Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Yargıtay: Kim takarsa taksın, takılar gelinin

Düğünde takılan “ziynet eşyaları” ve “takı paralarının” boşandıktan sonra “kadına mı”, “erkeğe mi” ait olacağı konusundaki tartışma ortak içtihat oluşturularak çözümlendi

10:15   |   11.07.2018
Haber Resmi

Yargıtay'ın 4. Hukuk Dairesi ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (HGK) "Aksine anlaşma ya da o yöreye özgü örf-adet kuralı yoksa ziynetler de takı paraları da kadına aittir" diye karar verdi. 


Ortak içtihat ışığında, boşanma halinde, kadına ya da erkeğe, kayınvalide, hala, dayı kim takarsa taksın, bilezik, kolye, küpe, altın gibi "ziynet" eşyaları da nakit "takı paraları" da kadına verilecek.

Ortak içtihatı paylaşan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, "Düğünde takılan 'ziynet eşyası' ve 'takı paraları' hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma ya da örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına ait sayılır. Yargıtay 2, 3, 6, 8. Hukuk ve HGK ortak içtihadı" değerlendirmesi yaptı.


KARARLAR DEĞİŞTİ
Aile mahkemelerinde bir süredir boşanma aşamasında açılan ziynet eşyaları ve takı paralarının iadesi davalarında, "Takı kime takılmışsa onundur. Kocaya takılmışsa, kocanındır" şeklinde kararlar çıkıyordu. Yargıtay'ın eski kararında, erkeğe takılan takılar erkeğin "kişisel malı", kadına takılanlar da kadının "kişisel malı" sayılıyordu. Son olarak, Bursa'da boşandığı eski eşine dava açan bir kadın, düğün merasiminde takılan altınların kendisine iade edilmesini istedi ancak mahkeme bu eski kararlar ışığında kısmen kabul etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi temyizde, düğün sırasında takılan ziynet eşyalarının, kim tarafından, kime takılırsa takılsın, kadına "bağışlanmış" sayılacağına karar verdi ve "kadına aittir" kararına vardı. 

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 11686 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2744 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
merda
12.07.2018 09:06
Herşey kadına her şey kadına ..Bu saatten sonra evlenenniiiiiiiin ....
sakarya muhtarı
12.07.2018 14:17

Nolur evlenin ya noluuur kadınlarda sizin için ağaca çıkıyordu zaten nolur evlenin yaa Allahın ....ı ya para göz herifler

barbaros
11.07.2018 11:57
her şey kadının artık. boşanırsın ömür boyu nafaka. birde senin nafakanı sevgilisiyle yer. kadına pozitif ayrımcılık maksadını açmıştır. birde evde trip yapmazlar mı. sanki bulunmaz hint kumaşı. sürekli başları ağrır. milleti evlilikten soğrutuyorlar.
sakaryanın muhtarı
11.07.2018 14:53

ya barbar-os sen belliki bir dizi kadından fazla çekmişsin ne bu çekememezlik :))))) bulunmaz hint kumaşı değilse almazsın barbaaaarr-os hem alıcan alana kadar 40 takla 40 tilkilik sonra kadının başı ağrıdımı sen giricen tribe siz önce kalbinizin beyninizin attığı yeri değiştirin evliliğe o şekilde bakan baarbaaar-oss ben seninle evlenecek olan yada evli olan kadının yerinde olsam ......... ama işte. Allahın barbaar-osssssu

Online Ziyaretçiler