Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Valilikte o gece polisler neler yaşadı? Böyle anlattılar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi. Valilikte görevli polisler o gece darbeci askerlerle aralarında geçenleri anlattı.

22:05   |   13.03.2018
Haber Resmi

.Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.


Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, 15 Temmuz gecesi Sakarya Valiliği kampüsü içerisindeki Yenikent Polis Merkezi ve adliye binasında görev yapan emniyet görevlileri, tanık olarak dinlenildi.Tanık polis memuru tanık R.E, ifadesinde, 15 Temmuz gecesi Valilik Kampüsü içerisinde yer alan Sakarya Adliyesi'nde nokta nöbetçisi olduğunu söyledi.


Olayları televizyondan öğrendiğini belirten R.E, "Belli bir süre sonra telsizden 'Tedbir alın, askerler tanklarla geliyor, basacaklar' şeklinde anonslar geliyordu. Çelik yeleğimi giydim, MP-5 silahımı aldım ve beklemeye başladım. Bu sırada sayısını bilmediğim askeri personelin kampüs içerisindeki polis merkezine doğru yürüdüklerini gördüm. Askerler ile polisler konuştu ama ne konuştuklarını ve polislerin silahlarını alınıp alınmadığını bilmiyorum. Askerler 4 polisle Valiliğe doğru yürümeye başladı ve adliye önüne geldiklerinde nöbet yerime yöneldiler. Anladığım kadarıyla 4 polisi teslim almışlardı, beni de teslim almaya geliyorlardı." diye konuştu.


Tanık R.E, kendilerine "vur" emrinin verildiğini aktararak, "Camdan atış yapmayı düşündüm ancak aralarında meslektaşlarım olduğu için vazgeçtim. Bana bağırarak dışarı çıkmamı istediler, tereddüt ettim ancak aralarında arkadaşlarım vardı. Askerlerden bir tanesi gruptan ayrıldı ve bana doğru yürümeye başladı, rütbesi başçavuştu. Bana 'Silahını indir, kullanırsan ben de kullanırım, teslim ol, darbe yapıyoruz, TSK adına darbe gerçekleştiriyoruz, sen de teslim ol bizimle geleceksin.' dedi. Daha sonra beraber içeri geçtik, çelik yeleğimi ve MP-5 silahını bıraktım, Valiliğe doğru yürümeye başladık." ifadelerini kullandı.


Bu sırada bazı askerlerin kampüs içerisinde mevzilendiğini ve nişan tertibatı aldığını aktaran R.E, şunları söyledi:"Valiliğe doğru yürürken beni alan rütbeli asker, '80'leri bilir misin? 80'lerde darbe olmuştu, sen hatırlamazsın, o da bir darbeydi bu da bir darbedir.' dedi. Valilik binasının önüne geldik, burada yaklaşık 12-13 polistik, askerler tarafından çembere alınmıştık, silahların namlusunu bize yöneltilmişlerdi. Rütbeli bir asker burada bize karşı  'Burayı terk edeceksiniz. Emir bu şekilde, emre uymazsanız sizi vururuz. Askeri mahkemede yargılanırsınız, burayı terk edin. TSK adına darbe yapıyoruz, çıkın dışarı.' dedi. Sonra biz kampüsü terk ettik."


- "Darbe yapıldığını söylediler"

Tanık polis memuru İ.K. da 15 Temmuz gecesi Yenikent Devlet Hastanesinde görevli olduğunu söyledi.

Olayları televizyondan öğrendiğini dile getiren İ.K, "Telsizden birkaç askeri aracın Valilik Kampüsüne geldiğine dair anons yapıldı. 2 askeri araç B kapısının giriş ve çıkış yolunu kapatacak şekilde durdu, bazı askerler mevzi aldı. İsmini çok iyi hatırladığım Burhan astsubay, Yenikent Polis Merkezinin önüne gelerek 'Vur emri var, TSK yönetime el koydu.' dedi. Sonra etrafımızı sardılar ve beklettiler. Silahlarımızı almadılar, üstümüzü aramadılar. Buradan Valilik binasının önüne götürüldük, belli bir müddet bekletildikten sonra serbest bırakıldık." dedi.


