Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Beton Davasında ceza yağdı.. İşte ceza alan isimler

Beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan ve kamuoyunda "Beton Operasyonu" olarak bilinen rüşvet ve resmi evrakta sahtecilik iddialarıyla ilgili açılan davada 20 kişiye hapis cezası verildi.

18:22   |   13.09.2018
Haber Resmi

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda "Beton Davası" olarak bilinen , beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 70 sanığın yargılandığı davada cezalar belli oldu.


Dava sonunda E.T.resmi belgede sahtecilik ve rüşvet vermek suçlamasından 5 yıl 10 ay, işadamı H.K. 5 yıl 10 ay, işadamı Y.Ö. ise 3 yıl 4 ay ceza aldı. 70 sanığın yargılandığı davada 50 kişi beraat ederken toplam 20 kişi işe çeşitli suçlardan 3 yıl ile 13 yıl arasında değişen oranlarda ceza aldı.


Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen bir ihbar sonrasında 2013 yılında başlatılan soruşturma kapsamında, Sakarya  Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Adapazarı şehir merkezinde bulunan yapı denetim firmaları ve bir hazır beton firmasına inşaatların denetimiyle sorumlu olan yapı firmalarının temsilcilerinin kalitesiz beton kullanılan inşaatlarda standartlara uygun beton kullanıldığına dair raporlar tanzim ettikleri iddiasıyla baskın yapmıştı.


Aynı operasyonda Sakarya  Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde bulunan laboratuvarda da arama yapıldı. Aramalar sonrasında polis aralarında Sakarya Üniversitesi'nde Malzeme Bölümü'nde görevli bir profesör ve bir doçent ile iki öğretim görevlisi, bir beton firmasının sahibi ve yapı denetim firması yetkililerinin bulunduğu 47 kişiyi gözaltına almıştı.


Gözaltı sayıları daha sonra yapılan dalgalarla 70 kişiye yükseldi.


Operasyonların ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 70 sanık hakkında rüşvet ve resmi evrakta sahtecilik iddialarıyla açtığı dava Sakarya Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. 6 yıldır devam eden dava mahkemede karara çıktı. Karar davasında şikayetçi konumdaki Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcisi önceki duruşmalardaki beyanlarını tekrar ederek şikayetçi olduklarını söyledi.


Davada aralarında Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, SAÜ Öğretim Üyesi K.Y. Ve işadamı H.A.'nın da dahil olmak üzere toplam 50 kişi rüşvet vermek, resmi belgede sahtecilik ve suç işlemek amacıyla örgüte üye olmak suçlamalarından beraat ederek herhangi bir ceza almadı.


 E.T. resmi belgede sahtecilik ve rüşvet vermek suçlamalarından 5 yıl 10 ay, işadamı Y. Ö. Rüşvet vermek suçlamasından 3 yıl 4 ay ceza aldı. İşadamı H.K. ise 2 ayrı suçlamayla toplam 5 yıl 10 ayla cezalandırıldı.


Davada yargılanan kamu görevlilerinden A.Ç.'nin iki ayrı suçtan toplam 13 yıl 9 ay, A. T.'nin 5 yıl 10 ay, 9 yıl 4 ay, Doç. Dr. M.S.'nin 13 yıl 9 ay, C.K.'nın 9 yıl 4 ay ve D.U.'nin 5 yıl 10 ay ceza almasına karar verildi.


Davada yargılanan diğer 12 isim toplam 9 yıl ile 3 yıl arasında değişen oranlarda toplam 65 yıl 8 ay ceza aldı.

