Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

CHP'li Özkoç, yeni Bakana Sakarya Nehri'ni sordu

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, yeni atanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, 3. OSB'den Sakarya Nehrine bırakılan atık suyu ve balık ölümlerini sordu

13:43   |   11.07.2018
Haber Resmi

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 3. Organize Sanayi Bölgesi'nden Sakarya Nehri'ne bırakılan atık su ve meydana gelen balık ölümleriyle ilgili yeni atanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan yanıt istedi.


3. OSB'ye, daha 6 ay önce, nehri kirlettiği için 145 bin lira ceza kesildiğini hatırlatan Özkoç, "Şubat ayı itibariyle yeni sistemin devreye gireceği ve hiçbir sorun kalmayacağı açıklanmıştı. Anlaşılan o ki, bir iki ay değil, aylardır bu işin sağlıklı bir işleyişi olmamış. 3. OSB'de neler oluyor, neden bu sorun, göz göre göre hala çözülmüyor, anlayabilmiş değiliz. Bugün bile ortada çelişkili açıklamalar var. Bir taraf 15 gün, başka bir yetkili taraf ise 3 ayda arıtmanın halledilebileceğini söylüyor. Böyle bir ciddiyetsizlik olmaz" dedi.


Özkoç, "İnsanlarımızın canına, sağlığına, doğaya kasteden bu kadar büyük bir ihmalin peşini bırakmayacağız. Yapanın yanına kar kalan, ihmalin pardon deyip geçiştirildiği bir sistem, insanlarımızın hayatını zehir ediyor. Herkes yaptığı işin hesabını vermeli" dedi.


"VATANDAŞLARA YÖNELİK ÖNLEM VE UYARILAR ORTAYA KONULMALI"


Nehirde kirlenme ve çevreye yayılan korkunç kokunun ardından toplu balık ölümlerinin gündeme geldiğini belirten Özkoç, ortaya çıkan tablonun basit ve çelişkili açıklamalarla geçiştirilemeyeceğini, insanlarımızı koruyacak önlemlerin ve uyarıların da derhal ortaya konulması gerektiğini söyledi.


Özkoç, şöyle konuştu:

"Bulanık bir tablo var, net cevaplar bekliyoruz; Atık suyun arıtılmasına ne zaman başlanacak? Ne zaman tam randımanlı bir arıtma sağlanacak? Suya karışan bu siyah kimyasalın içeriği nedir? Çevreyi, suyu, sudaki canlıları ve insanlarımızın sağlığına nasıl bir etkisi var? Bu etki ne kadar sürecek? Nasıl bir önlem alınacak? İnsanlarımızın nelere dikkat etmesi gerekiyor?


"DEVLET-VATANDAŞ İLİŞKİSİNDE 'PARDON' OLMAZ"


Atık suların arıtmadan geçirilmeden nehre bırakılması ardından yaşanan balık ölümlerinin nedeni nedir? Nehirdeki kirlilikle bir bağlantısı var mıdır? Soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu, besinimizi zehirleyen sorumlular kimlerdir?

Devlet vatandaş ilişkisinde "pardon" olmaz. Derhal sorumluların açığa çıkarılması, bir çözüm takviminin ortaya konulması ve böyle bir ihmalin bir daha yaşanmayacağı işleyişin sağlanmasını bekliyoruz. "

 
BAKAN'DAN YANIT İSTENEN SORULAR

Özkoç'un, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan yanıtını istediği sorular şöyle:


 - Sakarya 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan kaç firma, üretimde kullandığı suyu, Sakarya Nehri'ne bırakmaktadır?

- Sözkonusu firmaların tamamında artıma tesisi bulunmakta mıdır?

- Sakarya 3. OSB'de yer alan kaç firma, geriye dönük 3-4 aylık süreçte, üretimde kullandığı atık suyu arıtmadan geçirmeden Sakarya Nehri'ne bırakmıştır?

- Sakarya Nehri'ne bu şekilde kaç metreküp atık su bırakılmıştır?

- Arıtmadan geçirilmeden Sakarya Nehri'ne dökülen atık suyun kimyasal içeriği nedir? Bu kimyasalın, çevreye, suyun kalitesine, suda yaşayan canlılara ve insan sağlığına etkisi nedir?

- Sakarya Nehri'nde görülen balık ölümlerinin, 3. OSB'den nehre boşaltılan atık suyla bir ilgisi bulunmakta mıdır?

