Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Göz tembelliği tedavisinde son gelişmeler!

Özel İnci Göz Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Öz, göz tembelliğinin göz sağlığına olan etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

09:21   |   03.12.2018
Haber Resmi

Özel İnci Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzman Doktor Yusuf Öz, ''Çocukların göz sağlığını tehdit eden göz tembelliği, çok önemli bir toplumsal sağlık sorunudur. Büyüme ve gelişme çağı sonrası kalıcı görme kaybına neden olur. Erken teşhiş sayesinde bunun önüne geçilebilmesi  nedeniyle toplumun bu konuda bilinçlenmesi gereklidir'' dedi.


Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yuduf Öz, göz tembelliği ve tedavisi  hakkında bilinmesi gerekenleri şöyle açıkladı:


Göz tembelliği nedir? 

Toplumun yüzde 3 ile 5'i arasında görülen göz tembelliği, tembel gözün kalıcı şekilde görmeyi öğrenemediği  bir durumdur. Az gören gözün gözlük ihtiyacından dolayı net göremediği veya gözlerin kaydığı çocuklarda görülmektedir. Eğer erken yaşta tedavi edilmezse ergenliğe girildikten sonra etkili bir tedavisi yoktur. Bu açıdan bakıldığında kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.


Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?

Göz tembelliğinde kullanılan geleneksel tedavi, iyi gören,  sağlıklı gözün kapatılmasıyla  yapılmaktadır. İyi gören gözün görmesi, göz bandıyla ya da görmeyi bulandıran damlalarla engellenir. Tedavinin aylarca sürmesi, çocukların isteksiz davranmasına ve böylelikle de tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır. 


Göz tembelliğini tedavi etmek için yeni çıkan tedaviler var mı?

Özel İnci  Göz Hastanesi  Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Öz,  ''Her geçen gün bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojiler bir bir gerçeğe dönüşüyor. Özellikle çocuklarda bir tutkuya dönüşen sanal gerçeklik gözlükleri bunun son örneklerinden biri.  Sanal gözlükler sayesinde çocukların hem oyun oynayıp hoşça vakit geçirirken, hem de göz tembelliğinden de kurtulmaları mümkün. Gerçeğe en yakın deneyimi sunan sanal gözlüklerle çocuklar sıkılmadan tedavi olabilmekteler. Hatta görme keskinliğini artırmanın yanında her iki gözün beraber çalışmasıyla elde edilebilen ''STEREOPSİS'' dediğimiz 3 boyutlu görmenin de kazanılabilmesi mümkündür.'' dedi.


Özel İnci  Göz Hastanesi  Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı  Op. Dr. Yusuf Öz,  son olarak "Sadece geliştirilmiş gözlük ve bilgisayar programlarıyla göz tembelliğini hastalığının tedavi edilmesi gerekir ve hasta altı ayda bir doktoruna muayene olmalıdır.'' diyerek sözlerini noktaladı.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 247729 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2175 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler