Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İsen mahkeme yolunu önerdi

TBMM Kültür Varlıkları Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, "Kültür varlığı kaçakçılığının en önemli nedenlerinden biri dış taleptir" dedi

21:27   |   15.05.2018
Haber Resmi

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen de aynı zamanda başkanlığını yaptığı komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin kültür varlıkları açısından son derece zengin bir ülke olduğunun altını çizen İsen, kültür varlıklarının korunması ve eski eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik raporda yer alan önerileri de sıraladı.


İsen, "Kültür varlığı kaçakçılığının en önemli nedenlerinden biri dış taleptir. Bu talebi kırmak için yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının tespit çalışmalarına ağırlık verilmeli ve iadesi için tüm imkanlar kullanılmalıdır. İadesi ikili görüşmelerle sağlanamayan kültür varlıklarının iadesine yönelik mahkeme yolu da denenmelidir." şeklinde konuştu.


TBMM Genel Kurulunda Yurtdışına Kaçırılan Kültür Varlıklarının Belirlenerek İadelerinin Sağlanması ve Mevcut Kültür Varlıklarının Korunması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulun Meclis Araştırma Komisyonu ile Çölyak Hastalığının Araştırılması ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Yönelik Sağlanabilecek Yardımların Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporları ayrı ayrı görüşüldü.

MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, kültür varlıklarına ilişkin komisyon raporu üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, kendi kültürel birikiminin farkında olan ve bunu da paylaşan bir kitleye sahip bulunduğunu söyledi.


Kategori : Siyaset

Medyabar.com bugun 12580 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1281 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler