Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Derin kulis! İşte Büyükşehir ve 16 ilçe için konuşulan isimler

AK Parti Pazartesi günü itibariyle belediye başkanlıkları için aday adaylığı başvurularını almaya resmen başladı. 12 Kasım'a kadar devam edecek olan süreçte Sakarya'dan rekor başvuru bekleniyor.

14:01   |   06.11.2018
Haber Resmi

Adalet ve Kalkınma Partisi 5 Kasım Pazartesi günü 2019 yerel seçimleri için aday adaylığı başvurularını almaya resmen başladı. 12 Kasım'a kadar devam edecek olan başvurularda ilçe belediye başkanlığı aday adaylarından 5 bin ile bin 500 TL arasında değişen ücretler alınacak.


Başvuru ücreti ilçenin nüfusuna göre değişecek. Büyükşehir Belediyesine aday adayı olacak isimler ise 10 bin TL ödeyecek. Belediye meclis üyesi aday adayı olacak isimlerden ise bin TL talep edilecek. Meclis üyeliklerinin başvuruları 3 Aralık'a kadar sürecek.


Üç dönemlik başkanlar ve belediyelerdeki büyük değişim beklentisinden dolayı Sakarya'da bu dönem aday adaylık konusunda rekor başvuru olması bekleniyor. Özellikle değişimin konuşulduğu ilçelerde aday adaylarının sayısı bir hayli artıyor.


AK Parti bu dönem ilk kez mevcut başkanlara adaylık konusunda işaret verecek. Yani aday gösterilmesi düşünülmeyen belediye başkanlarına aday adaylık başvurusu yapmamasını deklare edecek. Partinin kısa sürecek olan aday adaylık sürecinde, kutuplaşmanın önüne geçilmesi için böyle bir karar aldığı ifade ediliyor.


Yani 13 Kasım'a kadar aday adaylık başvurusunu yapmamış olan mevcut belediye başkanları; Genel Merkezden gelen işaretle bu kararı almış olacak. Ancak partiye yakın kaynaklara göre; henüz netleşmemiş bölgelerin başkanlarına bu yönde net bir işarette verilmeyecek.


BÜYÜKŞEHİR

Mevcut Başkan Zeki Toçoğlu'nun aday gösterilme ihtimalinin yüksek görüldüğü Büyükşehir aslında son derece hareketli ancak, bu ihtimal aday adaylığı isteyen isimlerin şu anda beklemede kalmasına sebep oluyor. Eski Bakan Ersin Taranoğlu dışında açık açık Büyükşehir Adaylığını isteyen bir isim henüz ortada yok.


Ali İnci'nin de aday adaylığı başvurusunda bulunmasının beklendiği Büyükşehir'de Zeki Çalışkan ismi de yerel basında gündeme geliyor.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın da yeşil ışık yaktığı ancak şahsen istediğini ifade etmediği Büyükşehir Belediyesini Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya'nın da istediği kulislerde konuşuluyor.


Adaylık şansı yüksek olan Toçoğlu'nun, Genel Merkezden aday adaylık başvurusunu yapması için işaret alması durumunda Büyükşehir'e çok başvuru beklenmiyor.Ancak aksi bir durum olur ve Toçoğlu'nun başvuru yapmaması durumu ortaya çıkarsa Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, Rıdvan Duran, gibi isimlerin aday adaylıklarını açıklaması bekleniyor.


Özetle Büyükşehir Belediyesinde tüm gözler, adaylık şansı yüksek gözüken Zeki Toçoğlu'nun aday adaylık başvurusunu ne zaman yapacağında.


ADAPAZARI

2004 yılından beri AK Parti'den Adapazarı Belediye Başkanı seçilen Süleyman Dişli, 3 dönem kuralına takılacak isimlerden biri. Dişli'nin yeniden aday olamayacak olması bu ilçedeki rekabeti hızlandırıyor.


