Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sapanca'da 'özel mülk' çaresizliği

Sapanca'da, yemyeşil ormanlıklardaki arsalara lüks site ve villalar yapılmaya devam edilirken, yaz sezonunda inşaat çalışmaları daha da hızlandı

13:17   |   11.07.2018
Haber Resmi

Muhteşem doğası ile gölün buluştuğu Sapanca'da, özellikle İstanbul'da yaşayan yüksek gelirli kişilerin villaları bulunurken, son 5 yılda ise Arapların ilgi göstermesiyle her yerde lüks siteler ve villalar yapılmaya başlandı. Sapanca'nın yemyeşil ormanlarının arasındaki betonlaşma, ilçenin silüetini de değiştirdi. Orman içinde arazileri bulunanlar, müteahhitlere yüksek rakamlara arazilerini satarken, 200 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında satılan konutlar Araplar tarafından alınıyor. Yaz sezonu ile birlikte konutların ve turistik tesislerin inşaatları da hızlandırıldı.


'BURASI ORMAN DEĞİL'


Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, imar yetkisinin Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu belirterek, "'Büyükşehir Yasası'na göre, imar yetkisi, büyükşehir belediyelerine aittir. Buralar 150 yıllık yerleşim alanıdır. Buradaki imar da ölçüsüne, kriterine göre yapılmaktadır. Yüzde 10 ise 10, yüzde 20 ise 20 ölçüsünde yapılmaktadır. Zaten yüzde 20'nin üzerinde de yapılaşma yok. Bir dönüm içerisine 2 katlı 100'er metrekareden 200 metrekare ev yapabiliyorsunuz. Burada bazı yerler Sapanca henüz beldeyken imara açılmış. Burası herhangi bir orman değil, burası devlet ormanı değil. Vatandaşın imarlı, tapulu mülküdür. Sakarya'nın Çark Caddesi, kanuna göre neyse Sapanca'nın da Nailiye, İlmiye, Babadayı köyü aynıdır. Burası sit alanı değil, orman alanı değil, koruma altında değil. Burası 150 yıllık bir köydür" dedi.


'İMAR HAKKININ KULLANILMASINA YASAK KOYULMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ'


Vatandaşın imar hakkına kimsenin yasak koyamayacağını kaydeden Yılmazer, "Biz Sapanca'yı ve yeşili koruyoruz. Sapanca'nın bir turizm ilçesi olması yolunda katma değer sağlıyoruz. Her geçen gün turizm alanında bir adım öteye gidiyoruz ama vatandaşımızın da müktesep hakkı olan imar hakkını da kullanmasına kimsenin yasak koyması söz konusu olamaz. Bu araziler tapulu özel mülktür. Bu tapular şimdiki tapu gibi değil, Cumhuriyet tapusu bile değil, Osmanlı'dan gelen, Osmanlı'nın vermiş olduğu müktesep haktır. Dolayısıyla orada imar yüzde 20'yi geçmiyor. Sapanca Belediyesi olarak hiçbir şekilde orman alanına herhangi bir işgal izni vermeyiz, inşaat yaptırmayız. İnşaat olan yerler, imarlı özel mülk olan yerlerdir. Bu da şahısların anayasal hakkıdır. Biz Sapanca Belediyesi olarak bu inşaatların tamamlanmasının ardından peyzajı ve ağaçlandırması yapılmamış ise iskan vermiyoruz" diye konuştu. 


'VATANDAŞLARIN ÖZEL ARAZİLERİ'


Emlakçı Özden Demirçivi de inşaatların doğal güzelliği bozduğunu; ancak yapılacak bir şey olmadığını belirterek, "Bu yoğun yapılaşma Arap turistlerin buraya gelmesiyle başladı ve devam etti. Bu bölge zaten Araplardan önce de imarlı olan bir yerdi. Belediye şu anda yeşili korumak adına bazı tedbir ve önlemler alıyor. Bu bölgelerde fiyatlar da korkunç derecede yükseldi. Bundan 10 sene önce 20- 30 bin liraya aldığın yeri şimdi 500 bin liraya alabiliyorsun. Buranın tercih edilmesinin en büyük sebebi de Sapanca Gölü. Bunun yanında İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere yakın olması da etkili. Bu inşaatlar doğal güzelliği tabii ki olumsuz etkiliyor, ancak yapılacak bir şey yok, sonuçta vatandaşların özel arazileri ve imarlı yerler" dedi.


