Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

O paralar geri iade edilecek

Elektrikte, binlerce aboneye, 100 TL'ye kadar kesinti tazminatı ödemesinin ardından “bağlantı bedeli” iadesi yapılacak. Hesaplanan tutar, ya nakit olarak aktarılacak ya da abonenin elektrik faturasından düşürülecek.

22:28   |   08.11.2018
Haber Resmi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2013 yılında elektrik mevzuatında önemli bir değişiklik yaptı. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre şebekeden ya da direkten, abonenin sayacına kadar olan bölüm için gerekli yatırımı, şehiriçi dağıtım şirketi yapacak. Aboneden, herhangi bir bedel talep edilmeyecek. Dağıtım şirketi, bu bedeli tarife üzerinden geri alacak. EPDK, bazı illerde, söz konusu yatırımları abonelerin kendi ceplerinden yapmaya devam ettiğini belirledi. Dağıtım şirketleri uyarıldı. Ceza da kesildiği belirtiliyor. Bu şirketler, direkten sayaca kadar olan bölüm için hesaplanan tutarı abonelere iade edecek. İadelerle ilgili resmi internet sitesinden duyuru yapacak. Büyük bir şehrin dağıtımını yapan bir şirketin de uyarıldığı belirtildi. Bu şirketin, en geç gelecek hafta abonelerini konuyla ilgili olarak bilgilendirmesi bekleniyor


PEKİ İADE TUTARI NE KADAR?

Kaynakları, tutarın yatırıma, mesafeye ve kullanılan malzemeye göre değişeceğine dikkat çekti. Dağıtım şirketinin, gerekli hesaplamaları yapacağını ve abonelerine bu tutarları iade edeceğini kaydetti. EPDK, kısa süre önce de 13 dağıtım şirketi hakkında günlük 12 saati aşan elektrik kesintileri nedeniyle abonelere kalite tazminatı ödemeleriyle ilgili karar almıştı. Bu kapsama giren kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL tazminat ödenecek. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 17719 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 6359 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
vatandaş kız
09.11.2018 12:00
Konu Dışı; Geçen gün ev halkıyla tartırştık elektrik faturasını, 65tl asıl elektrik harcamamız , ama bakım bedeli , dağıtım bedeli , katkı payı , trt payı , bilmem ne , bilmem ne bedeli 120TL ye çıkartmışlar faturamızı.. iki katı neredeyse .. her ay bakım bedeli , her ay dağıtım bedeli... vallahi artık içimiz acıyor bu faturalardan be kardeşim, yıldık...
Matkap 54
09.11.2018 08:24
İstedikleri gibi milletle oynuyorlar çok haram para yiyorlar
misafir
08.11.2018 23:04
Bir yıl önce kapımıza bir bey geldi elektrik kurumundan geldiğini ve indirimli faturası yapacağını söyledi.olur dedik.Bu ay önce bi normal fatura geldi 123 tl ödedik.bir kaç gün sonra 42 tl bir fatura daha .Kurumu aradım ve bunun ne olduğunu sordum indirimli anlaşmanız bitti bu geçiş bedeli dedi.Kardeşim biz birşey istemedik siz yaptınız siz bitirdiniz ,Neyin geçişi dedik bilmiyorum dedi.Beni muhatap alacağım bir yetkiliye bağlayın dedim yok öyle biri dedi.bu arada arkadan ses geliyor emekli çalışanmı.fısıltıyla yanıtlıyor emekli.5 gün sonra 1 fatura daha 70 tl.peki bu ne ? .Galiba itiraz cezası.Ayın 17 sinde bir fatura daha gelecek.Sonra bu hale nasıl geldik?
Online Ziyaretçiler