Adapazarı için mevcut başkan yardımcısı Rıdvan Özüm, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, eski ilçe başkanı Mustafa Ak, eski il genel meclis başkanı Oktay Yıldırım ve eski il yöneticisi Sezai Akyol'un isimleri aday adaylıkları için geçiyor.


Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak'ın da aday adaylığı başvurusu yapması beklenirken, İl Başkanı Fevzi Kılıç'ın da Genel Merkezin işaret etmesi durumunda Adapazarı İlçesinden aday olabileceği ifade ediliyor.


ERENLER

Erenler ise en çok aday adayının çıkması beklenen ilçelerin başında geliyor. Cavit Öztürk'ün 3 dönem kuralından dolayı yeniden aday olamayacağı ilçede çok sayıda ismin adı geçiyor.


Belediye başkan yardımcısı Muhammet Kıratlı, eski il yöneticisi Faruk Kara, il başkanlığı için bir dönem adı geçen Erdal Yıldırım gibi isimler kulislerde konuşuluyor.


Ayrıca Ahmet Çil, Harun Şen gibi isimlerinde aday adayı olarak başvurabileceği dile getiriliyor.


SERDİVAN

Serdivan'da mevcut başkan Yusuf Alemdar'ın, bu görevi yeni isimlerin üstlenmesi gerektiğine ilişkin açıklaması ilçede aday adaylık düşünen isimleri heyecanlandırmıştı.


Alemdar'ın Büyükşehir Belediyesi için yeşil ışık yakması ile Serdivan'da yeni aday adaylarının çıkmasına kesin gözü ile bakılıyor. Serdivan'da Osman Çelik ve Enver Tok gibi isimler gündeme geliyor.


ARİFİYE

Arifiye ilçesinde mevcut başkan İsmail Karakullukçu ile yola devam edileceğine ilişkin kanaat ilçedeki aday adayı sayısının düşük olacağı beklentisini yaratıyor. İlçede Yusuf Çelebi'nin aday adaylık başvurusu yapabileceği konuşuluyor.


SAPANCA

Başkan Aydın Yılmazer'in ilk dönemi olmasına rağmen Sapanca'da da aday adaylarının isimleri dile getiriliyor. Cengiz Çetin ve Nazmş Bostancı isimleri kulislerde konuşuluyor.


GEYVE

Geyve ilçesinde başkan Murat Kaya'nın Büyükşehir Belediyesine aday adayı olup olmayacağı merak ediliyor. İlçede ayrıca Sabri Bölükbaşı'nın da aday adayı başvurusu yapmasına kesin gözü ile bakılıyor.


PAMUKOVA

Cevat Keser'in yeniden aday adayı olacağı kaydediliyor. İlçede ilk başvuruyu Gürsel Işık yaparak aday adayı olmuştu. Güven Övün ve İlçe Başkanı Fatih Akın'ın isimleri de aday adaylık için geçiyor.


HENDEK

Hendek ilçesinde Ali İnci'nin 2015 yılındaki istifasının ardından göreve gelen İrfan Püsküllü'nün yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği bilinmiyor. İlçede adı Belediye için geçen en güçlü isimlerden biri ilçe başkanı Ali Kemal Sofu. Sofu'nun aday adaylık için işaret beklediği biliniyor.


AKYAZI

İlk dönemi olmasına rağmen mevcut başkan Hasan Akcan'ın çizdiği görüntü ilçede çok sayıda aday adayını da beraberinde getiriyor. Akyazı'da konuşulan isimler Bilal Soykan, Ali Şener Bayraktar, Ali Gezer, Fevzi Bora, Ekram Çoruhlu, Mehmet Onat ve Recep Yıldırım.


KAYNARCA

Zeynur Özel'in devam etmeyeceğine ilişkin bir kanaatİn oluştuğu ilçe, Sakarya'daki ilk aday adayı başvurusunun yapıldığı yer oldu. İsmail Kaymak ilk başvurusunu kendisi de adaylık için işaret bekleyen İlçe Başkanı Murat Kefli'ye yaptı. Adapazarı Belediyesi Basın ve Halklak İlişkiler Müdürü Muhammet Durmaz'ın da ilçede aday adaylık için başvuru yapabileceği ifade ediliyor.