Tanık İ.K, diğer polislerle Valilik A Kapısı'nın önüne gittiklerini, burada bazı askerleri gözaltına aldıklarını dile getirerek, gelen telefon üzerine polis merkezine geçtiğini aktardı.Polis merkezinin arkasındaki camdan askeri personelin içeri girdiğini belirten İ.K, "Askerlerden silahlarını bırakmalarını ve teslim olmaları istendi, aralarından rütbeli biri 'Silahlarımızı bırakmayacağız, emir geldi, araçlarımızı bize teslim edin, yolumuzu açın, kışlamıza geri döneceğiz.' dedi. Aradan belli bir süre sonra savcılar geldi, sert bir şekilde açıklama yaptılar ve askerler silahlarını teslim etti." şeklinde konuştu.


- "Zorla silahımı aldılar"

Tanık polis memuru M.K. da 15 Temmuz gecesi Valilik Kampüsü C Kapısında görevli olduğunu kaydetti.

Bulunduğu yere bazı askerlerin geldiğini anlatan M.K, "Bir rütbeli asker bana, 'Sıkıyönetim ilan edildi, bizim emrimize girdiniz, ordu yönetime el koydu, karşı koymayın.' dedi ve zorla MP-5 silahı aldılar. Beni daha sonra iki asker valilik binasının önüne götürdüler, diğer polis arkadaşlar da oradaydı. Askerler bizi bıraktıktan sonra Valilik A Kapısı'nın orada karşımıza çıkan askeri gözaltına aldık." ifadelerini kullandı.

Tanıkların dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti, duruşmaya yarına kadar ara verdi


- İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309, "kasten öldürme" suçunu düzenleyen 81. maddesi uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altışar aydan 319 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığı belirtiliyor.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor. 


Eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut'un davaya müdahil olma taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, örgüt elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.


AA

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 221897 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4608 kere okundu
YORUMLAR 16 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
gerçekler
15.03.2018 08:50
Bu polisler ileride suçu olmayan askerler beraat ettiğinde, ergenekon ve balyoz davalarindaki polislerin durumuna düşecekler. O zaman çok geç olacak. Yeri ve zamanında gerçekleri konuşmak gerek ki bugün söylenen yalanlar ileride ayağına dolanmasın. Bu durum herkes için geçerli. Hakim savcı, asker, polis herkes için. Hiç düşündük mü o askerlerin içinde fetöcü darbeci olmayan askerler suçsuz yere ceza alırsa ne olacak? Onların aileleri çocukları var. Asker çocuklarını devlete küstürmek olmaz. Babaları terörle mücadelede şehit olsalardı "emanetin emanetimiz" sloganları atardık. 2 hain emir kullarını tuzağa düşürdü diye aynı kefeye konulabilirmi? Altın çamura düşünce değer kaybedermi? O askerler bizim evladımız. Çok yazık.
Doğrucu haktan
14.03.2018 15:48
Boğaz köprüsünde hayatından endişe Edip vatandaşa yiyosa gidin diyen poliste silahını teslim edende vatan hayinidir benim gözümde Ömer halisdemirin öldürdüğü Uganda vatandaşımıydi cesaretin yoksa olma polis darbeden sonra hepsi alikiran baskesen olmuş vatandaş olmasaydı siz o valiliği Türkiye'de darbeyi atlatirdi
Vatandaş
14.03.2018 17:42

O gece polisin karşı koyacağı bir durum olmadı. Karakola arka camdan kendileri giren askerler zaten polise darbe yapmak niyetiyle gelmediklerini, kanunsuzun emre uymadiklarini ve idam tehditine rağmen bu işin içinde olmak istemediklerini söylediler. Bu kamera kayıtlarında da açokça görülüyor zaten.İşin garip tarafı askerleri kendi sandalyelerinde oturtan,su çay ikram eden bu polisler mahkemede bambaşka konuşuyorlar. Kimden ve neden korkuyorlar. Suçsuz günahsiz insanların hayatlarıyla oynamak bu kadar kolay mı.Madem bu askerlerin niyeti farklı niye karşı çıkmadiniz. Ayıptır gunahtır. Bu kadar kör sağır olmayın. Rabbim tuzak kuranlarin başına çevirir insallah...

asker onurumuz
14.03.2018 16:19

Keşke valilik kampüsü ve yenikent karakolu kamera kayıtlarını izleyebilseniz. Vatandaşlar valiliğe gelmeden darbe olduğunu duyunca karakola giden askerler var. İlginç olanı söyleyeyim 15 temmuz gecesi karakola giden askerleri 16 temmuz günü öğleden sonra tarlada kendileri tutuklamış gibi tutanak tutmuşlar. Valilik kampüsünde asker polis birarada sohbet edip sigara içiyorlar. Hiçbir görüntüde askerin polise silah dogrulttugu, polisin silahını alma diye birşey yok daha doğrusu görmedim. Bunlar öncelikle vatandaşı vuran, askerlere asarim keserim vururum diyen darbeci Ahmet üzerin elinde neden barut artığı çıkmamış onu açıklasınlar.

