Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Uzun Cevdet'in yakınları bir kez daha hakim karşısında

FETÖ'nün ikinci adamı" olduğu iddia edilen Cevdet Türkyolu'nun kız kardeşi ve eniştesiyle firari iki yeğeni hakkındaki davanın görülmesine devam edildi

12:10   |   06.12.2018
Haber Resmi

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, "örgütün ikinci adamı" olarak illegal alanların sorumlusu olduğu belirtilen Cevdet Türkyolu'nun 4 yakınının yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, ilk celsede adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verilen tutuksuz sanıklar Kemal ve Vildan E. ile avukatları ve yakınları katıldı.


İki celse arasında gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti.

Söz verilen sanık Kemal E., önceki savunmalarını tekrar ettiğini, gizli tanık ve diğer tanıkların beyanlarını kabul etmediğini belirterek, tahliyesini istedi.

Vildan E. da hakkında tanıklık yapan H.İ'yi tanımadığını, beyanlarını kabul etmediğini dile getirerek, beraatini talep etti.


Sanıkların avukatları da gelen belgelerden aleyhe olan hususları kabul etmediklerini ifade ederek, eksik hususların giderilmesini ve müvekkillerinin beraatlerini istedi.

Firari Emre ve Enes E. hakkındaki yakalama kararının devamına, sanıkların yazı örneklerinin alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine hükmeden mahkeme heyeti, eksik hususların tamamlanması için duruşmayı 5 Mart 2019'a erteledi. 


- İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 17 sayfalık iddianamede, FETÖ/PDY'nin ikinci adamı olarak illegal alanların sorumlusu olduğu iddia edilen Cevdet Türkyolu'nun kız kardeşi Vildan ve eniştesi Kemal ile ABD'de bulunan firari yeğenleri Emre ve Enes E. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan on beşer yıla kadar hapis cezası isteniyor. 


İddianamede, sanıkların adresinde yapılan aramada ajanda içerisine el yazısı ile yazılmış notların bulunduğu belirtilerek, "Notların 29 ile numaralandırılan sayfasında, 'İki abi izinsiz mütevelliye gelmiyorlar, yolda kaza geçiriyorlar, vefat ediyorlar, Hocam; 'İzinli mi izinsiz mi gittiler?' diye soruyor, 'izinsiz' cevabını alınca, 'Ben onlara Allah rahmet etsin demiyorum, Allah'tan sürekli istemeliyiz, canımı al, çocuğumu al ama bizi hizmetten alma diye.' ibaresi yer almaktadır" ifadelerine yer veriliyor. 


Notların 56 ile numaralandırılan sayfasında "Örgüte yardım amacıyla vermiş oldukları himmet paralarının kaydı olduğu değerlendirilen listenin ele geçirilmesi karşısında, örgütün devlet organlarına sızma girişiminde bulunacağı hatta gerekirse darbe yapılacağı"nın yazılı olduğu aktarılan iddianamede, yine aynı sayfada örgüt bünyesindeki öğrencilerin, hizmet edebilecek seviyeye gelene kadar eğitilmesi gerektiğinin yer aldığı kaydediliyor.


Örgüt elebaşının en yakınındaki isimlerden Cevdet Türkyolu'nun kız kardeşi Vildan E.'un, aksini iddia etmesine rağmen 2015 yılı içerisinde 4 kez Türkyolu ile 2008 yılında da örgüt yöneticilerinden Hidayet Karaca ile 2 kez telefonda görüştüğünün belirlendiği anlatılan iddianamede, şüpheli Kemal E.'un ise Türkyolu ile 2013-2015 yılları arasında 29, Karaca ile 2 ve yine örgüt tepe yöneticilerinden Ali Çelik ile 1 kez telefon görüşmesi yaptığı aktarılıyor. 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 54130 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2285 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Cngz
07.12.2018 13:19
Aslında savunma yapmak hiç zor değil hemen serbest birakilacsklari bir formül var... kandırırldık deseler serbestler niye bukadar açıklama yapıyorsunuz hakime
Muharrem
06.12.2018 15:24
Maşallah hristiyan din adamlarıyla beraber muhterem! hocanız.
Hüseyin
06.12.2018 14:12
bu adamla resmi olan herkezi alacaksın içeri
Online Ziyaretçiler