- 3. OSB'de arıtma tesisleriyle ilgili nasıl bir sorun yaşanmış veya yaşanmaktadır? Sorun çözülebilmiş midir?

- Sakarya Nehri'ne arıtma tesislerinden geçirilmeden atık su bırakan firma veya firmalar ile sorumlular hakkında yasal işlem yürütülmekte midir?

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 10988 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1915 kere okundu
YORUMLAR 8 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Paşalı PAŞA
12.07.2018 15:11
Sayın ozkoc ağzınla havada ucan kuşu yakalasan yaptığın girişimler bossss. İlk önce meclisteki HDP lilerin açıklamasını yap bakalım. İs yapıyor gözükmek için dun bakan olan adama soru soruyon isin gücün bos işler
Özgür
12.07.2018 12:12
Yıllardır süregelen atık sorunu, sıkıntılar çözülmeden Söğütlü 2.osb adı altında Söğütlü ye yeni bir osb daha planlanıyor. Hem de her zamanki gibi en iyi, en kolay, en başarılı şekilde yapılan tarım arazilerini yok ederek. Fındık,ceviz bahçeleri, buğday, ayçiçeği vs tarlaları 4.sinif gösterilerek talan edilecek. Tüm sorunlar örtbas edildiği gibi yeni osb icin de herşey kılıfına uydurulmaya çalışılıyor. Maalesef halk sessiz kalarak geleceğine ihanet ediyor. Maalesef tüm yetkililer ya oy hesabı ya da rant hesabı yaparak tüm halka ihanet ediyor. Maalesef pardon denildiğinde yine iş işten geçmiş olacak. Sağlığımız doğamız geleceğimiz göz göre göre elimizden alınıyor.
nihat muriç baş
12.07.2018 08:39
meclise giren pkk lılardan haberiniz varmı ?
EYÜP BAKIR
11.07.2018 18:03
KENDİN GİDİP BAKSANA YOKSA YERİNİMİ BİLMİYORSUN....
Muhendis
11.07.2018 14:04
Meclis acilisinda yapılan saygisizlikta başlarda yer alan, daha henüz yeni görevi teslim almis bir bakana ilk günden yanıt alamayacağını bile bile amaç sadece ateşe odun atmaktan başka bir hamle değil.CHP 'nin yaptığı başka bir şey de yok zaten.
Gupse Demircan
12.07.2018 01:31

Mühendis rumuzlu bey, Hiç bir şey değişmedi. A-haberin çekime geleceğini sanayi yönetimine ileten olmuş ki geçici süre temiz su akıtıldı. TV ekibi ayrıldıktan sonra aynı zehir tekrar akıtılmaya başlandı.Yalanlarınız yeni video çekimleri ile kamuoyuna servis edilecektir. Bu kadar pişkinliğe pes diyorum.

Kemal
11.07.2018 16:44

Mühendis bey, Teknik aksaklığın giderildiğini neye göre söylüyorsun gidip gördün mü sanayiden akan atık sulardan numune alıp sonucunu gördün mü? Bugün 3.osb den geçtim.seher mensucatın yanında bulunan kanalı gördüm.kokudan sanayiden geçilmiyor.zaten suyun uzaktan bile görünüşü herşeyi anlatıyor. Bizler bu bölgede yaşıyoruz.doğrusu kokudan zor yaşıyoruz.görmeden yaşamadan bilip bilmeden konuşmayın. Sn.vekil daha ilk günden Sakaryamızın sorununu iletmiş.helal olsun.Iş yapan vekilimizi tebrik edeceğiniz yerde sırf yağcılık partizanlık uğruna taşlıyorsunuz. Uyuyan vekiller bize lazım değil.Takdir etmeyi de öğrenin.

Muhendis
11.07.2018 14:41

Bu soruların yanıtını alabilir memleketini ziyaret ederek, ben birkacini yanitlayayim hatta,3. OSB 'de direk sakaryaya deşarj yapan firma kalmadı, osb de 2 arıtma ve bir tek deşarj hattı var, osb aritmasında ki acelecilik ve on hazırlık yapılmadan devreye alınınca düzen sağlanamadı, şuan teknik aksaklıklar giderildi, eğer fabrikalardan aritma tesisi olan firmalardan olağan dışı bir atıksu verilmezse bu sorunlar tekrar yaşanmaz. OSB müdürlüğünü ziyaret ederek sorularin tamamnina yanit alabilirdi.

Online Ziyaretçiler