asker onurumuz
14.03.2018 12:00
Benim esiminde telefonunda mesajlar var. Reaksiyon ölçümü diye çağrıldılar Terör saldırısı ihbarı diye valiliğe gönderildiler. Uzmana astsubaya iftira atacağınıza, takır takır ateş eden ellerinde barut izi bulunamayan Ahmet albay la ilgili açıklama yapın. Ateş edenlerin elinde niye barut izi bulunamadı?
Pukay
14.03.2018 09:00
Askerler ayrı Siyasiler ayrı darbe yaptı.
Ahmet Dayii
14.03.2018 08:42
Polis,in o gece nasıl çaresiz kaldığını oraya toplanan vatandaşların hepsi görmüştür.Olabilirde herbiri çoluk çocuk sahibi insanlar. Din kardeşinin kanına girmektende çekinmiş olabilirler. Ama keşke o gece, Songünlerde Adapazarı sokaklarını Hakkari sokaklarına çeviren vatandaşa potansiyel terörist muamelesi yapan YUNUS ekiplerini görevlendirseydiler keşke o kibirli tavırlarından eser kalırmıydı acaba merak ediyorum. Beyler görevinizi yapın kimsenin bişey dediği yok çok defa denk geldim afilli motorlarınız ve elbislerinizle Türk polisine yakışmayacak tutum sergiliyorsunuz. Burası gazi şehir Adapazarı kendinizi Nusaybinde, İdilde,imiş gibi hissetmeyin...Bizler sizin düşmanınız değil kardeşleriniziz UNUTMAYIN Hepiniz ALLAH, a emanetsiniz
önce-adalet
14.03.2018 08:04
Karakoldan eşya istenildiğinde karakola gittim eşyaları teslim ettim. Polisler, erlerin yakını yok onlarda eşya getirir misiniz dediler. Çarşıya gidip erlere tişört, şort terlik aldım tekrar karakola gittim. Karakol çıkışı bir polis memuru eşimin ismini söyleyip xxxx uzmanın eşi burada mı diye seslendi. Sonrada " kızım bak eşin karakola pencereden giren askerlerden onların suçu yok. Karakol kamera kayıtlarını alın ama sana vermezler avukatınız savcılıktan istesin mutlaka" dedi. Biz bu sebeple özellikle kamera kayıtlarının alınmasını istedik. Bu polis o askerler suçsuz diyorda siz neden ne amaçla bu şekilde ifade veriyorsunuz? Cizrede teröristler polisleri vurduğunda asker değil miydi sizin üzerinize kendini siper eden.
adaletin terazisi güçlüden yana
14.03.2018 07:46
Yuh artık ya. Bütün Sakarya o gece ne olduğunu valilikte gördü. Herkes birbirine askerlerle ilgili inanılmaz olaylar anlatıyor. Darbeden haberi olmayan askerleri bilmeyen duymayan yok ki Sakarya'da. Siz nasıl polis oldunuz arkadaş.
Vicdanınızla başbaşa kalın
13.03.2018 23:16
Tanık İ. K. Camdan giren askerlere "silahlarını bırakmasını" söylediginizi ifade etmişsin onlarda vermeyiz demişler öylemi? Karakol kamera kayıtları hiç öyle demiyor ama. Askerlere hiçbir şekilde müdahale etmiyorsunuz, askerlerde size karşı hiçbir müdahalede bulunmuyor. Tek yaptıkları ellerinde silah kuzu kuzu oturmak. Sohbet ediyorsunuz. Sizde hiç Allah korkusu yokmu? Türk askeri sizin silah arkadaşiniz degilmi. Yazıklar olsun size. Madem o askerler terörist vur emride verilmişti o gece niye bir Ömer halisdemir olamadınız o gece. Çünkü o askerlerin suçsuz olduğunu gözlerinizle gördünüz. Siz bu vicdanla ömrünüzün sonuna kadar rahat uyuyabilecekmisiniz. O askerleri bu ifadenizle darbeci albayla aynı çuvala koydurdunuz.
Vatandaş
14.03.2018 10:49

