Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Kıraathane sohbetleri başlıyor

Sevgi Mektebi Derneği Sakaryalı okurları, ünlü yazarlar ve onların kitaplarıyla buluşturuyor.

15:36   |   11.07.2018
Haber Resmi

Sevgi Mektebi Derneği olarak bu yaz döneminde çocuklar, gençler ve ailelerin kaliteli vakit geçirmesi ve tarihini, kültürünü, maneviyatını kitaplarıyla okurlarına anlatan tanınmış yazarlardan birebir canlı dinlemeleri için 12 Temmuz'da başlayarak her hafta perşembe günleri Kıraathane Sohbetleri adı altında program düzenliyor. Programın ilki 12 Temmuz Perşembe günü saat 19:00 da Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek ve beş hafta sürecek.


Günümüz teknolojisinin ulaştığı şu noktada; günlük hayat tecrübeleri ile Araştırmacı-Yazar Orhan Baylan, Yazar olmanın püf noktaları ile

Araştırmacı-Yazar Murat Başaran 12 Temmuz'da... Tarihin engin derinlerine dalacağımız sohbeti ile Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil 19 Temmuz'da... Divan Edebiyatının kıssa ve hisselerinden istifade edeceğimiz Yazar-Avukat Hayati İnanç 26 Temmuz'da... Bir zamanların TGRT Televizvon ve bant tiyatrolarında evliyaların hayatını anlatan filmlerde ve bant tiyatrolarda emeği geçen, şimdilerde çocuk kitapları ve romanlarında o maneviyatı sürdüren Senarist-Yönetmen-Yazar Ragıp Karadayı 2 Ağustos'ta... Gazetede çıkan şiir tadında yazılarından dolayı sütunu "Sevgi Köşesi" adıyla anılan, çizgi roman karakteri Çekirge Çetin ile gönüllere taht kuran ve son beş yıldır da Divanyolu Dergisi'ni çıkaran Şair-Yazar-Çizgi Romancı Muammer  Erkul 9 Ağustos'ta ile söyleşi gerçekleştirecekler ve kitaplarını imzalayacaklar....


Kıraathane sohbetleri ile günümüze ulaşmış ve yozlaştırılmış kıraathane kültürünün boş muhabbet ve oyun yeri olmadığı, aslında adı üstünde okumaevi olduğunun altı çiziliyor. Bu vesile ile dernek olarak Sakarya'da bulunan kıraathanelere en az bir kitaplık oluşturmak ve Kıraathaneye sohbet ve muhabbet için gelenin yanında isteyenin de oluşturulan kitaplıklardaki kitapların okunmasının sağlanması düşünülüyor.

Program ile çocuklar, gençler ve ailelerin tanınmış yazarlar ile birebir tanışması, hoşsohbet etmesi ve kitaplıklarına en az 6 imzalı kitap koleksiyonu oluşturmaları sağlanması hedefleniyor.


Konuyla ilgili bilgi veren Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uçar " Milletleri ayakta tutan milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleridir. Bu değerler, milletlerin birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışma içerisinde kardeşçe yaşamasını sağlar. Milletler söz konusu değerlerini gelecek kuşaklara aktardığı oranda varlıklarını sürdürürler. Milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerler yok olursa milletler de yok olur. Bu değerlerin yok olmaması ve korunması ve halkın bilinçlenmesini sağlamak STK'ların da görevidir. Biz de bu vesile ile daha bilgili, kültürlü, tarihini ve maneviyatını bilen bir toplum yetişmesine katkıda bulunmak için böyle bir kampanya başlattık. Kampanyamıza katılmak isteyen kıraathaneler ve destek vermek isteyen halkımız bizlerle irtibata geçebilirler. Kitaplıklar ve kitaplar kıraathanelere derneğimiz tarafından ücretsiz karşılanacaktır. Hayırlara vesile olmasını diliyor ve programlarımıza Sakarya'lı kitap okurları bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 10374 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1530 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
kertenkele
11.07.2018 20:24
Öncei işverin bu gençler'e,iş...İnsan aç karınına okuduğu kitabı anlamaz..Bir ömür KEK ile,lak lak ile,geyik muhabbeti ile geçmez..İnsan,kafası rahat olursa kitap okur..Bu insanlar iş bulamadığı için evlenip yuva kuramayacaklar. Bu gençliğin (bu sözüm erkekler için geçerli) başka hane yerine kıraathaneler'e gitmesini istiyorsanız önce İŞ..!!.
Bir garip yolcu
12.07.2018 16:28

Ne alaka kişi okudukça rahatlar. Okumak insanın ufkunu genişletir. Okuyacaksın ki bir şeyler üretebilesin. Sen ürettin mi zaten demek ki bişeyler de kazanırsın. Yoksa sadece karın doyurarak mı insan düşünür. O da olacak o da olacak. İnsan bilinçlenmeden kazandığının ona yarar mı zarar mı olduğunu nereden bilecek.

Bir garip yolcu
12.07.2018 16:24

Ne alaka kişi okudukça rahatlar. Okumak insanın ufkunu genişletir. Okuyacaksın ki bir şeyler üretebilesin. Sen ürettin mi zaten demek ki bişeyler de kazanırsın. Yoksa sadece karın doyurarak mı insan düşünür. O da olacak o da olacak. İnsan bilinçlenmeden kazandığının ona yarar mı zarar mı olduğunu nereden bilecek.

Online Ziyaretçiler