Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

"FETÖ, örgüt üyesi olmayanları öne sürdü"

Sakarya'da 15 Temmuz gecesi yaşananlara ilişkin devam eden davada bir tutuklu sanık kendini, FETÖ'nün 15 Temmuz'da örgüt üyesi olmayan personeli öne sürdüğünü söyleyerek savundu

16:06   |   11.07.2018
Haber Resmi


Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu sanıklar, avukatları ile yakınları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu 9 sanık ve avukatı esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Tutuklu sanık C.Z, esas hakkındaki savunmasında daha önce verdiği beyanlarını tekrar ettiğini söyledi.


Valilik bölgesine gittiklerinde hizmet binasından ateş açıldığını belirten sanık C.Z, "Ahmet Üzer bizim taraftan ateş edilmemesi gerektiğini söyledi. C kapısına gittiğimizde Ahmet Üzer'in havaya ateş ettiğini gördüm. Suçlamaları kabul etmiyorum. Suç işlemek kaydıyla hareket etmedim, silah kullanmadım. Olayların farklı olduğunu anlayınca güvenlik güçlerine teslim oldum. FETÖ ile hiçbir bağlantım yoktur. Vatanına canla başla mücadele ederken bir gecede hatta bir saatte nasıl vatan haini olduğumu mahkemenize soruyorum. Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum, tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum." diye konuştu.


Tutuklu sanık Ö.Ö. de savunmasında hayatı boyunca FETÖ ve hiçbir cemaatle bağlantısının olmadığını ileri sürerek, şu ifadeleri kullandı:

"Sözleşmeli subay olmam sebebiyle darbe girişiminin planlanmasında rol almam mümkün değildir. Valiliğe gidince Ahmet Üzer'in 'TSK yönetime el koydu' şekilindeki anonsunu duyduktan sonra personelimin şarjörünü çıkarttırdım. Daha sonra kendi rızamla Yenikent Polis Merkezine gittim, şarjörsüz tüfeğimi ve beylik tabancamı teslim ettim. Karakola ilk girenlerden olduğum kamera kayıtlarıyla sabittir. Darbe gerçekleşmiş olsaydı askeri mahkemede yargılanacaktım. Ben ve personelim valilikteki olaylardan uzak durmaya çalışmıştır. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, FETÖ İle benim ve ailemden birinin ilgisi yoktur. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum."


Tutuklu sanık M.K. da 15 Temmuz darbe gerişiminde örgüt üyesi olmayan personelin alarm, tatbikat ve terör saldırısı gibi nedenlerle toplatılmaya çalışıldığını kaydetti.


FETÖ'nün 15 Temmuz'da örgüt üyesi olmayan personeli öne sürdüğünü aktaran sanık M.K, "O gece yaşadığım olayları daha önce samimi bir şekilde ifade etmiştim. Kamera kayıtları incelendiğinde darbe girişimine destek vermeyip saat 00.49'da Yenikent Polis Merkezi'ne sığındığım görülecektir. Darbe başarılı olsaydı sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanacaktım. Sizden adaletin yerini bulmasını istiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi istiyorum." şeklinde konuştu.


Tutuklu sanık S.G. de önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi.


15 Temmuz gecesi alarm verilmesi üzerine önce Sakarya Kışlası'na daha sonra Çark Kışlası'na gittiklerini belirten sanık S.G, "Buradan da terör saldırısına karşı Valiliğe gittik. Valilik bölgesinde hiç bir olaya karışmadım, olay günü hiçbir şekilde silah kullanmadım. Hiçbir suça karışmadan, kimseye teslim olmadan Yenikent Polis Merkezi'ne gittim. Sıkıyönetim direktifini duymadım. Benim ve ailemin FETÖ ile hiçbir bağlantısı yoktur. Mütalaada isnat edilen hiçbir suçu işlemedim. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." ifadesini kullandı.


Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi.


Sanıkların avukatları da müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını belirterek, tahliyelerini ve beraatlarını talep etti.


Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapmaya devam etmeleri için duruşmaya yarına kadar ara verdi.


- Mütalaadan


Geçen celse açıklanan mütalaada, aralarında meslekten ihraç edilen askerler, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da bulunduğu 86'sı tutuklu 127 sanığın, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilmişti.


