sahtekârlık yaptığı filan yok. Onu sana sormalı. Senin ne yaptığını herkes biliyor.


Adem Filizfidanoğlu: Kim ne biliyorsa ortaya koysun.


MHP Grup Bşk. Mehmet Çatalbaş: 6'ncı madde Denizköy'de şu anda üzerinde üç tane ev bulunan bir parsel. Yaklaşık 3 dönüm civarında. İnceledik, ev olan ve olmayan arsalarda bir kişi talepte bulunmuş. Burası satılmasın demiyoruz. Sorun şu, bir kişi satın almak için dört beş tane yere müracaat etmiş. Acaba bu evlerden biri kendine mi ait..Konunun İmar Komisyonu'na havalesini istiyoruz? Komisyonda incelensin, Meclis'e tekrar gelirse bakarız.


Yapılan oylamada MHP'nin isteği doğrultusunda madde komisyona havale edildi.

Daha sonra görüşülen satış maddelerinin tümü komisyona havale edilen biri hariç reddedildi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 30254 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4818 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Gardas
04.01.2018 17:03
Gardaş Belediyenin çatı katını hangi mütahite geç paraya yapturdunuz. Ruhsati varmı çatı katının ruhsatu
İstifa edin
04.01.2018 17:01
Siz hizmet yapmak istediniz de veya proje ürettinizde devlet paramı göndermedi size? Nedir bu yer satıp parasıyla hizmet etme aşkı? Ayıptır ayıp!! Biz beceriksiziz devletin verdiği imkanlarla Karasuya yeterince hizmet edemiyoruz deyin. İstifa edin. Yapabileceğiniz en güzel hizmet bu olur. Hadi hemen istifa edin.
Cenngiizz Kkuucchhaann?
04.01.2018 14:16
Cengiz Kuçccchan kimdir? Belediye Başkan Yardımcısı oldumu? 46 trilyon ile ilgisi varmı?
46 trilyon nerde?
04.01.2018 14:14
Doğru söyleyin, 46 trilyon Karasu Belediyesine Nereye harcansın diye verildi? Nereye harcandı?
Hakan yavuz
04.01.2018 11:52
İhanet kalıcı birşey galiba kimsenin partiyi düşündüğü yok.Herkes kendini ön plana çıkarmanın peşinde Karasuda Akpartiyi kim yada kimler bu hale getirdiyse Allahından bulsun insanlar nasıl bakarsa öyle görürmüş.
Demir
04.01.2018 10:15
Okduktan sonra aklima ilk gelen cumle,Al birini vur ötekine...
Kertenkele
04.01.2018 02:46
Söz konusu karasu ise şaibeli işler olduğu doğrudur.İnanırım..Maşallah Karasu'nun bu konudaki performansı bayağı yüksek..Hüseyin Bolt bile yanında kağlumbağa gibi kalır.:)
Online Ziyaretçiler