Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Altay Tankı için merak edilen o sorunun cevabı!

Altay tankının seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) düzenlenen törenle imzalandı. Tankın Arifiye ilçesindeki Tank Palet Fabrikasında üretileceği öğrenildi

12:11   |   18.11.2018
Haber Resmi

 


Altay tankının seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) düzenlenen törenle imzalandı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Sözleşme, tarafların kendilerini maksimum ölçüde optimize ederek, maliyet etkin bir tank ortaya çıkarmak üzere yaptıkları çalışmanın sonucu oldu." dedi.


Altay Seri Üretim Projesi Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanı Demir'in yanı sıra BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal'ın katılımıyla SSB Nuri Demirağ Konferans Salonu'nda imzalandı. 

Projede, 250 Altay ana muharebe tankının seri üretimi planlanıyor. İmzalanan sözleşme, ömür devri lojistik desteğini, Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi (TSTM) kurulumunu ve işletilmesini de kapsıyor. İlk Altay tankının, 18 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi öngörülüyor. Sözleşme kapsamında ayrıca bir adet insansız kuleli Altay tankının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi gerçekleştirilecek. Altay Tankı 120 milimetrelik tank topu, modern atış kontrol sistemi, geliştirilmiş beka yeteneği, lazer güdümlü tank topu ateşleme yeteneği gibi birçok teknik özelliğe de sahip olacak.


Demir, törende yaptığı konuşmada, Altay tankının Türkiye'nin savunma sanayisinin gelişmesinde kilometre taşı projeler arasında olduğunu söyledi.

 

Altay tankının prototip geliştirme ve ihale süreçlerine değinen Demir, "Sözleşme, tarafların kendilerini maksimum ölçüde optimize ederek, maliyet etkin bir tank ortaya çıkarmak üzere yaptıkları çalışmanın sonucu oldu." diye konuştu.


Demir, prototipteki teknolojik unsurları tanka entegre ederken yeni teknolojilerin eklemesine de destek vereceklerini vurgulayarak, "Tankımızın en modern teknolojiyle donatılmış olması için elimizden geleni yapacağız." ifadesini kullandı. 


"Motor konusunda kararlıyız"


Türkiye ve SSB olarak motor konusunda çok kararlı olduklarına işaret eden Demir, zırhlı araç, insansız hava aracı, seyir füzesi, tank, uçak motoru gibi motor zincirinde çeşitli projelerin başladığını bildirdi. 


Demir, bu süreçlerin zaman alabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:


"Bütün bu motor projelerindeki yüklenicilerimiz kesinlikle bu konuda kararlı, biz de kararlıyız. Daha çok çalışmamız gerekebilir ama sonuç olarak Türkiye'nin bağımlılık doğuran her türlü unsurdan azat olması gerekiyor. Buna motor transmisyon, elektronik sistemleri, atış kontrol sistemi, çeşitli elektronik devreler, gece görüş sistemleri, çeşitli kameralar, onların alt sistemleri, aklımıza ne gelirse biz bu konularda Türkiye'nin bağımsız hareket edebilmesinin, karar verebilmesinin önündeki bütün engelleri aşmak durumundayız. Tabii ki çeşitli yabancı ortaklıklar, destekler ve iş birlikleri için hiçbir zaman kapıyı kapatmıyoruz. Kim iyi niyetliyse kim bizim nihai hedefimizde bizimle hemfikirse onlarla da iş birliği yapmaya hazırız."


"İnsansız tankları da göreceğiz"

 

İnsansız tanklara ilişkin çalışmalara da değinen Demir, "BMC sadece tank değil, zırhlı araç da üretiyor. Orta sınıftaki zırhlı araçların bazılarını uzaktan kumandalı, bazılarını insansız yapma çalışmaları var, onları da bekliyoruz. İnşallah onlar tanktan çok daha önce çıkacak ve göreceğiz." dedi.


Demir, ilk teslim edilecek Altay tankının motorunun yerli olmayacağını, ilerleyen aşamadaki yerli motorun kullanılacağını söyledi. 

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da proje değerlendirme aşamasında ciddi sınavlardan geçtiklerini belirterek, "Türk girişimciler olarak biz dünyanın en iyi tankını üreteceğiz. Yüzde 100 yerli ve milli tank olacak. Rabbim bizi mahcup etmesin. Bu işi mutlaka başaracağız." diye konuştu. 


Tank Palet'te üretilecek


Yapılan seri üretim sözleşmesinde Altay Tankı'nın Arifiye ilçesinde bulunan Tank Palet Fabrikası'nda üretileceği maddesi yer aldı. BMC'nin üretim için gerekli alet ve ekipmanları temin ederek önümüzdeki günlerde fabrikaya getireceği öğrenildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre Karasu'da yapacağı yatırımdan vazgeçtiği konuşulan BMC'nin Arifiye ilçesndeki fabrikada ilk etapta 40 adet Altay Tankı üreteceği belirtildi. Üretimin kısa süre içinde başlaması bekleniyor.


Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 31970 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 7930 kere okundu
YORUMLAR 12 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
A tur
19.11.2018 22:07
Motor yapabiliyormusunuz merak ettim
Hedef 2023
19.11.2018 03:13
Masallah sakarya gelisiyor
Tankçı
18.11.2018 23:30
Tank palet Ethem Sancak a bedava verildi.yarin birgün işçiler özelleştirme karşılığı işsiz kalabilir.bu yorumu begenmeyenler olacaktır illaki onlarda sendikanın yalakaları
Analizci
18.11.2018 23:26
Nasıl bıraktın o mübarek sakalı nasıl aldın fabrikayııı Ethem baba bize kıyak yapsana izmiti bombalasanaa. valla bu şartlarda tankı bende yapardım. Tesis devletten ekipmanlar devletten fabrika devletten eee bmc sen ne yapacan.itina ile para yenirrr
jakamen
18.11.2018 21:51
BMC milli tank ile tankpaleti ,milli tren ile tüvasaşın bir kısmını yada tamamını alırsa şaşmamak lazım.
Budaklar
18.11.2018 21:06
sakarya ve tank pelet fabrikası calışanları adına üzgünüm .Bunlar özelleştirmenin ayak sesleri.inşallah ben yanılıyorumdur.
Sakarya
18.11.2018 18:26
Tank palete siyaset girer mi girer
Astala vista
18.11.2018 17:12
Bmc Yalan oldu Tankpalet Fabrikası Hem Akp'ye hemde Ethem'e hayırlı Olsun Aciklasin Ethem Karasu'daki Dönümlerde Arsa Karsiligindan ne Aldı Acaba Hükümetten
Nankor
18.11.2018 17:06
Tesis bedava, proje hazır, kredi devletten...bu şartlarla bizim bakkal vahit te yapar en kralından tank...he birde karasu da iç ettikleri araziler var...
Erkan
18.11.2018 15:53
Tank palette akp kurucu üyesi bmc gitti.hepimize ülkemize fabrikada çalışanlara hayırlı olsunnn.yazık çok yazık.
Kart54.
18.11.2018 14:22
Tankpalet BMC ye hayırlı olsun.
send işçi
18.11.2018 13:34
noldu şimdi ? zaten uygun olan buydu ethem seviciler birazdan doluşurlar yorumlara .d
Online Ziyaretçiler