FERİZLİ

Mevcut Başkan Ahmet Soğuk'un yeni dönemde aday gösterilmesinin yüksek ihtimalli olması çok sayıda ismi yine Ferizli Belediyesi için aday adayı olmaya itiyor. İsmail Gündoğdu, Ertan Cimbat, Fazlı Demirci ve Ramazan Serhoş isimleri kulislerde dile getiriliyor.


SÖĞÜTLÜ

Hüseyin Genç'in ilk dönemi olmasından dolayı ilçede çok fazla başvuru beklenmiyor. Önceki dönemlerde de aday adaylığı başvurusunda bulunan Koray Özten dışında isim de kulislerde dolaşmıyor.


  1. KARAPÜRÇEK

Mevcut Başkan Orhan Yıldırım'ın dışında Musa Bildik'in aday adaylık için başvuru yapabileceği kaydediliyor.


KOCAALİ

Ahmet Acar'ın yeniden başvuru yapacağının ifade edildiği ilçede AK Parti'nin 24 Haziran seçimlerinde ki 7.sıra milletvekili adayı Lütfi Bayraktar'ın da başvuru yapabileceği konuşuluyor.


KARASU

Mehmet İspiroğlu'nun en büyük rakibinin mevcut ilçe başkanı İshak Sarı olduğu dile getiriliyor. İlçede başvuru yapabilecek başka isimlerde dile getirilse de gün yüzüne çıkan net isimlerin hafta içi belli olması bekleniyor.


TARAKLI

3 dönem kuralından dolayı Tacettin Özkaraman'ın aday olamayacağı ilçede aday adaylık için Erdal Özen ve Kadir Sayın'ın isimleri kulislerde konuşuluyor.