Mütalaada, ayrıca 3 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edilen ve soruşturma safhasında adli kontrol kararıyla tahliye edilen 15 sanık ile yargılama aşamasında tahliye olan 29 sanık için yakalama kararı çıkartılması, davada yargılanan 92 tutuksuz sanık hakkında ise beraat talebinde bulunulmuştu.

İddia makamı ayrıca, Sakarya Valiliği'nin kuşatılmasına yönelik yönetici durumunda oldukları değerlendirilen ihraç edilen 9 askerin "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" ile mağdur/müşteki sayısınca 12'şer kez "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından da cezalandırılmalarını istemişti.


- İddianameden


Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309, "kasten öldürmek" suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altı aydan 319'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.


Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.


Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor.

Mahkeme heyeti, eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut'un davaya müdahil olma taleplerini kabul etmişti.

Mahkeme heyeti, örgütün elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından, dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 9913 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2673 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
nihat muriç baş
12.07.2018 08:38
... bu mermileri kim sıktı ? o ben yapmadım bu ben yapmadım şakamısınız siz ya ? kamera kayıtlarında 1 mt den gazi arkadaşımı bacağından vurdu ... sonra yıllarca vatanı için can ile baş ile savunmuşlar :) bedavayamı savundunuz ? gönüllü veya mücahitseniz eyvallah lkardeşim. bu arada hiç kimsede sormuyor vurulma anlarından sonra 15 veya 30 dakikalık görüntüler kayıp ;) bunu araştırsanıza.
önce-adalet
12.07.2018 15:43

Nihat'misin nesin? Bana bak bedelli bedelli diye yalvaran şahıs. Sakarya fetönün yuvası olurken ağzını havaya mi açıyordun. Fetöcü Hakan şükür'ü meclise sokan biz miydik siz miydiniz? Adil Öksüz köpeğini biz mi bekledik Sakarya'da yoksa siz mi? Askerin aldığı maaşı ağzına dolarken haddini bileceksin. Fetö Sakarya'da ensesini kalinlastirirken cüzdanını şişirken Türk askeri dağda taşta terörist peşinde koşuyordu. Benim eşim 5 yıl önce Irak'ta yaralandı yıllarca ameliyat olmadı cezaevindeyken ameliyat olma fırsatı buldu. Depremde 6 ay Sakarya'da görev yaptı elleriyle sizi taşın toprağın altından çıkardı. Çadır kurdu, yemeğinizi ekmeginizi yaptı. Valilik kampüsünde neler olduğunu gayet iyi biliyorsunuz rol yapma.

Dts@mynet.com
12.07.2018 11:47

O görüntülerde neler var da acaba bir türlü geri getirilemiyor.siz yine de anlamak istemeyeceksiniz ama ben söyleyeyim. 10 dklik kayıp görüntüler askerlerin aleyhine olsaydı şimdiye kadar 100 kere geri getirilirdi.o görüntülerde kimler korunuyor bunu çok iyi biliyorsunuz.keşke adaletin tecelli etmesini ve gerçek suçluların halkına silah sıkan serefsizlerin cezalandırılmasını isteseniz

Hakan
12.07.2018 07:50
Saat. 22.00 da asker köprüyü kapattı ve darbe olduğunu tüm Türkiye anladı. Bizim valiliği basan çapulcu askerler 00.49 da darbe olduğunu anlıyor ve teslim oluyor. Hadi orada n erler hariç hiç biriniz masum değilsiniz.
Deniz
12.07.2018 14:28

O gece askerler valiliğe darbeci komutan tarafından 23.30 da getirildiler .olayları anlar anlamaz Polis karakoluna gittiler. Yani bir saat içinde. Bilgi sahibi değilken fikir yurutuyorsunuz.suçsuz insanların günahını almayın.bu kadar kin ve nefret dolu olmayın.

Sdefg
12.07.2018 11:44

Bu ülkenin başbakanı ve cumhurbaskani saat kaçta açıklama yapmış bir öğren istersen.saat 22.00 de darbe olduğunu anlamak için darbeyi planlayan veya bilen biri olmak gerekiyor.inşallah gün gelir günahını aldığınız bu insanlardan daha beter haksızlığa ugrarsiniz.bi

murat c
11.07.2018 18:59
nasılda hepsi ağız birliği edilmiş ''darbe başarılı olsa idi sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanacaktım , beraatimi talep ediyorum'' vay be nasılda ezberletilmiş hepsine aynı şey.
Online Ziyaretçiler