Mahkeme karar kesinleşinceye kadar A.Ç., C.K., E.T., M.S., S. S. Ve Y.T.'ye de yurtdışına çıkış yasağı koydu.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 16872 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 15449 kere okundu
YORUMLAR 11 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Semih
15.09.2018 05:19
Yarın bir deprem olsa yanacak canların vebali bunların boynuna.. Bir tanesi de cezadan yırtmak için defalarca milletvekili adayı oldu ama tutmadı...
Hikmet gülsever
14.09.2018 12:43
Sıradan, gariban olunca ismini, 7 sülalesini yazarsınız,işadamı, eşrafi beyaz yakalı profesyonel olunca baş harfleriyle yetinirsiniz. Yemin ediyorum Karl Marx haklıymış.
pukay
14.09.2018 09:05
Usulsüzlük dolandırıcılık hırsızlık her şey var ama yorumlara bakıyorum bunları haklı görenler var. Ve bunlar bu gün Cumaya gidip Hakkın huzuruna çıkacaklar. nasıl çıkacaksınız hangi yüzle.
Samet yilmaz
14.09.2018 01:22
Yorumlara dikkat ediyorum da herkes kisiler uzerine odaklanmis. Peki bu curuk olup da saglam raporu verilen binalar ne olacak? Bu binalar halihazirda kullanilir vaziyette ve gun icerisinde onlarca insan binada bulunuyor. Elemanlar ceza aldi da olasi bir sikinti da bu binalar cokerse hesabini kim verip ceza alacak.
RECEP OKUMUŞ
13.09.2018 22:30
hastanemizide belediye başkanımızıda rahat bırakın artık. yalanlarınızdanda iftiralarınızdanda bıktık. mahkeme kararı çıkmış belediye başkanı sizlerin attığı iftiralardan herzaman olduğu gibi alnının akıyla çıkmış sizlerden attığınız yalan ve iftiralarla kalakaldınız öylece bunun hesabı ne olacak. ben çocuklarımıda ailemide o hastanede tedavi ettiriyorum kaç kişinin hayatını kurtardı o hastane haberiniz varmı gece bir tane açık yer bulabiliyormuydunuz söylermisiniz. Adapazarına gitmekten başka çaremiz yoktu ya arabası olmayan bekleyordu sabaha kadar ama hastanemiz var Allah bu hizmeti bize getirenlerden vesile olanlardan razı olsun.
hasan kemal
13.09.2018 22:07
BIRAKIN ARTIK ŞU İŞLERİ KAHVE KAHVE GEZİP ZAMAN GASTESİ DAĞTTINIZ ÇIKTILAR ALIP ONLARI DAĞITTINIZ NE OLDU DERDİNİZ NE SİZİN ADAM AKLANDI İŞTE O KADAR YAYGARA YAPTINIZ İFTİRALAR ATTINIZ OLDUMU BİRŞEY HAYIR. BELEDİYE BAŞKANI İLÇEYE HİZMET GETİRMİŞ BİNLERCE İNSAN HASTANEDEN FAYDALANMIŞ SİZ NEYİN PEŞİNDESİNİZ YOK ONU YAPTI BUNU YAPTI İFTİRALAR FİTİRALAR BIRAKIN BU İŞLERİ ARKADAŞ. SİZLER KENDİ AYIBINIZA BAKIN O SÖYLEDİKLERİNİZE VE YAPTIKLARINIZA KARŞILIK BUNUN VEBALİ NE OLACAK NASIL HESAP VERECEKSİNİZ BELEDİYE BAŞKANI MAHKEMEDE HESABINI VERMİŞ AKLANMIŞ YA SİZ NE OLACAKSINIZ
ali kasım
13.09.2018 21:48
bi bitmediniz ya ne kadar çok meraklıymışsınız çamur atmaya. Ferizliye adam hastane getirdi binlerce insan orada tedavi gördü, sizleri özel kliniklere para vermekten kurtardı bumu sizin insanlığınız yazıklar olsun. bina orada sapasağlam duruyor gidin bakın isterseniz ne betonundan bahsediyorsunuz siz.
Beton hakan
13.09.2018 20:41
Söz konusu akp li belediye olunca beraat veriloyor. Adalet bu mu? Ferizli belediye baskaninin yaptirdigi saglik ocagini bagimsiz bir beton firmasi numune alip ölçsün bakalım kaç çıkacak. Acigöldeki caminin inşaatı altinda kalıp ölen işcinin kanı elinize bulaşacak. H.a. nın sakarya da verdigi betonların tamamına yakını vasıfsız. Ayrıca rüşvet alan kamu görevlisine ne sebeple rüşvet verilir. Tabi ki kalitesiz beton numinesine kaliteli raporu verilsin diye. Adalet er geç yakanıza yapışacak. Dia edin de sakarya da deprem olmasın. Yoksa enkazdan cok cenaze çıkar.
Emrah
13.09.2018 20:32
Siyasî bir karar savcının beraat istediği dosyaya hakim ceza vermiş. Görülmemiş olay yazıklar olsun adalet kalmadı memlekette
Vlkn
13.09.2018 20:14
Bir vatandaş olarak soruyorum; Deprem bölgesi olan bir şehirde böyle usulsüzlükler yapıldı. Peki ; Bu yapı denetim firması/firmaları hangisi ? Hangi inşaat firmalarına onay verdi ? Bu onay verilen yerler tekrar kontrol edildi mi ? Gereken düzenlemeler yapıldı mı ? Bu soruların cevaplarını kim verecek ?
Ramazan olur
13.09.2018 18:51
Şunların isimlerini tek tek deşifre etseniz sevinirim herkez bilsin iyi insanları haydi medyabar
Online Ziyaretçiler