adayorum

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Siyaset

Medyabar.com bugun 122839 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 9598 kere okundu
YORUMLAR 31 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
hakan karakaş
07.11.2018 14:42
sogutlu icin mevcut adayin degismesi gerekir.hizmetinide gectik artik insanlarla diyalog kurmak lazim.bu kez teskilatta kurtaramaz secimi
kenan yılmaz
07.11.2018 12:36
Erenler için Erdal YILDIRIM'ı şanslı görüyorum,Mimar olması ve Parti içinde bey efendiliği ile tanınması ile çok seviliyor.
Hendekli
07.11.2018 12:12
Hendek için en güçlü isim Aday Ali Kemal Sofu mu? Buna Hendekliler anca güler, görev yaptığı süre içerisinde Hendek için ne yapmış, ne katkı sağlamış? Yaptığı hizmetlere ve başkanlığına güveniyorsa buyursun istifa etsin neden istifa edemiyor???
Ferizli sevdalısı
07.11.2018 10:40
Ferizli için Fazlı Demirciyi seçin
fikrettanbur
07.11.2018 09:38
pamukova soner dönmez o kadar.
Arifiyeli
07.11.2018 09:35
arifiyenin yerli köklü bir aileden gelen biri ve Ak partili olarak eger buyuksehirden toçoglu arifiyedende karakullukcuyu aday göstersin ak parti,bu kadar sikayetlere kulak tikarsa Reis ak parti aleyhine secimlerde tüm potansiyelimi kullanip oy vermeyip verenleride caydiracam.biz sadece degisiklik istiyoruz.
Bir dost
07.11.2018 02:33
Allah aşkına hemşehrilerim sizden rica ediyorum açın Sayıştay raporunu okuyun da belediyemizdeki usulsüzlükleri bir görün. Hakkımız yeniyor dostlar. Vatanını seven adam nasıl olur da hak yer , nasıl olur da hak yedirir , nasıl oturduğu koltuktan güç alarak devletin malını babasının malı gibi görür ? Milyonlar yetmiyor usulsüzlükleri ifade etmeye. Açın raporun Sakarya Büyükşehir Belediye kısmını bir okuyun , hakkınıza sahip çıkın. Müslümanları zan altında bırakan işgalcilerden hep birlikte kurtulalım. İyi bir yönetimi hepimiz istiyoruz , Zeki Toçoğlu?nu değil.
Kepçe54
07.11.2018 00:41
Seninle aşkımız Sakarya?nın bitmeyen altyapı çalışması gibi hiç bitmeyecek güle güle akp
Ferizli54
06.11.2018 23:01
Ferizlinin nüfusu yakın zamanda 100 bini bulması bekleniyor. Bence bu dönem yapılan yatırımların önümüzdeki dönem tamamlanması gerekiyor. Bence tecrübeli siyasetçi ahmet soğukun başladığı projeleri tamamlaması gerekiyor.
Metin dinc
06.11.2018 22:42
Yerelde cumhur ittifakına devam.pamukova da ya fatih akın ya soner dönmez 15 bin oyla seçim alinir
goralı
06.11.2018 22:30
Yapılan her hizmetin Pankartına ve Otobüslerin üst geçitlerin her tarafına devasa yazılarla kendi adını yazdırmayacak ,Şehrin Bilbordlarına Resmini koymayacak ,sadece Belediyenin ve Hizmetinin adını yazabilecek Başkanların zamanı geldi artık.
Akar yakit
06.11.2018 22:12
Genç dinamik gözü kara .aynı zamanda akıllı hareket eden insancıl . Vatanperver ve imkanlarını doğru harcayarak. Gösterişten uzak. Aklı zengin kendi fakir başkanlara ihtiyaç var.
Mehmet Ali tufan
06.11.2018 21:17
Pamukova yi genclestirin lütfen.pirilpiril ilçe başkanı Fatih Akın, dürüst ve samimi guleryuzlu esnaf Guven Ovun, ılçede sayısız genç yetiştirmiş,gençlere milli ve manevî değerleri aşılamış kamu görevlisi Soner Dönmez, sporun içinden gelen dinamik bir isim Irfan Metin.Alin size adaylar, hepsi birbirinden guzel
Sopelili
06.11.2018 20:12
Sapanca için Aydın Yılmazer akraba kayirmaciligi dışında güzel hizmetler yaptı umarım yeni dönemde yandaslik işleri de biter aydın başkan daha güzel hizmetlere vesile olur hakkını yemeyelim
Meşeli
06.11.2018 19:02