'SAPANCA'YI BETONA TESLİM ETTİLER'


Emlakçı Aşkın Arapoğlu ise Sapanca'nın en büyük sorunun, 'betonlaşma' olduğunu dile getirerek, "Sapanca'yı betona teslim ettiler, burada çarpık yapılaşma etkili. Tabi ki burada en büyük sorun belediyeden kaynaklanıyor, belediye belirli oranda imar veriyor ama yer sahibi bunun 2- 3 katı dışına çıkıyor. Mesela şu an Dibektaşı bölgesinde çok sık betonlaşmadan dolayı toprak kaymaları meydana gelmeye başladı. Neden güzelim Sapanca'yı böyle bir betonlaşmaya teslim edelim ki?" diye konuştu.
DHA 

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 9996 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4532 kere okundu
YORUMLAR 8 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
erhan ay
12.07.2018 08:11
ben hatyatımda böyle acizlik görmmedim...devlet olarak yapmayacaksın diyemiyorsun öylemi....nasıl olsa ordan para gelecek imar barılı ayağınada kuralları çiğnediniz ormanlarıda çiğneyin...çok ararsınız bu yeşiliiği
erol koç
11.07.2018 22:45
aşağıdan bakınca öyle bide çıkıp yukardan bakın yeşillikten yana bi sıkıntı yok bazı yerlerde göl görünmüyor bi de araplara takmışsınız arap zaten yeşil olmayan yeri istemiyor kışın gelen bir arap yaprak döküldüğünü bilmediği için bostan yok diye beğenmedi boş muhabbetler bunlar yerleri zamanında 30 liraya satmıcaktınız şimdi milyonlar
Aliriza
11.07.2018 20:19
İnşallah sapanca'yı tamamen Araplara teslim etmeyiz. insanların para hırsı ülkemizi Filistin'e çevirmez
sakaryalı
11.07.2018 16:58
özel mülk olması inşaat yapmasına izin vermez bizde tarlaları site yapalım o zaman resimde hiçde %20 gibi durmuyor imar kot farkı eğim derken yeşil yok ev betondolu sonrada başkana makam arabası bende olsam hibe ederim
nurettin kartal
11.07.2018 15:03
Rahmetli olmuş veya yaşı oldukça ilerlemiş Sapanca'lılar şimdiki çocuklarına ve torunlarına yemyeşil ormanlar , meyve bahçelerinin içinde Türk yapı inşasına uyumlu sağlıklı evler ve içine girildikten sonra birkaç metre öteden bardak bardak içilebilen tertemiz suyu olan gölü bırakmış. Şimdiki çocuklar ve torunlar acaba gelecekte , çocuklarına ve torunlarına nasıl bir sapanca bırakacaklar bunu bir düşünsünler. Unutulmamalı ki artık geçimini sağlayacak meyve bahçeleri kalmadı. Betonlaşma ile yeşili ve güzelim doğayı da yok edersek yerli yabancı turist'te kalmayacak. İşte o zaman yeni nesil Sapanca'lılar için çok geç olacak. Öğr.Gör. Nurettin Kartal Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Program bşk.
Ahali
11.07.2018 14:33
Bir KHK ya bakardı başkan bu iş. Her şeye cıkıyorken yeşili doğayı korumaya mı cok gördüler bir KHK yı. Gerçi imar affıyla birlikte yaylalardaki barakalar bile tapulu oldu artık.
Vatandas
11.07.2018 14:30
İmar hakkının kullanılmasına yasak konulamaz deniliyor. Sapancada yaşan sorun, mevcut yasanın doğru olmadığını gösteriyor. Ülkemizde sürekli her alanda RADİKAL DEĞİŞİMLER oluyor. Sapanca'nın sorununu çözmek için de gerekli değişim yapılabilir.
erhan ay
12.07.2018 08:13

kim yapacak hangi belediye hangi milletvekili bir allahın kuluda şu işe dur demiyor....yazıklar olsun

Online Ziyaretçiler