Türkiye genelinde olaylar ilk önce Sakarya'da sona erdi.Bunu darbe yanlısı olmayan ,kandirilmis askerler sağladı. Burada önüne gelene feto köpeği diyen şeref yoksunları Rabbim ilk önce o vatan haininin sonra da bu darbeyi planlayan gerceklesmesi için çaba sarfeden herkesin belasını versin.Mahkeme-i kübra da hesaplasacagiz.azıcık müslüman olsaydınız kul hakkının ne demek oldugunu bilirdiniz.Keşkehaksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmasan. Allah var Allah.Korkun masumun mazlum ahından. ..

vicdanınızla başbaşa kalın
14.03.2018 09:59

Hasan Elbasan Biz alavere dalavere bilmeyiz. Belliki sen biliyorsun. Beğenenler Sakarya'lı vatandaşlar olmasın. 16 temmuz sabahı güney lojmaninin önüne yüzlerce vatandaş gelip "korkmayın biz sizin yanınızdayız orada habersiz askerlerde vardı,birakilirlar 2 köpek askerlerimizi kandırmış. Lojmandan çıkarmıyorlarsa alin telefon numaramizi ekmek yiyecek ihtiyacınız olduğunda arayın biz getiririz" dediler. Belliki mahkemede gerçekleri saptirmaya çalışırken dili dolaşan hakimden azar isitenlerden birisin. İnsan ol insan. Karşınızda yunan askeri değil, fetönün köpekleri değil, Türk askeri vardı. Sizin gibilere rağmen dimdik askerlerimizin arkasındayız.

vicdanınızla başbaşa kalın
14.03.2018 09:52

Elimde kapı gibi karakol kamera kayıtları ve eşimin mesajları var. Geçin fetöcü iftirasını. Biz darbeci fetöcü olsaydık, o gece darbecilerin fetöcülerin aileleri gibi evde yayılıp tv izlerdik. Terör saldırısı ihbarı var denildiğinde elektrikleri televizyonlarimizi kapattirdilar. Çocuklarımızla lojmanda arka odalara geçip çocukları yere yatırdık. Eşim arayıp "burada başka şeyler oluyor, albay vatandasa ates et emri verdi. emre uyumuyoruz idam edilecegiz çocuklarım sana emanet hakkını helal et bundan sonra bana ulaşamazsın, diye aradığında ne olduğunu öğrenmek için 155 i aradım. Eşim fetöcü olsaydı 2 kez astsubaylik sınavına girdim ikisinde de 1 er saniye ile elenmezdi. Yalanlarınızla boğulun inşallah.

vicdaninizla basbasa kalin
14.03.2018 09:41

159357 Fetöcü değiliz. Fetönün köpeğide değiliz. Kripto Fetöcü hiç değiliz. Merdiven altı din tuccarlarinin köleside değiliz. Allah'la aramıza aracı konmayacaginida bilecek akla sahibiz. Allah'tan korkun, kuldan utanman varsa yaz buraya telefon numaranı göndereyim sana karakol kamera kayıtlarını. Sonrada buraya yaz ne gördüğünü. 7 sulalemde 1 tane Fetöcü yok. Diğer karakollarda işkence varken Yenikent karakolunda neden yoktu? Neden o askerlere çay ve su ikram ettiniz? Karakola birileri gelince saatler sonra ellerini kelepcelediniz. O birileri gidince kendi ellerinizle askerlere su icirdiniz. Kelepcelerini çıkardınız. nezarethanenin kapısını açtınız. Çünkü camdan giren askerin suçsuz olduğunu gözlerinizle gördünüz.

hasan elbasan
14.03.2018 09:10

beğeni butonlarını türlü hilelerle patlatmakla olmuyor bu işler hain darbeciler sizi.İşiniz gücünüz alavere dalavere..Emek hırsızları...

159357
14.03.2018 08:54

Bak sen fetoculara...hepside nasılda üşüşmğş buraya.yaptıkları savunma elindeki silahla kameralara yakalanan hain darbecilerin'elimdeki silah değil telefon' demelerine benziyor..Nede olsa aynı şarlatanın kaynağından besleniyorlar...Bunlarda zerre pişmanlık yok.Peygamberimizin kendilerini kurtaracağını bile zannediyor bu itikatsız hainler..Ama üç şeyi iyi yapıyorlar, algı yönetmek, ajitasyon ve takiyye.....

Online Ziyaretçiler