Mevcut başkanlar aday adaylığı açıklamayacaklar. O yüzden Zeki ya da Yusuf aday başvurusunda bulunmayacaklar. Diğer aday adaylarına gelince, büyük bölümü seçimden sonra bir koltuk alabilmek için bu yola başvuruyorlar. Koltuk sevdası olmayıp reklam hedefinde olanlar da var. Üstüne de bundan sonraki ihalelerden faydalanmak için kendini göstermek isteyenler de var tabiki. Benim tahminin hiçbirşey değişmeyecek. Yine yanlış adaylar olacak ve sonunda Ak parti büyük oranda hüsran yaşayacak. Eğer ki hizmet aşkı ile göreve gelebilecek adaylar çıkarırlarsa o zaman durum değişir ama hiç sanmıyorum malesef...
Şeref boz
06.11.2018 18:42
Sayın büyüklerim Kapısına gidip randevu vermeyen bşbb,nımı dersin! Yada millet vekiline fetocu bu deyip yanında kedi olan Yöneticimi dersin! Yada bir birinin arkasından konuşan belediye başkanlarımı Dersin! Yada eşini dostunu torpille yanı alanmı dersin! Bu saydığınız kişilerde bu hepsi var . Yalanmı! İspatmı ispat edrim ama o koltuktada kimse oturmucak gidecek yiyen varsa Hodri meydan . Hepsi gidecek hepsi beni yazın bir kenara ?????
karasu
06.11.2018 18:04
ishak sarı mı aday pehhh güldürmeyin yavv.o hep atanmaynan gelmeğe aluşkundur.beklerdurki atanayum.İcra avkatımu lazım ilçeye.
Murt Duman
06.11.2018 17:41
Büyükşehiri almak ne kadar garanti olsada yeni seçimler için başarıyı artıracak yeni bir başkan olmalı ilk olarak Ali İnci ardından da Yusuf Alemdar düşünülebilir. Adapazarını artık Fevzi Beyin hakettiği ortada o olmassa Mustafa Ak olabilir. Serdivan Osman Çelik muhtemel, Erenler kurtlar sofrası oraya yorum yapmayacağım, Kaynarcaya taze, liyakat sahibi ve gelecek vadeden biri olmalı Muhammet Durmaz olabilir, Karasuda İspiroğlu seviliyor, Karapürçeki bilmiyorum.
Ak partili
06.11.2018 17:17
Adapazarina il gençlik kolları eski başkanı Muhammet Ali UZUN süper olur. Hem genc hem de tecrübeli bir isim.
Oğuz
06.11.2018 17:12
Kapğtçekte Musa bildiğin adını hiç duymadık baska işimler konuşuluyor biraz araştırıp haber yapın.
sicinalı
06.11.2018 16:55
Arifiye ilçemiz için yeni bir kan , yeni bir heyecan gerekli. Aday adaylığı konuşulan Nureddin Subaşı'nın Arifiye ilçemiz için iyi bir kazanç olacağını düşünüyorum.
Resul Başak
06.11.2018 16:45
Erenler için yazdığınız hiç biri ciddiye alınacak veya aday gösterilme ihtimali olmayan kişiler.
haso
06.11.2018 16:25
Arifiyede adam gibi ilçe başkanlığını yapmış görev admı tek aday Nurettin Albayrak olmalı
SANTRAL54
06.11.2018 16:09
Şehrimizde kan değişikliği şart. Mevcut belediye başkanlarının yüzlerinin eskimesi bir yana sicillerinde de artık ciddi sıkıntılar var ismi şaibeye karışmayanı neredeyse yok. Şehir büyükşehir ama vizyoner bir proje yok o projeleri yapacak aday da yok ne yazık ki. Yetkililerce aylardır çalışma yapılıyor üst üste anketler yapılıyor. Esnafın, vatandaşın derdinin sıkıntısının dinlenildiğine bizzat şahidim.Umarım Ali İhsan bey bu anketlere ve sonuçlarına fazla karışmaz yada değişiklik yapmaz. Zira vatandaş kimi istediğini kimi artık görmek istemediğini söyledi. Aksi yapıldığında en başta bu kutlu harekete ve sonrasında şehre büyük kayıplar yaşatır.
sen evet
06.11.2018 15:24
Kocaali olarak evet Fazlı Demirci yeter artık ahmet başkan
onur
06.11.2018 15:21
Olması Gereken Fazlı Başkan TEBRİKLER
Murat
06.11.2018 15:19
Fazlı Demirci Sıra Sende
kerim koçak
06.11.2018 15:12
Ak Parti 17-0 istiyorsa, bu haberde adı geçenlerin tümünü liste dışında tutmalı, istisnasız tümünü (Bu yorumdan kişilerin başarısız veya liyakatsız anlamını çıkarmayın, iyi insanlarda olabilirler ama kan değişikliği gerek)
SAMET İZİBELLİSİZ
06.11.2018 15:02
SERDİVAN İÇİN OSMAN ÇELİK OLABİLİR TABİ YUSUF BAŞKAN ÇIKMAZ İSE TEKRARDAN ... ANCAK SERDİVAN DAN ADAY OLMAZ İSE YUSUF ALEMDAR KESİN GÖZLE BÜYÜK ŞEHİR BAŞKANLIĞINA ADAY OLMALI VE GÖSTERİLMELİ DİR .
Vatansever
06.11.2018 14:46
Fazlı Demirci olmalı yıllardır oda başkınlığı ilçe başkanlığı ve devamlı halkın içinde olan kişi süper
hakan
06.11.2018 14:45
Ferizli Fazlı Demirci Yakışır
Online Ziyaretçiler