Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Tarihi fırında zorlu ramazan mesaisi

Adapazarı'nda bir asırdan fazladır çalışmaya devam eden tarihi fırında oruçlarını aksatmadan akşama kadar aralıksız çalışan işçiler, yoğun sıcağa rağmen zorlu ramazan mesailerini sürdürüyor.

13:05   |   17.05.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
 1. Haber Resmi
 2. Haber Resmi
 3. Haber Resmi
 4. Haber Resmi
 5. Haber Resmi
 6. Haber Resmi
 7. Haber Resmi
 8. Haber Resmi
 9. Haber Resmi
 10. Haber Resmi
 11. Haber Resmi
 12. Haber Resmi
 13. Haber Resmi
 14. Haber Resmi

Sabahın ilk ışıklarıyla Tarihi Uzun Çarşı'da bulunan fırına gelen ustalar, "Bismillah" diyerek hünerli elleriyle hamur yoğurmaya başlıyor. İftar saatinin yaklaşmasıyla mesaileri daha da artan ustalar, yaklaşık 300 derece sıcaklıkta zor olsa da oruç ibadetlerini aksatmadan yerine getiriyor.


Vatandaşların lezzetli ekmek tüketebilmesi için yoğun sıcak altında çalışan ustalar, zorlu ramazan mesailerine devam ediyor. 


Eski fırın olması müşteri ilgisini artırıyor

25 yıldır tarihi fırında çalışan pide ustası Yusuf Eker (63), AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuruluş tarihi bir asrı geçen fırında ramazana girmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Tarihi fırın olması hasebiyle insanların ramazanda ve diğer günlerde yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Müşterimiz geliyor, selam verdikten sonra, 'Ağabey, burası kaç yıllık?' diyor. Ben de, 'Tarihini biz de bilmiyoruz ama beni sorarsan 25 yıldır burada çalışıyorum. Tarihini bilme şansım yok, bilen de yok.' diyorum. Ama Ermeniler'den kaldığı söyleniyor. Köy ekmeği diye bir ekmek yapıyoruz. Müşterimiz Serdivan'dan kalkıp bir ekmek almak için tarihini de göz önünde bulundurarak buraya geliyor. Buranın çok eski fırın olması müşteri ilgisini artırıyor." 


Millet kıymalıyı, ramazan pidesini özledi

Pide ustası Varol Birşen de ramazana erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını fakat fırıncılar olarak sıcakla fazlasıyla boğuştuklarını dile getirdi. 


"Daha ilk günler, ummadığımız kadar sıcak oldu." diyen Birşen, "Zor geçecek gibi. İlk gün bu kadar sıcak beklemiyorduk. Zor olsa da orucumuzu tutuyoruz, çok şükür, dayanıyoruz. 38 yıldır bu işi yapıyorum." ifadelerini kullandı. 


Birşen, ramazanın ilk günleri olması nedeniyle ramazan pidesine yoğun ilgi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"Millet kıymalıyı, ramazan pidesini özledi, biz de yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizim için yoğunluk biraz başladı. Sabahtan başlıyoruz, sıcak sıcak çıkarıyoruz. Ramazan pidesi, kıymalı, peynirli pide, iskender ve döner pidesi ile çeşitli ekmekler yapıyoruz." 

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 22339 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 14088 kere okundu
YORUMLAR 5 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Celil
17.05.2018 22:08
Dışını boyatın ne kadar boya yer orası bişi tutmaz. İçi gibi dışıda güzel olsun. Kolay gelsin.
Sema
17.05.2018 21:28
Herşeyi bahane edip orucunu tutmayan lafta müslüman herkese güzel bi örnek olsun.
cem cengiz
17.05.2018 15:00
fırın görüntüsü cok pis ne kadar eski olursa olsun yıl olmuş 2018 insan az duvarlara boya sürer görüntü güzelleştirir ayıptır söylemesi ben böle bir fırından ekmek yemem büyük konuşmimda yine
Nedim
18.05.2018 08:57

Benim dedem bu fırında çalışıyordu.Ekmek pişiricisiydi.1985 senelerinde emekli olmuştu.Allah rahmet eylesin.Yaklaşık 20 seneden fazla çalışmıştır bu fırında.

İsmet
17.05.2018 20:40

Sen oralardaki başka bir fırıncisin galiba

Online Ziyaretçiler