Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ersin Taranoğlu Sapanca Gölü'ne daldı!

Eski Bakan Ersin Taranoğlu Sapanca Gölü'nün kirliliğine dikkat çekmek için göle bir dalış gerçekleştirdi. Dalış sonrası açıklamalarda bulunan Taranoğlu, Sapanca gölünü evsel atığın kirletemediğini ancak karayolunun kirlettiğini belirtti.

16:17   |   09.11.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi
  6. Haber Resmi
  7. Haber Resmi

Eski Orman ve Spor Bakanlığı görevinde bulunan Ersin Taranoğlu, Sapanca Gölündeki kirliliğe dikkat çekmek için bir dalış gerçekleştirdi. Dalış eğitmeni Alper Korkmaz ile göle dalan Taranoğlu, kısa bir süre gölün dibine daldıktan sonra açıklamalarda bulundu. Taranoğlu, Sapanca gölünü evsel atığın kirletemediğini ancak karayolunun gölü kirlettiğini belirtti. 


"Sapanca'da bizim Zürih, Lozanımız" 
Sapanca Gölünün doğal güzelliğinden övgü ile bahseden eski bakan Ersin Taranoğlu, "Sapanca Gölü, İtalya'nın Como'su bizim de Comomuz. İsviçre'nin Zürih'i, Lozan'ı neyse Sapanca'da bizim Zürih, Lozanımız. Aynı zamanda Sapanca Gölü bizim Sakaryalıların içme suyu. Gölün kirlilik ile mücadelesi ve gölün korunması konusunda farkındalık oluşturmak, ilgiyi göle çekmek ve gölün altında neler olduğunu görmek için bir dalış yapacağız. Vermek istediğimiz mesaj 'Göle dikkat edin, göl bizim için çok önemli, gölü elden çıkarırsak Sakaryalılar için büyük bir sorun kaynağı.'" dedi. 


"Gölü en çok ve kalıcı kirleten E-5 karayoludur" 
Burada iyi niyetliyiz, derdimiz şu; vatandaşın birinin evinden göle akıntı olduğu zaman ilgili kurumlar gerekli cezaları yazıyor. Vatandaşla ilgili hukuki süreçler başlatıyor. Ama bu gölü en çok ve kalıcı kirleten E-5 karayoludur. Çünkü bu yoldan geçen araçlar bıraktıkları lastik parçacıkları, yağ akıntıları, egzoz birikintileri yağış ile birlikte göle doğru akmakta, bunlar çökelmek sureti ile gölün tabanında bir kirlilik oluşturmakta. Dolayısıyla vatandaşa nasıl muamelede bulunuluyorsa, karayollarının da bu gölümüzü kirletme noktasında ki sorumluluğunda ilgililerimizi göreve davet ediyoruz. Ben gölün korunması için özel bir kanun çıkartılmasından yanayım. Ve bunun yönetiminin sivil katkılı bir kamu otoritesine devredilmesinden yanayım. Dolayısıyla yönetimi, korunması ve kollanmasının bir otorite tarafından yapılmasını öneriyorum. Bu farkındalığı oluşturmak ve kamuoyunda bunun dikkatini çekmek üzere bir dalış yapacağız" diye konuştu. 


"Suyun altında gördüğümüz yağlı, siyah bir tabaka var" 
Dalışın ardından deneyimlerini paylaşan Taranoğlu, "Suyun altında gördüğümüz yağlı, siyah bir tabaka var. Bunu dalış yaptığımız albayımız hareket ettirdi aşağıdan yukarıya doğru bir siyah bulut şeklinde partiküller havalandı. Bunun kamera görüntüleri de var. Diyorum ki bu gölün tabanında kirlilik var. Sakarya Valisi başta olmak üzere bütün yetkilileri bu göle davet ediyorum. Bunun sorumlusu karayollarıdır, vatandaşa böyle bir kirlilikte ne muamele uyguluyorsanız karayollarını da aynı şeyi uygulamanız lazım. Ben şuna inanıyorum vatandaşın evsel atığı bu gölü böyle kirletmez. Ama karayolu kirletiyor, dolayısıyla Türkiye'nin farkındalığını ve bütün çevrecileri Sapanca Gölünün korunması konusunda ilgisini rica ediyorum" şeklinde konuştu. 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 16335 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2897 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Maacır Aga
10.11.2018 09:36
Bir kere Sakaryali hemsrilerim şu sn. bilmemneyim şeklindeki hitap şeklini bırakacak. İnsanların resmi bir payeleri olsa bile günün 24 saati o payelerini alışkanlığından vaz geçilecek. Adam zamanında valilik kaymakamlik bakanlık yapmış olabilir. Milletin aslı o veya bu şekilde kendisine o görevi zamanin birinde tevdi etmiş. Görev bitmiş o beyefendi de sade bir vatandaş olarak gole girmiş. Saygılarımla.
Karabalina54
09.11.2018 20:22
Ya internette bir gazette okuyamiyorum.hem Yerel Hemde ulusal gazette.Bu adamin reklami var..sakaryam diyor.sen Bakan Olali 20 /sene olmus simdimi geldi aklina Sakarya,
Gokhan bayrak
09.11.2018 18:27
Sevgili bakanım birakinda sizi orman bakanimizdi diye hatırlayalım.Hiçbir güç sizi tarihin tozlu sayfalarından indiremez.Çünkü bu millet partinizi dediğim gibi yaptı.
yolcu
09.11.2018 18:25
Cok güzel bir farkındalık yaratma hareketi olmuş. Sapanca Gölü için en büyük tehlikenin D100 karayolu ve Otoyol olduğu bir çok platformda bahsi geçen konulardır. En kısa zamanda bu konu hakkında bir çalışma yapılmasını umarım...
Ismail
09.11.2018 17:45
Reklamları izlediniz
Hadi
09.11.2018 17:07
Ya bir git şuradan 2 aydır her konuda haberlerde yer buluyorsun amaç ne amaç. Bu haberleri görmekten sıkıldık
Sessiz yorumcu
09.11.2018 16:47
Bırak bu reklam kokan hareketleri ağa secim öncesi neden dikkat cekmedin simdi uğraşıyorsun yoksa yenimi kirlendi göl sen eski siyasetcisin iyi oynuyorsun tribünlere belli yok projelerim var vs vs secim yokken sunsaydin neden sunmadin ye kürküm te misali gelmeye calisiyorsun desene sende Allah seni adapazarindan uzak eylesin aminn
Online Ziyaretçiler