Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

SAÜ Vakfı öğrencileri İstanbul'u turladı

SAÜ Vakfı Koleji örencileri Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Sultan Ahmet Cami'ni gezerek öğrendi.

13:39   |   10.10.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi


SAÜ Vakfı Özel Ortaokulu 7.ve 8.sınıf öğrencileri Türkçe ve Sosyal Bilgiler Zümresinin organize ettiği gezide önce Topkapı Sarayını, daha sonra Ayasofya Müzesini ve en son olarak da Sultan Ahmet Cami' ini gezdiler.


Topkapı Sarayında, Divan-ı Hümâyun' u ,Kutsal Emanetler bölümünü ve padişahların yegâne kılıç ve silah koleksiyonunu dikkatle incelediler.15. yüzyıldan itibaren padişahların görkemli yaşamlarına tanık olan Topkapı Sarayını karış karış inceleyen Vakıflı öğrenciler, atalarının geçmişte yaptığı işleri, başarıları yerinde görerek öğrendiler ve  rehberin detaylı anlatımıyla bilgilerini kalıcı hale getirdiler.


Gezi sırasında yapının ihtişamıyla âdeta büyülendiler. Eğitim amaçlı gezi sayesinde kalıcı bilgiler edinen öğrenciler, Türkçe öğretmenleri nezaretinde  sınıflarda yazacakları kompozisyon, gezi yazısı, şiir ve öykülere de böylece alt yapı oluşturdular.


Geziyi,7.ve 8.sınıf öğrencilerinin geçmişini bilen, geçmişiyle gurur duyan, vatanına ve milletine bağlı nesiller yetiştirmek amacıyla düzenlediklerini belirten Türkçe Zümre Başkanı Nurcan Yücesoy ve Sosyal Bilgiler Zümre Başkanı Özden Öncel Naiboğlu, Sosyal Dersi kazanımlarında yer alan "Topkapı Sarayı , Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Cami" konusunun daha iyi anlaşılması amacıyla düzenlediklerini belirtti. Eğitim liderleri: "Bu gezi eğitim amaçlı düzenlenmiştir. Topkapı Sarayında ders anlatımı yaptık, öğrencilerin dersi yerinde ve yaşayarak, daha kalıcı öğrenmelerini sağladık." dedi.


SAÜ Vakfı Özel Ortaokulu Müdürü Mehmet Enes Çığıl, tarihî mekânlara giderken yolda yaptığı açıklamalarla da yapılar hakkında öğrencilerde ön bilgi oluşmasına yardımcı oldu.


 Topkapı Sarayı hakkında önemli bilgiler de veren M. Enes Çığılşunları söyledi; "Topkapı Sarayı, İstanbul'da Sarayburnu sırtları üzerinde, Fatih devrinden Abdülmecid'e kadar Osmanlı padişahlarının oturduğu tepede, Zeytinlik adı verilen bölgede kuruldu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da, yönetim sarayı ve hanedanlık ikametgâhı olarak kullanıldı. Topkapı Sarayının yapımına Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden kısa bir süre sonra 1458'de başlanmış ve 1473 yılında tamamlanmıştır. Topkapı Sarayı 700 bin metrekarelik bir alanı kaplar. İçinde köşkler, devlet daireleri, saray halkına ayrılan koğuşlar, camiler, kütüphaneler ve büyük bir mutfak vardır. Burada yapılan son köşk, Abdülmecit'in Avrupa üslubundaki Mecidiye köşküdür. Önünde toplar durduğundan saraya 'Topkapı Sarayı' denilmeye başlanmıştır. Topkapı Sarayı, 1924 yılından itibaren müze olarak kullanılmaktadır." şeklinde öğrencilere değerli bilgiler aktardı ve sözlerine şöyle devam etti:'' Vakıf Okulları olarak eğitici ve öğreticiliği yüksek tarihî gezilere sene içinde devam edeceğiz. Etkili öğrenme sadece sınıf ortamıyla sınırlı kalmamalıdır, sınıf dışına da taşımalıyız. Sakarya'nın eğitim öncüsü olarak öğrencilerimize tarihimizi ve kültürümüzü öğretirken gönüllerine sevgi tohumları da ekmeliyiz.' 'şeklinde açıklamalarda bulundu.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 133838 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1162 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler