Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

9 buçuk yılda neler değişti? TIKLA İZLE

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Erenler'de düzenlenen toplantıda şehirde alt yapı konusunda dünden bugüne yapılan yatırımları anlattı

22:41   |   11.10.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi
  6. Haber Resmi
  7. Haber Resmi
  8. Haber Resmi
  9. Haber Resmi
  10. Haber Resmi

MEDYABAR.COM:- Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Erenler ilçesinde bir otelde "Güçlü Altyapı Sorunsuz Gelecek" isimli bir tanıtım toplantısı düzenledi. 


Düzenlenen toplantıya Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, STK temsilcileri ve gazeteciler katıldı. 


SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, toplantıda kentin alt yapı raporunu sinevizyon ortamında anlattı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Zek Toçoğlu, siyasetçilerin genelde yer altına yatırım yapmayı etmezken zoru seçip bunu yaptığıklarını belirterek, "Özellikle siyasetçiler yer altına yatırım yapmayı sevmezler. Çünkü altyapıya yapılan yatırım görülmez ve konuşulmaz. Akşam eve gidildiğinde suyu açtığınızda sular akmadığı zaman, kanalizasyonda sıkıntı olduğunda bu konular gündeme gelir. Yeraltı için çalışmak yer üstünü rahatsız etmekten geçiyor. Biz zoru tercih ettik. Vatandaşlarımız musluklarını açtığında suları temiz aksın, kanalizasyonda sıkıntı olmasın, yağmursuları sorun yaşatmasın diyerek bu altyapıya el attık" dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, 2009 yılından bu yana şehirde yapılan alt yapı yatırımlarını sıraladı.


Bugüne kadar alt yapıya 1,3 milyar para harcadıklarını belirten Keleş, kentin alt yapı konusunda bir çok şehirden öne olduğunu kaydetti.


Kentte kayıp kaçak oranlarını ne kadar düşürdüklerini ilçe ilçe yüzdelik oranlarla açıklayan Keleş,"Erenler 'in kayıp kaçak oranları yüzde 78'e kadar çıkmıştı. Adapazarı'nda yüzde 65, Serdivan'da ise yüzde 70'ti. Bugün bu oranı Erenler'de yüzde 40'a, Serdivan'da yüzde 30'a, Adapazarı'nda ise yüzde 40'a çektik. Atıksu arıtma tesisi 3 adet vardı. Buna biz üç tane daha ilave ettik. Atıksu arıtma oranımız yüzde 78. Dünya standartlarına bakıldığında bu övünülecek bir rakamdır. Türkiye ortalamasının üstündeyiz." dedi.


Şehrin simgesi Sapanca Gölü'ndeki suyun dünyanın en içilebilir sularından olduğunu belirten Genel Müdür Keleş, gölü korumak için 150 milyon lira harcadıklarını ifade etti.


Keleş, 9 buçuk yolda 10 içmesuyu arıtma tesisi inşa ettiklerini kaydederek, "9,5 yılda 10 içmesuyu arıtma tesisi inşa ettik. Türkiye'de 9 yılda 10 içmesuyu arıtma tesisi yapan başka il yoktur.Bin 432 kilometre hattını 2 bin 690 kilometreye çıkardık. Yağmursuyu kronik bir sorundu. 9,5 yılda 330 kilometre yağmursuyu hattı yaptık." dedi.


SASKİ'nin yıllık enerji tüketimi 83 milyon kilovatken, bölgedeki enerji kaynaklarıyla 85 milyon kilovat enerji üretmeyi planladıklarını belirten Keleş,"Bölgemizdeki hidrolik potansiyelleri değerlendirdik. Türkiye'ye öncü projeler ürettik.  ADASU HES'i inşa ettik. Akçay Barajı ile zaten 900 kotundan su alacağız. İsale hattında maslak yerine enerji türbini koyarak elektrik üreteceğiz. Keremali'de inşa ettiğimiz isale hattına da 0,5 megavatlık bir HES yapıyoruz. SASKİ'nin yıllık tüketimi 83 milyon kilovat, biz bölgemizdeki hidrolik kaynaklardan 85 milyon kilovat elektrik üreteceğiz. Anlattıklarımız şehrin 100 yılını düşünerek oluşturulan projelerdir. Bir siyasi irade bunların arkasında durmasaydı bunlar olmazdı. Bugün altyapı sorunlarını çözmüş, içmesuyunu en kaliteli şekilde vatandaşlarına ulaştıran bir Sakarya var."dedi.


SBB BAŞKANI TOÇOĞLU VE SASKİ GENEL MÜDÜRÜ KELEŞ SAKARYA'DA SUYUN YOLCULUĞUNU BÖYLE ANLATTILAR.. TOPLANTIDAN GÖRÜNTÜLER...Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 125228 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1830 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
selimeret
12.10.2018 11:49
KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR SECİMDE NE YAPTIĞINIZI NASIL HİZMET ETTİĞİNİZİ GÖRECEKSİNİZ İNŞAALLAH
Orhaneddin Sakaryavi
12.10.2018 10:24
Genelde göreve gelen belediye başkanları bir önceki belediye başkanının ekibini görevden alırlar. Eski başkan ve yeni başkan aynı partiden olsa dahi... Bu duruma Ankara Büyükşehir Belediyesini veya İstanbul Büyükşehir Belediyesini örnek olarak gösterebiliriz. Geçen sene yaşanan başkan değişikliği sonrasında birçok genel müdür, daire başkanı vb değişmiş ve bu durum basına yansımıştır. Rüstem KELEŞ'e bu açıdan bakıldığında eski ve yeni başkanların (Aziz DURAN ve Zeki TOÇOĞLU) çalıştığı, vazgeçemedikleri birisini görüyorum. Sadece bu durum bile Rüstem KELEŞ'in işinde iyi olduğunun, görevini iyi yaptığının bir göstergesidir. Rüstem KELEŞ, Sakaryalı olmamasına rağmen Sakarya'ya önemli hizmetlerde bulunmuştur. Kendisine teşekkür ederim.
sakaryalı vatandaş
11.10.2018 23:35
kemal sen
12.10.2018 00:01

Yigidi öldür ama hakkını ver.Aynı yaptığın gibi boşsun

Online Ziyaretçiler